رئیس سازمان پدافند غیرعامل: گوشی‌ ملی نباید سیستم‌عامل اندروید داشته باشد

سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه وزارت ارتباطات بر اساس چارچوب‌های قانونی تعیین شده، زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرده است گفت در انجام سایر موارد ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که باید با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی، انجام شود. همچنین به گفته جلالی تا امروز چند مدل گوشی کاملا ایرانی طراحی شده است که باید سیستم عاملی غیر از اندروید داشته باشند تا آسیب پذیر نباشند.

تولید گوشی‌های هوشمند بومی در سطح محدود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه تلویزیونی دستخط اعلام کرد مسئول یا وزیر ایرانی که گوشی هوشمند دارد، تیم حفاظت آن معنا پیدا نمی‌کند. او در ادامه تاکید می‌کند که حدود ۱۴ دسته قابلیت جمع‌آوری اطلاعات و آسیب‌پذیری در گوشی هوشمند وجود دارد که استفاده از این قابلیت‌ها برای برخی آسیب‌ زننده است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به این سوال که آیا گوشی هوشمند بومی تولید نشده است، اظهار کرد:

«بله. دیروز هم جلسه‌ای با وزیر محترم ارتباطات داشتیم ایشان چند نمونه نشان داد و گفت اینها گوشی‌های داخلی است که تولید شده با قابلیت‌ مشابه گوشی‌های خارجی است که کاملاً قابل استفاده است. همه بخش ها باید به این کمک کنند. یک بخش فیزیک و سخت‌افزار آن است و یک بخش سیستم عامل است. یکسری اپلیکیشن‌ها است. همه باید روی هم قرار بگیرد تا گوشی قابل استفاده شود. شما اگر فیزیک گوشی را بسازید ولی سیستم عامل اندروید را داشته باشد دوباره همان آسیب‌پذیری در آن وجود دارد. این گوشی‌ها برای بخش‌های دفاعی تولید شده است اما برای بخش‌های غیردفاعی باید خودشان تولید کنند.»

چند قدم به شبکه ملی اطلاعات

جلالی همچنین در مورد دستاوردهای این سازمان و پیشرفت‌های این حوزه صحبت کرد. او در مورد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات که نقطه اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری و شورای عالی فضای مجازی است، توضیح داد که در این مورد جلسه‌ای با «محمد جواد آذری جهرمی» برگزار شده که در آن به جمع‌بندی خوبی رسیده‌اند:

«شبکه ملی اطلاعات به جاهایی خوبی رسیده است یعنی مثلاً در حوزه ارتباطات، زیرساخت ارتباطی پیشرفت خوبی داریم. یک جاهایی کم و کسری داریم که آن کم و کسری را مثلاً آقای جهرمی می‌گوید در قانون برای من تکلیف نشده است. یعنی مشخص نشده اینها را چه کسی باید انجام دهد که به نظر من باید مرکز ملی یا شورای عالی فضای مجازی این ۳ یا ۴ ابهام را برطرف کند و ما سریع متمرکز شویم و انجام دهیم. اگر کسری‌ها و ابهامات برطرف شود، شبکه ما تکمیل می‌شود.»

به گفته جلالی شبکه‌های اجتماعی جدید مردم را سازماندهی می‌کنند؛ یعنی شبکه تلگرام و اینستاگرام و چیزهای دیگری که خارجی‌ها دارند مردم ما را سازماندهی کردند بدون اینکه تعهدی به ما بدهند. سر و ته سیم هم دست خودشان است.

«یعنی ما نه امکان ورود داریم، نه امکان کنترل داریم و نه امکان خروج داریم که خروجی را کنترل کنیم. یعنی بیگ‌دیتاهای ما بیرون می‌رود و از آن استفاده می‌کنند، تحلیل می‌کنند و به نتیجه می‌رسند و ورودی هر چه بخواهند ورود می‌کنند و ما هم در این میان از آن استفاده می‌کنیم. تقریباً هیچ کشوری چنین اشتباهی نمی‌کند که اجازه بدهد که مردم کشور خود را خارجی‌ها سازماندهی کنند. من یک کلمه خیلی صاف و ساده بگویم که می‌گویند همه چیز اینترنت را می‌خواهیم. یک؛ ملی باشد، دو؛ بومی باشد. همین دو کلمه است.»

شبکه ملی اطلاعات

«ما مسئول رمز ارز ملی نیستیم»

سردار جلالی می‌گوید سازمان پدافند غیرعامل مسئول دنبال کردن ارز رمز ملی نیست اما علی‌القاعده بانک مرکزی باید این کار را انجام دهد. ضمن آنکه سازمان پدافند غیرعامل درباره الزامات آن صحبت کرده و اعلام کرده که اگر ارز رمز بدون کنترل وارد بازار شود اثرات مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت: «می‌گویند رمز ارز بانک مرکزی را هیچ کاره می‌کند، ارزش ریال را کاهش می‌دهد، در حوزه‌هایی می‌برد که ورود به اقتصاد می‌کند، از یک طرف هم امکان استفاده ارز را در شبکه اجتماعی همانند تلگرام و غیره را ایجاد می‌کرد که در واقع شغل، پول، قیمت، دریافت و پرداخت در شبکه اجتماعی بیاید و رویکرد آن خارج از کنترل دولت باشد، یعنی یک دولتی درون دولت ما شکل می‌گیرد که خارج از کنترل حاکمیت می‌شود و این برای کشور ما کاملاً خطرناک است که این کار اتفاق افتد.»

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد که این سازمان بر همین اساس پیشنهاد داد تا برای ارز رمزها، الگوی پایه به وجود بیاید تا کشورمان با کمک برخی کشورهای همسو ارز رمزی ایجاد کند که پایه آن نفت کشور باشد و براساس آن معاملات انجام شود تا به این شکل تولید ارز رمز بخشی از مشکلات ما را در حوزه معاونت تجارت جهانی و بین‌المللی حل کند. اینطور که جلالی گفته، این سازمان پیشنهادی مبنی بر سازماندهی یک بانک مرکزی دیجیتال مطرح کرده تا امورات ارز رمزها از الان در این اکوسیستم‌ طراحی شو تا همه اجزا با هم باشد.

شبکه ملی اطلاعات

«به لحاظ امنیت ملی نیاز به یک شبکه اجتماعی ملی داریم»

سردار جلالی در مورد موضع سازمان پدافند غیرعامل درباره شبکه‌های اجتماعی، به این نکته اشاره کرد که شبکه‌ اجتماعی سازماندهی مردم کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی است و این سازماندهی باید درون کشور و با زیرساخت‌های کشور انجام شود:

«وقتی چیزی به نام تلگرام یا پوسته‌های متصل به تلگرام می‌خواهد ایفای نقش مجازی بر آن کار کند که نشان دهد ملی است ولی ملی نیست، ما با این موضوع مخالفت کردیم و گفتیم این آن‌چیزی که به دنبال آن هستیم نیست. باید سرمایه‌گذاری روی شبکه‌ اجتماعی داخلی کنیم، لذا معتقد هستیم به لحاظ امنیت ملی نیاز به یک شبکه اجتماعی ملی داریم؛ یعنی همه چیز این دست خودمان باشد. این نافی این مسئله نیست که از اپلیکیشن و تکنولوژی‌های دیگر استفاده کنیم. دوستان می‌گویند ما اپلیکیشن ایرانی تولید می‌کنیم، می‌گویم اجازه بدهید اپلیکیشن خارجی باشد ولی زیرساخت ملی باشد. شما زیرساخت را ملی کنید اپلیکیشن خارجی در آن استفاده کردید هم اشکالی ندارد، ولی اگر زیرساخت خارجی باشد اپلیکیشن ایرانی هم روی آن کارکرد ندارد و آسیب‌ها می‌تواند برای خود باقی بماند.»

او در پاسخ به این سوال که آیا در آینده شاهد راه‌اندازی شبکه اجتماعی داخلی قوی خواهیم بود، به گفته وزیر ارتباطات اشاره کرد که گفته بود قانوناً کسی این را تکلیف نکرده که وظیفه وزارت ارتباطات است: «از نظر من ما در بحث نظامی ماموریت تصریحی و ماموریت استنتاجی می‌گوییم. ماموریتی که صراحت دارد و ماموریتی که بر اساس آن کلیات استنتاج می‌کنید که برای شماست. شرکت ملی زیرساخت به عنوان خدمات زیرساختی در حوزه ارتباطات چه چیزی به ما می‌دهد؟ دو قلم است که یک بوق در سیستم باتری می‌دهد و یک سیم‌کارت در سیستم بی‌سیم می‌دهد؛ همراه است. حالا نوع شبکه اجتماعی مهم‌تر از اینها نیست؟»

«قبل از آمریکا پدافند سایبری را ابداع کردیم»

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که برخی روزها ۵۰ هزار حمله سایبری سمت کشور انجام می‌شود سیستم‌های دفاعی SOC که امنیت سیستم را برعهده دارد، به صورت اتوماتیک به این حملات پاسخ می‌دهد. جلالی همچنین در مورد پیشرفت‌های حوزه پدافند غیر عامل توضیح داد که ایران بعد از حدود ۱۵ سال که این کار شکل گرفته و حتی در حوزه‌های علمی در حدود ۸ حوزه جدی پدافند غیرعامل، حرف‌های قابل گفتن در دنیا دارد:

«شاید باور نکنید من به کره شمالی رفتم و فکر می‌کنم کره شمالی قطب پدافند غیرعامل دنیاست یعنی تا این اندازه کار کردند. وقتی خواستیم تفاهم‌نامه‌ای با هم امضا کنیم از ما درخواست آموزش کردند. من روسیه رفتم و تفاهم‌نامه‌ای که آنجا امضا کردیم یک بند درخواست آموزش بود. برای اولین سال ۹۰ موضوعی به نام «پدافند سایبری» را در دنیا ابداع کردیم. حتی قبل از آمریکا پدافند سایبری را ابداع کردیم در حالی که امریکایی‌ها دنبال امنیت سایبری بودند ما موضوعی به نام دفاع سایبری طراحی کردیم.»

malltina

مطالب مرتبط

گلکسی نوت ۲۰ و نوت ۲۰ اولترا معرفی شدند؛ کهکشانی‌های جدید در آسمان سامسونگ

سامسونگ در دومین رویداد آنپکد سال ۲۰۲۰ از جدیدترین پرچمداران خود یعنی گلکسی نوت ۲۰ و گلکسی نوت ۲۰ اولترا رونمایی کرد. این دو گوشی با نمایشگرهای بزرگ و قلم جذاب S Pen راه خانواده محبوب نوت را ادامه می‌دهند، ضمن اینکه با دوربین‌های حرفه‌ای و پشتیبانی از شبکه 5G نیم‌نگاهی به آینده دارند.گلکسی نوت... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

انتشار ویدیوهای نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ پیش از رونمایی [تماشا کنید]

در حالی که تنها حدود یک روز تا رونمایی رسمی از گلکسی واچ ۳ و برگزاری مراسم آنپکد ۲۰۲۰ فاصله داریم، ویدیوهایی جدید از نسل سوم ساعت هوشمند سامسونگ در سطح اینترنت فاش شده که در واقع نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ به شمار می‌آید و توسط AT&T آماده شده است.سامسونگ گلکسی واچ ۳... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟