انتشار گزارشی جدید از نقاط ضعف چیپ 5G موبایل هواوی

انتشار گزارشی جدید از نقاط ضعف چیپ 5G موبایل هواوی

شرکت تحقیقاتی IHS Markit اخیراً بررسی های گسترده ای روی ۶ گوشی سازگار با شبکه های مخابراتی ۵G را انجام داده و نگاهی به داخل آنها انداخته است. بر اساس این بررسی ها مشخص شده که مودم ۵G هواوی بزرگتر و گران قیمت تر از رقبا است و کارایی پایین تری هم دارد.

چیپست کایرین ۹۸۰ هواوی با مودم سازگار با شبکه های مخابراتی نسل دوم، سوم و چهارم همراه شده اما مودم ۵G بالونگ ۵۰۰۰ این شرکت که به عنوان یک بخش جداگانه به دستگاه ها اضافه می شود فضای زیادی اشغال کرده و در عین حال مودم ۴G اصلی چیپست را بلا استفاده خواهد کرد.

بالونگ

تعبیه کردن دو چیپ مودم در یک دستگاه نه تنها از نظر مصرف انرژی و فضا نا کارآمد است بلکه هزینه بیشتری را هم به تولید کننده گوشی تحمیل می کند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که چیپ ۵G بالونگ ۵۰۰۰ به تنهایی در حدود ۵۰ درصد بزرگتر از چیپ کوالکام X50 5G است و همچنین نیاز به پشتیبانی میزان بسیار زیاد ۳ گیگابایت رم دارد. در کنار تمام این موارد باید عدم پشتیبانی از طیف باند میلی متری ۵G را نیز به محدودیت های بالونگ ۵۰۰۰ اضافه کرد.

IHS Markit انتظار دارد در قدم بعدی (تا سال ۲۰۲۰) تمامی فناوری های نسل دوم تا پنجم در چیپست گوشی های هوشمند یکپارچه شود. در این صورت هزینه های قطعه های اضافی به میزان زیادی کاهش می یابد و نیازی به رم مودم و چیپ مدیریت انرژی جداگانه برای چیپ ۵G نخواهد بود. در حال حاضر مدیاتک چنین چیپی را معرفی کرده که قرار است سال ۲۰۲۰ به دستگاه ها راه پیدا کنند البته این چیپ فاقد پشتیبانی از طیف میلی متری است. رقبای دیگر اما در تلاش هستند پشتیبانی از فرکانس های زیر ۶ گیگاهرتز را در کنار امواج میلی متری با فرکانس بالاتر در یک چیپ تعبیه کرده و در سال ۲۰۲۰ روانه بازار کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato