ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ماه‌نشین Chang’e 4 چین ماده ژل مانندی در نیمه پنهان ماه کشف کرد

چین با ماموریت فضایی ماه نشین Chang’e 4 خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال در این راه مواد معدنی که احتمالا از اعماق این قمر ...

زینب عابدی راد
نوشته شده توسط زینب عابدی راد | ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۳:۵۹

چین با ماموریت فضایی ماه نشین Chang’e 4 خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال در این راه مواد معدنی که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند را کشف کرده. حالا این فضاپیما ماده ژل مانند جدیدی را در ماه پیدا کرده که رنگ عجیبی هم دارد.

این ماموریت متشکل از ماه‌نشین Chang’e 4 و یک ماه‌گرد به نام Yutu-2 می‌شود و همین ماه‌گرد بود که در گشت و گذارش روی نیمه پنهان ماه به ترکیب ژل مانند نامتعارف برخورد کرد. این ماده روز 3 مرداد (25 جولای) کشف شد و آنقدر برای دانشمندان پروژه جذاب و قابل توجه بود که تمام فعالیت‌های اکتشافی دیگر این ماموریت را کنار گذاشتند تا به تحقیق روی ماهیت این ترکیب ناشناخته بپردازند.

ماه نشین Chang’e 4
سایه ماه‌نشین Chang’e 4 و ردپای آن روی سطح ماه

ماده مذکور در یک دهانه آتش‌فشانی ماه کشف شد و به خاطر بافت خاص و رنگ متفاوتش از قسمت‌های دیگر سطح ماه متمایز بود. دانشمندان چینی اطلاعات بیشتری در مورد ظاهر این ماده منتشر نکرده و فقط به ژل مانند بودن و رنگ نامتعارف آن اشاره کرده‌اند. شاید این ماده نوعی شیشه ذوب شده باشد که بر اثر برخورد یک شهاب‌سنگ روی سطح ماه به جای مانده است.

ماه نشین Chang’e 4 طی شب‌های سرد ماه به حالت sleep می‌رود تا در روز ماموریت خود را ادامه دهد. این فضاپیما اخیرا دوباره فعال شده تا ماموریت نهمین روز قمری خود را آغاز کند.  هر روز در ماه معادل 14 روز در زمین است.

وظیفه بعدی Chang’e 4 این است که با استفاده از ردیاب رادیویی نوترونی، ردیاب رادیویی فرکانس پایین، اسپکترومتر تصویربرداری مادون قرمز و سایر ابزاری که روی آن تعبیه شده به بررسی دقیق ساختار پوسته ماه بپردازد.

البته ماموریت چینی‌ها فقط با استفاده از تکنولوژی داخلی ممکن نشده است و نمایانگر یک همکاری در سطح بین‌المللی است. ماه‌نشین چینی از چهار محموله ساخت کشورهای هلند، آلمان، سوئد و عربستان سعودی استفاده می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی