مرز بین مرگ و حیات؛ دانشمندان از خطرات زندگی کم تحرک می گویند

مرز بین مرگ و حیات؛ دانشمندان از خطرات زندگی کم تحرک می گویند

فوایدی که ورزش در افزایش طول عمر انسان دارد بر هیچکس پوشیده نیست اما این موضوع که چه نوع ورزشی و با چه شدت و دوره تناوبی می‌تواند چنین تأثیری را از خود نشان دهد سوال همیشگی متخصصان بوده است. حالا در تحقیقی جدید نتایج جالبی به دست آمده که نشان می‌دهد هر مقدار ورزش می‌تواند ریسک مرگ زودرس را کاهش دهد.

این تحقیق که در نروژ انجام شده در مورد عواقب نشستن‌های طولانی مدت در روز هم هشدار داده و از ارتباط آن با مرگ و میر صحبت می‌کند. محققان داده‌هایی که از پیش در مورد سبک زندگی‌های ساکن، فعالیت بدنی و مرگ وجود داشت را مورد بررسی قرار دادند که شامل اطلاعات بیش از ۳۶ هزار بزرگسال بالای ۴۰ سال می‌شد.

افزایش طول عمر انسان

با پیگیری وضعیت این افراد محققان دریافتند که بیش از ۲۱۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان آزمایش در بازه زمانی تحقیقات در گذشته‌اند. آن‌ها فاکتورهای مختلف موثر بر مرگ این افراد را به حساب آورده و متوجه شدند که هر سطح از فعالیت‌های فیزیکی شامل فعالیت‌های ساده‌ای مثل راه رفتن آرام یا جاروبرقی کشیدن هم به کاهش ریسک مرگ زودهنگام منجر شده است.

علاوه بر این در تحقیق مذکور ذکر شده که به چه نوع فعالیت‌هایی ورزش اطلاق می‌شود. بر همین اساس از دویدن آهسته گرفته تا چمن زنی و آشپزی و شستن ظرف‌ها می‌تواند جزو فعالیت‌های مثبت به حساب بیاید. در واقع محققان دریافتند که افرادی با ۵ ساعت فعالیت سبک روزانه یا ۲۴ دقیقه ورزش در معرض ریسک پایینتری قرار دارند.

با این حال هشداری هم برای افرادی که ساعات زیادی از روز را در حالت نشسته به سر می‌برند ارائه شده است. محققان دریافتند که ساکن بودن برای ۹.۵ ساعت یا بیشتر در روز ریسک مرگ را از لحاظ آماری بسیار بالا می‌برد. به این ترتیب کارمندان باید با اختصاص زمان‌های کوتاهی به فعالیت سبک با این ریسک مقابله کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato