جنجال‌سازی ترامپ با انتشار عکس محرمانه؛ ماهواره جاسوسی USA 224 چه ویژگی‌هایی دارد؟

ترامپ در پی انفجار پایگاه فضایی سمنان تصویری را منتشر کرد که توسط یک ماهواره محرمانه ثبت شده است.

پنجشنبه هفته گذشته رسانه های بین المللی از وقوع یک انفجار حین پرتاب ماهواره ناهید-۱ از در پایگاه فضایی امام خمینی سمنان خبر دادند. هرچند بعدا مشخص شد که این حادثه حین آزمایش روی داده و ناهید-۱ به محل منتقل نشده اما تصویری که ترامپ بعدازظهر جمعه برای اثبات ادعاهایش منتشر کرد، حاشیه های زیادی به دنبال داشت.

وضوح عکس کارشناسان را متحیر کرده است

حادثه روز پنجشنبه زمانی علنی شد که کمپانی های Planet و Maxar تصاویر ماهواره ای آن را منتشر کردند. این تصاویر شبیه عکس های ماهواره ای معمولی بودند و خرابی های به بار آمده بر اثر انفجار در محل پرتاب راکت چندان قابل رویت نبود.

ماهواره USA 224

تصویر منتشر شده توسط Maxar

از طرف دیگر تصویر منتشر شده توسط ترامپ آنقدر واضح است که در آن سکوی پرتاب سفیر (Safir SLV)، دکل ها، تریلر، ماشین های پشتیانی، نوشته های فارسی روی سکو و حتی حصار اطراف به خوبی مشخص است. «دیوید شمرلر»، محقق و کسی که تصویر اولیه را از این سانحه منتشر کرد درباره توییت ترامپ می گوید:

از دیدن تصویر مات و مبهوت مانده بودیم. تا کنون سابقه نداشته رییس جمهور یک کشور داده های سرویس جاسوسی ملی را توییت کند.

آنچه که نظر بسیاری از متخصصان را جلب کرده فناوری بکار رفته برای ثبت این تصویر است. رزولوشن تصویر به حدی است که در نگاه اول به نظر می رسد با پهپاد یا هواپیما گرفته شده که به معنای نقض حریم هوایی ایران است. نکته اما اینجاست که عکس مذکور ارمغان یک ماهواره پیشرفته آمریکا است و در واقع ترامپ خواسته یا ناخواسته پتانسیل های چشمگیر فناوری جاسوسی ایالات متحده را افشا کرده است.

ماهواره USA 224

تصویری که ترامپ منتشر کرد

ثبت چنین تصویری با ماهواره بسیار عجیب است چرا که پرنده نه تنها باید حین حرکت با سرعت بالا تصویر را ثبت کند، بلکه باید اثرات جو و اشیاء دیگر را هم خنثی کند. با این حال در همان ساعات اولیه پس از انتشار عکس تعدادی از کارشناسان فضایی نه تنها روی ماهواره ای بودن تصویر صحه گذاشتند بلکه منبع آنرا هم یک ماهواره طبقه بندی شده ۲ میلیارد دلاری به نام USA 224 اعلام کردند.

۲ میلیارد دلار صرف ساخت ماهواره محرمانه شده

این ماهواره که در سال ۲۰۱۱ با راکت IV Heavy به فضا پرتاب شد، توسط «لاکهید مارتین» تولید شده و متعلق به یکی از آژانس‌های زیرمجموعه وزارت دفاع آمریکا به نام «دفتر ملی شناسایی» (NRO) است. هرچند ویژگی های ماهواره USA 224 تا حد زیادی محرمانه مانده اما به احتمال قریب به یقین عضوی از خانواده ماهواره های نظارتی الکترو-اپتیکالKH-11 است.

در ۲۰۱۱ و همان سال شروع ماموریت ماهواره USA 224 دفتر NRO دو تلسکوپ فضایی را به ناسا داد که برای شناسایی و در قالب پروژه KH-11 طراحی شده بودند. هر یک از این تلسکوپ ها آینه ای ۲.۴ متری دارند که از نظر ابعاد مشابه تلسکوپ هابل است اما بر خلاف آن به سمت زمین نشانه رفته اند.

تجهیزات USA 224 مشابه تلسکوپ هابل است اما به سمت زمین نشانه رفته

از نظر تئوری ماهواره های KH-11 با برخورداری از آینه ۲.۴ متری قادر به ثبت تصاویر با دقت ۱۰ سانتی متری هستند اما وزارت دفاع رزولوشن تصاویر این ماهواره را قبل از انتشار به شدت کاهش می دهد. آخرین تصویری که با رزولوشن کامل از ماهواره های جاسوسی آمریکا منتشر شده به سه و نیم دهه قبل مربوط می شود و ناشر آن هم به دو سال زندان محکوم شد.

محققان با تجزیه و تحلیل داده ها به این نتیجه رسیده اند که تصویر مذکور در بازه زمانی یک ساعته‌ ثبت شده و در این مدت ماهواره USA 224 دقیقا روی پایگاه فضایی سمنان متمرکز بوده است.

«مارکو لنگبروک»، تحلیلگر حوزه فضایی با استفاده از این داده و اطلاعاتی که دیگران از موقعیت ماهواره های جاسوسی منتشر کرده بودند به این نتیجه رسیده که USA 224 حین ثبت تصویر در ارتفاع ۳۸۵ کیلومتری پایگاه قرار داشته است.

اشمرلر شک دارد که این تصویر تمام پتانسیل های جاسوسی فضایی آمریکا را نشان دهد. احتمالا تردید وی کاملا به جاست چرا که فناوری USA 224 به ۸ سال قبل مربوط می شود.

ترامپ در واکنش به احتمال درز اطلاعات محرمانه به خاطر انتشار توییت گفت: «من کاملا حق داشتم عکس را منتشر کنم». وی در پاسخ به سوالی در مورد منبع هم گفت: «این را دیگر خودتان باید کشف کنید».

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

ناسا تاریخ اولین پرواز عملیاتی کرو دراگون اسپیس ایکس را تغییر داد

ناسا و اسپیس ایکس اولین پرواز عملیاتی کپسول کرو دراگون را برای تاریخ ۱۰ آبان برنامه‌ریزی کردند که پس از ماموریت موفق «Demo-2» انجام می‌شود.در خرداد ماه برای اولین بار و پس از نزدیک به یک دهه، دو فضانورد ناسا به نام‌ «باب بهنکن» و «داگ هارلی» توسط راکت اسپیس ایکس روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی... ادامه مطلب

موشک «Centaur» احتمالا بعد از نیم قرن در حال بازگشت به سوی زمین است

دانشمندان موفق به ردیابی یک مینی ماه شده‌اند که در آینده وارد مدار زمین می‌شود. این احتمال وجود دارد که این جسم، بوستر موشک «Centaur» مربوط به دهه ۶۰ میلادی باشد.مدیر مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا به نام دکتر «پل چوداس» باور دارد این جسم که نام «Asteroid 2020 SO» برای آن انتخاب شده،... ادامه مطلب

اسپیس اکس نمونه اولیه فرودگر ماه را آزمایش می‌کند

اسپیس اکس سخت مشغول آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ است که در صورت تأیید شدن توسط ناسا از آن برای فرود بر سطح ماه استفاده خواهد شد.رقابت بین شرکت‌های فضایی برای تولید سیستم فرود بر سطح ماه بالا گرفت. ناسا اوایل سال ۲۰۲۰ سه شرکت اسپیس اکس، بلو اوریجین و Dynetics را مأمور ساخت سیستم... ادامه مطلب

نتیجه پژوهشی جدید: بیش از ۷۵ درصد زباله‌های فضایی اجسام ناشناخته هستند

طبق نتایج یک پژوهش، زباله‌های فضایی در مدار زمین با دقت ردیابی نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها اجسام ناشناخته هستند که می‌توانند در آینده برای ما دردسر ایجاد کنند.با انقلاب صنعتی و پیشرفت فناوری، انسان‌ها نه تنها زمین بلکه فضا را نیز آلوده کرده‌اند. از دهه ۵۰ میلادی پرتاب راکت‌ها به فضا آغاز شده و... ادامه مطلب

ناسا به کمک اسپیس ایکس تشعشعات خورشیدی را مطالعه می‌کند

اسپیس ایکس و ناسا با یک قرارداد چندین میلیون دلاری مناطقی که توسط بادهای خورشیدی خلق شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌دهند. این قرارداد امکان پرتاب ماهواره‌ «IMAP» ناسا در سال ۲۰۲۴ را فراهم می‌کند.طبق این قرارداد، علاوه بر فضاپیمای IMAP، چهار محموله دیگر نیز راهی فضا می‌شوند. دو مورد از آن‌ها برای ماموریت‌های هلیوفیزیک مورد... ادامه مطلب

میزان تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است

برای اولین بار شاهد اندازه‌گیری تشعشات مانند پرتوهای کیهانی روی ماه هستیم که از ۲۰۰ برابر بودن میزان آن نسبت به زمین خبر می‌دهد و می‌تواند برای فضانوردان دردساز شود.زمانی که فضانوردان ناسا با خود تشعشع‌سنج به ماه بردند تا میزان تشعشات را اندازه‌گیری کنند، اطلاعات آن را هیچ‌وقت گزارش نکردند. حالا طبق پژوهشی جدید... ادامه مطلب

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟