«۱۰۰ استارتاپ» آماده سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی در کسب‌وکارهای نوپا است

«۱۰۰ استارتاپ» نهادی است که به تازگی با برنامه‌ی سرمایه‌گذاری گسترده در مرحله بذری و پیش‌بذری و هدف تغییر این شرایط و بازگرداندن پویایی و هیجان به زیست‌بوم کارآفرینی تاسیس شده و توسط همکاری با «موسسه دانش‌بنیان برکت»، «معاونت علمی ریاست‌جمهوری» و «صندوق نوآوری و شکوفایی» قصد سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های مرحله بذری و پیش‌بذری را دارد.

۱۰۰ استارتاپ

در شرایط اقتصادی کنونی بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در حوزه‌های کم‌خطرتری در اکوسیستم استارت آپی سرمایه‌گذاری کنند. یکی از آسیب‌های این تغییر در شیوه‌ی سرمایه‌گذاری، کاهش شدید سرمایه‌گذاری در مرحله‌ بذری کسب‌وکارها است که مانع صعود و رشد استارتاپ‌های این مرحله شده است و انگیزه‌ی کارآفرینان برای خلق استارتاپ‌های جدید را نیز کاهش داده است.

«محمد یاراحمدی» مدیر روابط عمومی مجموعه ۱۰۰ استارتاپ ضمن اعلام این مطالب به دیجیاتو می‌گوید که سرمایه‌گذاران ایرانی حتی در مرحله Seed هم از سرمایه‌گذاری واهمه دارند و کمتر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی است که تازه در مراحل اولیه کار خودشان هستند:

«این موضوع به مرور به ضرر اکوسیستم خواهد بود. بخش‌های خصوصی را از سرمایه‌گذاری و اکوسیستم استارت‌آپی دور خواهر کرد و فضا را مسموم می‌کند. در ۱۰۰ استارت‌آپ اما توانستیم چندین سرمایه‌گذار را با یکدیگر شریک کرده و آنها را ترغیب به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی کنیم که در مرحله پیش‌بذری و بذری قرار دارند.»

یاراحمدی تاکید می‌کند که ازدیاد سرمایه‌گذاران و شریک شدن آنها با یکدیگر باعث می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری پایین بیاید و اگر هم در این میان ضرری صورت بگیرد، ضربه بزرگی به مجموعه خاصی وارد نشود. او تاکید می‌کند که در حال حاضر بسیاری از شتاب‌دهنده‌های فعالیت خود را کم کردند و این مسائل نشان از این مساله می‌دهد که حال اکوسیستم چندان خوب نیست و باید به آن جان دوباره‌ای بخشید.

۱۰۰ استارتاپ

یار احمدی با اشاره به این موضوع که سرمایه‌گذاری در مرحله پیش بذری و بذری یک مساله بسیار مهم و استراتژیک است، تاکید می‌کند که وجود مجموعه‌های دولتی و حاکمیتی بزرگی چون «موسسه دانش‌بنیان برکت»، «معاونت علمی ریاست‌جمهوری» و «صندوق نوآوری و شکوفایی» باعث شده که سرمایه‌گذاران اعتماد کنند و وارد این نوع سرمایه‌گذاری بشوند:

«بنیانگذاران ۱۰۰ استارتاپ شاید دولتی باشند اما سرمایه‌گذاران دخیل در این امر شامل شرکت‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ و کوچک خصوصی هستند. امروز سرمایه‌گذارانی چون ایران خودرو، شناسا، تبیان و مبین ایران در مجموعه ۱۰۰ استارتاپ قرار دارند و به زودی مجموعه‌های بزرگ دیگری نیز به آن اضافه خواهند شد.»

آنطور که یاراحمدی می‌گوید تمرکز ۱۰۰ استارتاپ برخلاف سرمایه‌گذاران دیگر الزاما روی فروشگاه‌های اینترنتی نیست و آنها روی کسب‌وکارهای فعال پیرامون موضوعاتی چون «هوش مصنوعی، نفت و معدن، انرژی، گردشگری، سرگرمی، خدمات شهری، اینترنت اشیا و دیگر مسائل است.» او می‌گوید سرمایه‌گذاری ۱۰۰ استارتاپ برای کسب‌وکارهای خدماتی در مرحله پیش بذری ۵۰ میلیون تومان و برای کسب‌وکارهای محصول محور ۱۰۰ میلیون تومان است:

«در استارت‌ ‌آپ‌های مرحله بذری نیز این رقم برای کسب‌وکارهای خدماتی ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان است و برای استارت‌آپ‌های محصول محور نیز ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان متغیر است.»

۱۰۰ استارتاپ

این نهاد تازه تاسیس علاوه بر صندوق بذرمایه خود، اجزای دیگری چون شبکه‌ی راهبران (منتورها) و شبکه‌ی پشتیبانی نیز دارد. شبکه‌ی راهبران از مجموعه گسترده‌ای از راهبران و مشاوران تخصصی تشکیل شده است که علاوه بر کمک به استارتاپ‌ها در دوره‌ی سرمایه‌گذاری و شتابدهی مسئولیت داوری سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها و همچنین نقش نمایندگی سرمایه‌گذار را نیز برعهده دارند.

استارتاپ‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در مراحل پیش‌بذری و بذری می‌توانند به وب‌سایت ۱۰۰ استارتاپ و بخش «ثبت‌نام سرمایه‌پذیر» مراجعه کنند. برای ثبت‌نام لازم است اطلاعات کسب‌وکار در قالب متن ارائه به سرمایه‌گذار (Pitch Deck)، رزومه و تعیین سهام هم‌بنیان‌گذاران، پیش‌بینی مالی و فیلمی کوتاه (حداکثر ۵دقیقه‌ای) درباره‌ تیم و کسب‌وکارتان بارگذاری شود.

استارتاپ‌ها پس از ثبت نام در مدت ۳ روز ارزیابی اولیه می‌شوند. سپس در صورت تایید در ارزیابی اولیه یک راهبر ارشد به ایشان معرفی می‌شود. این راهبر مسئولیت پیگیری امور تیم در ۱۰۰ استارتاپ و کمک به ایشان برای آمادگی داوری نهایی را بر عهده دارد. پس از داوری حضوری و نهایی توسط ۳-۵ داور در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار و صنعت مربوطه، ‌استارتاپ‌های تایید شده به سرعت وارد فرایند سرمایه‌گذاری و شتابدهی می‌شوند. در این دوره علاوه بر پرداخت مبلغ بذرمایه استارتاپ‌ها می‌توانند از مشاوره‌ی راهبران و مشاوران تخصصی، کمک‌های حقوقی نهاد پشتیبان و استفاده زیرساخت‌های همکاران ۱۰۰ استارتاپ بهره‌مند شوند.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

وقتی یک نقاشی خیابانی شرح حال ملتی می شود؛ برزیل و جام جهانی فوتبال

چند هفته ای بیشتر تا شروع جام جهانی فوتبال در برزیل باقی نمانده، اما یک هنرمند برزیلی احساسات طبقه تهی دست جامعه را در قالب یک نقاشی خیابانی، به زیبایی به تصویر کشیده طوری که احساسات هر بیننده ای را بر می انگیزد.یک کودک گریان، چاقو و چنگال به دست، و یک توپ فوتبال در بشقابی... ادامه مطلب

دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال: ایران ارزان‌ترین هاب برنامه‌نویسی دنیا را دارد

«مهدی محمدی»، دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که ایران در حال حاضر ارزان‌ترین هاب برنامه‌نویسی را در دنیا دارد و امروزه حتی بسیاری از شرکت‌های هندی که زمانی ارزان‌ترین نیروهای برنامه‌نویسی دنیا را داشت، از تیم‌های ایرانی سفارش می‌گیرند.محمدی در حاشیه رونمایی از... ادامه مطلب

دامنه فعالیت ایران رنتر گسترده‌تر شد: امکان خرید تور مسافرتی اقساطی از علی بابا

استارت‌آپ «ایران رنتر» با همکاری علی بابا فروش خدمات تور و مسافرتی را به صورت اقساطی آغاز کرده تا تاثیر مثبتی روی صنعت گردشگری کشور بگذارد.«امیر حق رنجبر» مدیر عامل ایران رنتر در گفتگو با دیجیاتو ضمن اعلام این خبر جزییات این اقدام را تشریح می‌کند: «ما برای بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی امکان خرید اینترنتی... ادامه مطلب

پیشنهاد تعرفه ۲۰ درصدی واردات موبایل برای «حمایت از تولید داخلی» مطرح شد

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در مراسم رونمایی از دو مدل گوشی ایرانی خبر از سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در قبال حمایت از تولیدات داخلی داد و اعلام کرد که اگر بتوان تعرفه‌های واردات تلفن همراه را به ۲۰ درصد افزایش داد، می‌توان امیدوار بود که تولید داخلی... ادامه مطلب

یادداشت: تضاد سرمایه‌گذاری و ارزش گذاری در استارت‌آپ‌های ایرانی

نویسنده این یادداشت «نسیم توکل»، کارآفرین نمونه در سامانه انتخاب مردمی معاونت زنان ریاست جمهوری است.آیا موانع موجود در تأمین مالی استارت‌آپ های ایرانی حیات آنها را با خطر روبه‌رو می‌کند؟ چرا منابع مالی صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه نتوانسته‌ کسب و کارهای اینترنتی را حمایت کند؟ تا به حال چقدر به این پرسش‌ها و پاسخ... ادامه مطلب

صنعت بازی های ویدئویی در سال ۲۰۱۲ رشدش ۴ بار سریعتر از اقتصاد آمریکا بوده است

بازار بازی های ویدئویی زنده است و به لطف تلفن های هوشمند رشدی کم سابقه را تجربه می کند. عناوین مبتنی بر موبایل همانند کندی کراش و کلش آو کلنز همه ی صاحبان تلفن های همراه را به افرادی با پتانسیل پرداختن به بازی بدل کرده اند.گزارش جدیدی که از جانب سازمان نرم افزارهای سرگرمی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x