دردهای گردنی ناشی از کار با وسایل موبایل در زنان شدیدتر از مردان است

زنان احتمالا به خاطر نحوه استفاده از تبلتها و تلفن های هوشمند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دردهای گردنی قرار دارند. طبق پژوهشی تازه، زنان در حین استفاده از دستگاه های الکترونیک عادت دارند که صورت و چانه خود را به سمت قفسه سینه شان بگیرند که این عادت میتواند مشکل آفرین باشد.

مردان اما به خاطر اینکه معمولا بلند قامت تر از زنان هستند و در نتیجه گردن های کشیده تری دارند، در حین استفاده از موبایل کمتر به صورت ناخودگاه سر خود را به پایین خم می کنند و بیشتر مهره های گردنی شان را خم می کنند.

این اطلاعات با استناد به تصاویر X-rays گرفته شده از افراد مختلف حین استفاده از وسایل الکترونیک به دست آمده و میتواند در تعیین علل ابتلای بیشتر زنان به دردهای فک و گردن بسیار سودمند واقع شود.

malltina

محققان دریافتند مردان تمایل دارند سر خود را از ناحیه اتصال آن به ستون فقرات خم کنند در حالی که زنان حین کار با گجت های الکترونیک برحسب عادت سرشان رابه سمت قفسه سینه شان می کشند و فشار بیشتری را متوجه گردن خود می کنند.

دکتر کلیر ترهون مولف ارشد مقاله ای که در این باره منتشر شده و از پژوهشگران دپارتمان مردم شناسی دانشگاه آرکانزاس در این باره گفت:

توصیه ما به مردم این است که از صرف ساعت های طولانی برای پایین نگه داشتن سر خود و کار با موبایل و تبلت خودداری کنند.

با این حال اما توصیه این محققان به زنان آن است که از وضعیت بدن خود آگاه شوند و سعی کنند در حین استفاده از این دستگاه ها بدن خود را در حالت و وضعیت بهتری نگه دارند.

 

دردهای گردنی

دکتر ترهون در ادامه گفت:

ما بعد از این تحقیق میخواهیم بررسی کنیم که آیا نوع خم کردن سر در زنان حین استفاده از لوازم الکترونیک میتواند علت بروز درد در ناحیه گردن و فک آنها باشد.

طبق اعلام انجمن کایروپراکتیک بریتانیا بالغ بر یک پنجم مردم بریتانیا بعد از استفاده از تلفن های هوشمند دچار دردهای کمر و گردن می شوند.

اما برای اینکه ببینید استفاده از این وسایل چطور بر وضعیت و حالت بدن تاثیر می گذارد محققان آمریکایی از ۱۰ زن و ۱۲ مرد با استفاده از پرتو ایکس تصویربرداری کردند و تصاویر آنها را در پنج وضعیت مختلف بدنی ثبت نمودند.

مشخص شد افراد وقتی روی صندلی می نشینند و برای کار با موبایل به جلو خم می شوند، در ۴۶ نقطه از صورت و فک خود احساس فشار می کنند. براین اساس، تمایل زنان برای نگاه کردن به پایین در حالی که چانه شان تقریبا روی قفسه سینه قرار گرفته بیشتر است و به همین خاطر فک پایینی آنها کمی به جلو تمایل پیدا میکند که این مساله باعث بروز درد در این افراد می شود. این درد بخصص در خانم هایی که همزمان با نگاه کردن به موبایل خود صحبت می کنند بیشتر است.

زنانی که در این پژوهش مشارکت داشتند حدودا ۱۵ سانتی متر از داوطلبین مرد کوتاه تر بودند و گرچه نشده که این رفتار ناخودآگاه در زنان به کوتاه تر بودن قدشان مربوط می شود یا خیر، با این حال دانشمندان احتمال می دهند که قد رابطه مستقیمی با این مساله داشته باشد.

malltina

مطالب مرتبط

دانشمندان چینی از سلول های تخمدان موش تخمک بارور ساختند

دانشمندان چینی در محیط آزمایشگاه سلول موجود درون تخمدان موش را به تخمک تبدیل کرده و از آنها نوزاد موش عمل آوردند.تیم پژوهشگران چینی با تزریق نوعی ماده شیمیایی به سلول های گرانولوزا که در تخمدان یافت می شود موفق شدند این سلول ها را به تخمک تبدیل کنند.در ادامه از این تخمک ها نیز... ادامه مطلب

سایبرتراک زودتر عرضه می‌شود یا ماشین پرنده؟ دو سال دیگر می‌فهمیم

ساختن آینده سخت و طاقت فرساست، اما ایلان ماسک با نمایش ماشین عجیب و غریبش که به درستی هم نام گذاری شده (سایبرتراک) قصد دارد تا تصور ما از آینده را کمی تغییر دهد. البته موضوعی که آینده را در ذهن ما به تصویر می‌کشد، چیزی نیست جز ماشین پرنده. مطمئنا اگر کسی در دنیای... ادامه مطلب

کار کردن برای ساعت های طولانی باعث طاسی می شود

دانشمندان مدعی شده اند که کار کردن برای ساعت های طولانی شانس طاسی را در افراد دو برابر می کند. محققان دریافته اند مردانی که بیشتر از ۵۲ ساعت در هفته کار می کنند موی سر خود را با سرعت دو برابر بیشتر از آنهایی که کمتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند... ادامه مطلب

ناتوانی ژاپن در مدیریت آب های رادیواکتیو حاصل از سونامی سال ۲۰۱۱

شرکتی که مدیریت نیروگاه برق هسته ای تخریب شده فوکوشیما را بر عهده دارد روز جمعه این هفته اعلام کرد که حداکثر ظرف سه سال آینده دیگر جایی برای نگهداری از آب های آلوده ایجاد شده توسط این نیروگاه نخواهد داشت و از دولت ژاپن و مردم درخواست کرد که سریع تر در مورد آینده... ادامه مطلب

مقاومت ۱۰۰۰ برابری در برابر آلودگی های صنعتی به خاطر جهش ژنتیکی

انطابق پذیری خصوصیتی جدا نشدنی در بدن هر موجود زنده است اما این ویژگی به ندرت باعث مقاوم شدن موجودات در برابر آلودگی های انسانی می شود.دانشمندان در گزارشی جدید، تاریخچه ای از حیات ماهی های قاتل خلیجی تهیه کردند که نشان می دهد این موجودات براثر گذشت زمان مقاومتی باورنکردنی در برابر سطوح بالای... ادامه مطلب

عبور سیارکی بزرگ تر از برج ایفل از مجاورت زمین در سال ۲۰۲۹

دانشمندان در حال آماده شدن برای عبور یک سیارک عظیم از نزدیکی زمین هستند که طبق پیش بینی ها یک دهه دیگر رخ می دهد.این سیارک که Apophis (الهه بی نظمی مصر) نام گذاری شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۸ میلادی از فاصله ۳۱ هزار کیلومتری زمین عبور می کند. این فاصله با موقعیت برخی ماهواره... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟