استفاده از جوهر نامرئی برای مبارزه با آزار جنسی در ژاپن

استفاده از جوهر نامرئی برای مبارزه با آزار جنسی در ژاپن

یک شرکت ژاپنی وسیله ای قابل حمل ساخته که مزاحمان خانم ها را در مکان های عمومی و شلوغ علامت گذاری می کند. سازنده امیدوار است این وسیله آزار جنسی را کاهش دهد.

وسیله فوق با استفاده از یک لامپ UV جوهری نامرئی و ۹ میلیمتری را به دست فرد آزار دهنده تابانده و روی او علامت می گذارد. این جوهر را فقط می توان با لامپ فلورسنت دید. این وسیله کوچک به راحتی درون کیف و جیب جا می شود.

البته جوهر به راحتی پاک می شود به همین دلیل شرکت سازنده یعنی .Shachihata Inc می گوید وظیفه اصلی این وسیله ترساندن مزاحمان خواهد بود. جالب است بدانید این وسیله به طور آزمایشی به بازار عرضه شده است و ۵۰۰ عدد از آن در مدت زمان تنها ۳۰ دقیقه به فروش رفته. قیمت تقریبی این محصول ۲۴ دلار است.

آزار جنسی در ژاپن «چیکان» (chikan) نام دارد و از مدت ها پیش بحث های متعددی در مورد نحوه مبارزه با آن در شبکه های اجتماعی شکل گرفته است. عده ای می گویند باید دست مزاحمان را با سوزن یا میخ سوراخ کرد، عده دیگر معتقدند این کار خودش جرم است. سرانجام ایده علامت گذاری مزاحمان مطرح شد و طراحی و ساخت چنین وسیله ای به شرکت Shachihata واگذار شد. این کمپانی در مدت سه ماه این وسیله را طراحی و تولید کرده است.

ژاپن از بین ۱۴۹ کشور عضو مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در جایگاه ۱۱۰ برابری جنسیتی قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۵۰ مورد آزار جنسی در این کشور ثبت شد که ۳۰ درصد از آنها در مکان های پر رفت و آمد و بین ساعات ۷ تا ۹ صبح انجام شده بودند.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن قول داده زنان این کشور را قدرتمندتر از قبل کند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato