نگاهی به پروژه نئوم؛ ابرشهر ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان سعودی در قلب بیابان

دو سال پیش خبر رسید که عربستان سعودی پروژه ساخت و توسعه ابرشهری با وسعتی در حدود ۳۳ برابر نیویورک سیتی را آغاز کرده است. مقامات سعودی از این شهر تحت عنوان جاه طلبانه ترین پروژه دنیا یاد کرده اند.

این پروژه که نئوم نام دارد شهری ۱۶ بارو است که در سواحل دریای سرخ در استان تبوک عربستان سعودی در شمال غربی این کشور ساخته می شود. شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در مصاحبه ای که اکتبر ۲۰۱۸ پپرامون همین موضوع با بلومبرگ داشت اعلام کرد که نئوم تا سال ۲۰۲۵ تکمیل می شود و فاز نخست آن تقریبا تکمیل شده و به زودی به بهره برداری می رسد.

در ادامه این مطلب جزئیات بیشتری از پروژه نئوم را با شما در میان می گذاریم.

malltina

کلمه نئوم از ترکیب دو وازه یونانی neos به معنی جدید و کلمه عربی مستقبل به معنای آینده گرفته شده است.

نئوم

بخش بیابانی تبوک که قرار است نئوم در آن بنا شود

این شهر مساحتی بالغ بر ۲۶۴۹۵ کیلومتر مربع دارد و هزینه ای در حدود ۵۰۰ میلیارد دلار را بر صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی تحمیل خواهد کرد. این رقم جدای از چندین میلیون دلاری است که قرار شده از سرمایه گذاری خارجی تامین شود.

نئوم

موقعیت پیشنهادی برای تاسیس شهر نئوم در استان تبوک

نئوم بخشی از چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی است: طرحی جاه طلبانه برای متحول ساختن جامعه عربستان سعودی، کاهش وابستگی این کشور به درآمدهای نفتی و تبدیل نمودن این کشور به هاب تکنولوژی.

نئوم

یک مرد سعودی که از مقابل تابلوی تبلیغاتی چشم انداز ۲۰۳۰ در جده می گذرد.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ عربستان سعودی شرکتی به نام نئوم را تاسیس کرد که قرار است پروژه ساخت نئوم را در دست بگیرد و آن را به جلو ببرد.

نئوم

منطقه مالی شاه عبدالله در ریاض عربستان سعودی

در سال ۲۰۱۷ شرکت نئوم با سه شرکت بزرگ مشاوره به نام های مکنزی و شرکا، بوستون و اولیور ویمن وارد همکاری شد تا در انجام این پروژه از تخصص آنها کمک بگیرد.

نئوم

یکی از ربات های حاضر در نمایشگاهی با محوریت نئوم که در اکتبر ۲۰۱۷ در ریاض عربستان سعودی برگزار شد

دانشمندان مشارکت کننده در پروژه ساخت نئوم قصد دارند با تکنولوژی بارورسازی ابرهای مصنوعی را در آسمان این شهر به حرکت در بیاورند و از این طریق بارش باران در این منطقه بیابانی را افزایش دهند.

نئوم

موقعیت نئوم در عربستان سعودی

نئوم همچنین قرار است که پیشرو ترین سیستم آموزشی کل دنیا را داشته باشد که در آن کلاس ها توسط آموزگاران هولوگرافیک تدریس و مدیریت می شوند.

نئوم

تصویر هولوگرافیک از شاهزاده لیا در اپیزود چهارم جنگ ستارگان: امید تازه

ایده مطرح شده دیگر ساخت جزیره ای شبیه به پارک ژوراسیک برای توریست هاست که در آن دایناسورهای رباتیک مرتبا به این سو و آن سو می روند.

نئوم

یک دایناسور رباتیک در ژوراسیک پارک TMII واقع در اندونزی

شب ها آسمان نئوم توسط یک ماه مصنوعی روشن خواهد شد.

نئوم

تصویری از ماه کامل از پشت چراغ قرمز در کانزاس آمریکا

مقامات سعودی می گویند ساکنان نئوم با تاکسی های پرنده به این سو و آنسو می روند.

نئوم

یکی از تاکسی های پرنده به نمایش در آمده در نمایشگاهی با محوریت نئوم که در ریاض برگزار شد

نئوم در تلاش برای تحقق آینده ای است که در آن رانندگی با ماشین ها صرفا نقش نوعی سرگرمی را دارد و دیگر روشی برای حمل و نقل نخواهد بود. بنابراین مردم ممکن است پشت فرمان خودروی فراری خود بنشینند و به ساحل بروند اما دیگر هیچوقت برای رفتن به محل کار رانندگی نمی کنند.

براساس طرح های ارائه شده برای این شهر سرانه استفاده شهروندان نئوم از رستوران های ستاره دار میشلین بیشتر از هر شهر دیگری در دنیا خواهد بود.

نئوم

نمایی از ریاض؛ این شهر هنوز حتی یک رستوران ستاره دار میشلین ندارد.

طبق برنامه ریزی ها قرار است که نوعی شن مخصوص با قابلیت درخشش در شب به خط ساحلی دریای سرخ انتقال داده شود.

نئوم

امواج آبی درخشان در شب که به خاطر پدیده ای خطرناک به نام مد سرخ ایجاد شده اند در ساحل Sam Mun Tsai هنگ کنگ

فعالیت های ساخت و سازی پیشتر در خلیج نئوم آغاز شده و فاز نخست این مگاشهر به زودی به اتمام می رسد.

نئوم

ندمی الناصر مدیرعامل نئوم در کنفرانس نوآوری های سرمایه گذاری آینده در ریاض که اکتبر ۲۰۱۸ برگزار شد.

خلیج نئوم قرار است که یک منقطه مسکونی باشد و با سواحل سفید، آب و هوای معتدل و محیط سرمایه گذاری جذابش به آرامنشهری برای همه بدل شود. تاریخ اتمام این بخش از پروژه سال ۲۰۲۰ اعلام شده.

پیشرفت هایی در پروژه ساخت نئوم حاصل شده؛ برای مثال فرودگاه آن تقریبا تکمیل شده و به عنوان یک فرودگاه بین المللی رسمی نیز به ثبت رسیده است.

نئوم

فرودگاه نئوم به عنوان بخشی از فاز نخست در دست ساخت است و در ماه ژوئن فرود یک فروند هواپیما برای افتتاح آن به صورت نمادین در آن انجام شد.

در پوسترهای تبلیغاتی تهیه شده برای نئوم از تصویر باغ های سنگاپور استفاده شده و این مساله نشان می دهد که آنها احتمالا از این شهر آسیای جنوبی الهام خواهند گرفت.

نئوم

باغ های سنگاپور که توسط شرکت های معماری Wilkinson Eyre و گرنت اسوشیت طراحی شده اند

دولت عربستان سعودی همین حالا میزبان رویدادهای مختلفی در سایت نئوم است تا سرمایه گذارهای خارجی و توجه رسانه ای را جلب و جذب کند.

نئوم

سقوط آزاد برفراز سایت نئوم در چهارچوب مسابقات ورزشی Extreme Sports در سال ۲۰۱۸

با این حال آینده این پروژه در هاله ای از ابهام قرار دارد. بعد از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار آمریکایی-سعودی در سفارت این کشور واقع در استانبول، محمد بن سلمان گفته است که هیچکس تا سال ها در این پروژه سرمایه گذاری نخواهد کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان سمت راست و جمال خاشقجی در سمت چپ

مطالب مرتبط

نظارت گسترده عربستان بر تحرکات شهروندان خود در آمریکا توسط داده‌های موبایل

به گفته یک افشاگر، عربستان سعودی از نقطه ضعف های شبکه های مخابراتی بین المللی به منظور ردیابی شهروندان خود در ایالات متحده بهره برده است.به گزارش گاردین این فرد مدارکی ارائه کرده که ادعا می شود نشان از میلیون ها درخواست ردیابی دارند. به این منظور از آسیب پذیری موجود در سیستم پیام رسانی بین المللی... ادامه مطلب

حذف هزاران حساب کاربری توییتر وابسته به دولت عربستان سعودی

توییتر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که 6 هزار حساب کاربری وابسته به اداره اطلاعات عربستان سعودی را از این شبکه اجتماعی حذف کرده است.بر اساس اعلامیه توییتر، حساب های کاربری حذف شده با «لایک کردن، ریتوییت و ریپلای کردن غیرطبیعی»، پست های مربوط به مقامات سعودی را تبلیغ می کرده اند. این شبکه... ادامه مطلب

دو کارمند سابق توییتر به جاسوسی برای عربستان سعودی متهم شدند

طبق گزارش واشنگتن پست دو کارمند سابق توییتر به جاسوسی از حساب های کاربری این پلتفرم اجتماعی برای دولت عربستان سعودی متهم شدند.وزارت دادگستری آمریکا این اتهامات را امروز و پس از دستگیری یکی از این دو نفر مطرح کرد. فرد مظنون که احمد ابوعمو نام دارد به جاسوسی از سه اکانت توییتر برای دولت... ادامه مطلب

۱۰ پهپاد مسلح نیمی از تاسیسات نفتی عربستان را فلج کردند

در پی حمله ناوگانی از پهپادهای مسلح به تاسیسات نفتی آرامکو، عربستان سعودی از کاهش ۵ میلیون بشکه ای تولید روزانه نفت خبر داد. محل اجرای عملیات و میزان تخریب به بار آمده نشانگر پتانسیل بالای پهپادها در حملات نظامی است.بامداد شنبه مجموعه پالایشگاهی «البقیق» و میدان نفتی «حقل خریص» در شرق عربستان سعودی شاهد انفجارهای مهیبی... ادامه مطلب

در پی انتشار تصاویر راکتور هسته‌ای عربستان؛ آمانو خواستار بازرسی از این تاسیسات شد

تصاویر به دست آمده از گوگل ارث از پیشرفت سریع پروژه ساخت نخستین راکتور هسته ای عربستان خبر می دهند و نشریه بریتانیایی «گاردین» نیز از آماده شدن این راکتور تا چند ماه دیگر خبر داده است.اوایل اسفند ماه مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار گزارشی ۲۴ صفحه‌ای از تلاش پشت پرده دولت ترامپ برای فروش فناوری ساخت... ادامه مطلب

صدور مجوزهای محرمانه توسط آمریکا برای فروش دانش هسته ای به عربستان

روز گذشته رویترز با استناد به سند به دست آمده از اداره ملی امنیت هسته ای وزارت انرژی آمریکا گزارشی را منتشر کرد که طبق آن ریک پری وزیر انرژی آمریکا شش «مجوز محرمانه» برای فروش دانش هسته ای و ارائه مساعدت های لازم به عربستان سعودی را صادر کرده است.گزارشات مربوط به مجوزهای محرمانه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟