«۱۰۰ استارتاپ» آماده سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی در کسب‌وکارهای نوپا است

«۱۰۰ استارتاپ» نهادی است که به تازگی با برنامه‌ی سرمایه‌گذاری گسترده در مرحله بذری و پیش‌بذری و هدف تغییر این شرایط و بازگرداندن پویایی و هیجان به زیست‌بوم کارآفرینی تاسیس شده و توسط همکاری با «موسسه دانش‌بنیان برکت»، «معاونت علمی ریاست‌جمهوری» و «صندوق نوآوری و شکوفایی» قصد سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های مرحله بذری و پیش‌بذری را دارد.

۱۰۰ استارتاپ

در شرایط اقتصادی کنونی بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در حوزه‌های کم‌خطرتری در اکوسیستم استارت آپی سرمایه‌گذاری کنند. یکی از آسیب‌های این تغییر در شیوه‌ی سرمایه‌گذاری، کاهش شدید سرمایه‌گذاری در مرحله‌ بذری کسب‌وکارها است که مانع صعود و رشد استارتاپ‌های این مرحله شده است و انگیزه‌ی کارآفرینان برای خلق استارتاپ‌های جدید را نیز کاهش داده است.

«محمد یاراحمدی» مدیر روابط عمومی مجموعه ۱۰۰ استارتاپ ضمن اعلام این مطالب به دیجیاتو می‌گوید که سرمایه‌گذاران ایرانی حتی در مرحله Seed هم از سرمایه‌گذاری واهمه دارند و کمتر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی است که تازه در مراحل اولیه کار خودشان هستند:

«این موضوع به مرور به ضرر اکوسیستم خواهد بود. بخش‌های خصوصی را از سرمایه‌گذاری و اکوسیستم استارت‌آپی دور خواهر کرد و فضا را مسموم می‌کند. در ۱۰۰ استارت‌آپ اما توانستیم چندین سرمایه‌گذار را با یکدیگر شریک کرده و آنها را ترغیب به سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی کنیم که در مرحله پیش‌بذری و بذری قرار دارند.»

یاراحمدی تاکید می‌کند که ازدیاد سرمایه‌گذاران و شریک شدن آنها با یکدیگر باعث می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری پایین بیاید و اگر هم در این میان ضرری صورت بگیرد، ضربه بزرگی به مجموعه خاصی وارد نشود. او تاکید می‌کند که در حال حاضر بسیاری از شتاب‌دهنده‌های فعالیت خود را کم کردند و این مسائل نشان از این مساله می‌دهد که حال اکوسیستم چندان خوب نیست و باید به آن جان دوباره‌ای بخشید.

۱۰۰ استارتاپ

یار احمدی با اشاره به این موضوع که سرمایه‌گذاری در مرحله پیش بذری و بذری یک مساله بسیار مهم و استراتژیک است، تاکید می‌کند که وجود مجموعه‌های دولتی و حاکمیتی بزرگی چون «موسسه دانش‌بنیان برکت»، «معاونت علمی ریاست‌جمهوری» و «صندوق نوآوری و شکوفایی» باعث شده که سرمایه‌گذاران اعتماد کنند و وارد این نوع سرمایه‌گذاری بشوند:

«بنیانگذاران ۱۰۰ استارتاپ شاید دولتی باشند اما سرمایه‌گذاران دخیل در این امر شامل شرکت‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ و کوچک خصوصی هستند. امروز سرمایه‌گذارانی چون ایران خودرو، شناسا، تبیان و مبین ایران در مجموعه ۱۰۰ استارتاپ قرار دارند و به زودی مجموعه‌های بزرگ دیگری نیز به آن اضافه خواهند شد.»

آنطور که یاراحمدی می‌گوید تمرکز ۱۰۰ استارتاپ برخلاف سرمایه‌گذاران دیگر الزاما روی فروشگاه‌های اینترنتی نیست و آنها روی کسب‌وکارهای فعال پیرامون موضوعاتی چون «هوش مصنوعی، نفت و معدن، انرژی، گردشگری، سرگرمی، خدمات شهری، اینترنت اشیا و دیگر مسائل است.» او می‌گوید سرمایه‌گذاری ۱۰۰ استارتاپ برای کسب‌وکارهای خدماتی در مرحله پیش بذری ۵۰ میلیون تومان و برای کسب‌وکارهای محصول محور ۱۰۰ میلیون تومان است:

«در استارت‌ ‌آپ‌های مرحله بذری نیز این رقم برای کسب‌وکارهای خدماتی ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان است و برای استارت‌آپ‌های محصول محور نیز ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان متغیر است.»

۱۰۰ استارتاپ

این نهاد تازه تاسیس علاوه بر صندوق بذرمایه خود، اجزای دیگری چون شبکه‌ی راهبران (منتورها) و شبکه‌ی پشتیبانی نیز دارد. شبکه‌ی راهبران از مجموعه گسترده‌ای از راهبران و مشاوران تخصصی تشکیل شده است که علاوه بر کمک به استارتاپ‌ها در دوره‌ی سرمایه‌گذاری و شتابدهی مسئولیت داوری سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها و همچنین نقش نمایندگی سرمایه‌گذار را نیز برعهده دارند.

استارتاپ‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در مراحل پیش‌بذری و بذری می‌توانند به وب‌سایت ۱۰۰ استارتاپ و بخش «ثبت‌نام سرمایه‌پذیر» مراجعه کنند. برای ثبت‌نام لازم است اطلاعات کسب‌وکار در قالب متن ارائه به سرمایه‌گذار (Pitch Deck)، رزومه و تعیین سهام هم‌بنیان‌گذاران، پیش‌بینی مالی و فیلمی کوتاه (حداکثر ۵دقیقه‌ای) درباره‌ تیم و کسب‌وکارتان بارگذاری شود.

استارتاپ‌ها پس از ثبت نام در مدت ۳ روز ارزیابی اولیه می‌شوند. سپس در صورت تایید در ارزیابی اولیه یک راهبر ارشد به ایشان معرفی می‌شود. این راهبر مسئولیت پیگیری امور تیم در ۱۰۰ استارتاپ و کمک به ایشان برای آمادگی داوری نهایی را بر عهده دارد. پس از داوری حضوری و نهایی توسط ۳-۵ داور در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار و صنعت مربوطه، ‌استارتاپ‌های تایید شده به سرعت وارد فرایند سرمایه‌گذاری و شتابدهی می‌شوند. در این دوره علاوه بر پرداخت مبلغ بذرمایه استارتاپ‌ها می‌توانند از مشاوره‌ی راهبران و مشاوران تخصصی، کمک‌های حقوقی نهاد پشتیبان و استفاده زیرساخت‌های همکاران ۱۰۰ استارتاپ بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط

اپلیکیشنی برای ایجاد شفافیت در معاملات طلا و سکه راه اندازی می‌شود

اتحادیه طلا و سکه از ایجاد اپلیکیشنی برای ساماندهی معاملات طلا و سکه خبر داد. «محمد کشتی آرای» نائب دوم رئیس اتحادیه طلا و سکه در گفتگوی رسانه‌ای که با باشگاه خبرنگاران جوان داشته با ذکر این نکته که کرونا باعث بالا رفتن قیمت اونس جهانی و قیمت ارز شده تاکید دارد که همین مساله... ادامه مطلب

حق‌اشتراک تلفن ثابت در کشور ۴ برابر افزایش یافت

تعرفه خدمات مخابراتی در تمام بخش ها، اعم از صوت و دیتا از سال ۸۴ تاکنون، به مدت ۱۵ سال افزایش نیافته بود و رقم یکسانی را طی این سالها برای مشترکین به همراه داشت. عصر دیروز در مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران برگزار شد و در آن تعرفه خدماتی جدیدی از جمله... ادامه مطلب

مرکز «تماس» شبانه روزی کارگزاری فارابی آغاز به کار کرد؛ هوش مصنوعی در بازار بورس ایران

کارگزاری فارابی از مرکز پشتیبانی «تماس» خود رونمایی کرد، مرکزی که برای اولین بار در بین کارگزارهای بورسی ایرانی قصد ارائه خدمات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته را به شهروندان دارد و از تمامی ابزارهای علمی و الکترونیکی نظیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده می‌کند.به گزارش دیجیاتو «رحمان بابازاده» مدیرعامل کارگزاری فارابی... ادامه مطلب

رونق در واردات موبایل؛ یک میلیون و ۴۱۰ هزار تلفن همراه وارد کشور شد

طبق اعلام مسئولان گمرک از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۱۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه ترخیص و وارد بازار شده است که این آمار حکایت از افزایش ۱۴۵ درصدی دارد.«روح الله لطیفی»، سخنگوی گمرک ایران درباره آخرین وضعیت واردات تلفن‌ همراه در سال جاری به خبرگزاری ایسنا آماری ارائه داده... ادامه مطلب

انجمن واردکنندگان موبایل: قاچاق موبایل به‌صرفه‌تر از واردات رسمی شده است

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل عقیده دارد روندهای فعلی در بازار موبایل که قاچاق را به صرفه کرده است، باعث نابود شدن بسیاری از شرکت‌های واردکننده و تعدیل نیروی گسترده در میان فعالان بازار موبایل کشور می‌شود. او و دیگر اعضای انجمن واردکنندگان موبایل می‌گویند روزانه چند‌ده هزار موبایل با کد اتباع خارجی رجیستری و وارد... ادامه مطلب

ایجاد بازار سیاه خودرو در اینستاگرام و تلگرام؛ حذف قیمت‌ها با خریداران واقعی چه می‌کند؟

حذف قیمت آگهی‌های مسکن و خودرو از کل اینترنت، مخصوصاً سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، شرایط پیچیده‌ای را در بازار به وجود آورده و باعث شده تا هر دو قشر خریداران و فروشندگان دچار یک سردرگمی شدید شوند. از سوی دیگر این اتفاق شرایطی بسیار مطلوب را برای واسطه‌ها جهت ایجاد بازار سیاه فراهم می‌کند؛... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟