راهکارهای گارتنر برای افزایش کارآیی دولت ها در عصر دیجیتال

شرکت پژوهشی گارتنر با بررسی مسائل و مشکلات کنونی همچون بی ثباتی اجتماعی، ریاضت اقتصادی، پوپولیسم (عوام گرایی) و شکاف بین نسل ها، می گوید دولت ها در سرتاسر جهان باید بیشتر روی راهکارهای فناورانه تمرکز کنند.

گارتنر با توجه به اهداف اصلی سازمان ها و نهادهای عمومی، چندین ترند کلی تکنولوژی-محور را شناسایی کرده که سیاست های کارآمدتری را به همراه خواهند داشت. ریک هاوارد، معاون تحقیقات این شرکت می گوید تکنولوژی در حال حاضر بستر ارائه خدمات عمومی در مقیاس بزرگ است:

می دانیم که موفقیت پروژه های تجاری به خاطر پیاده سازی و اجرای ضعیف فناوری به خطر می افتد. اهداف سیاسی نیز چنین وضعیتی را دارند.

هاوارد به عنوان مثال به سایت بیمه درمانی آمریکا اشاره می کند که در سال 2013 راه اندازی شد اما به خاطر مشکلات فنی از کار افتاد. همین موضوع باعث شد تا مخالفان نظام جدید سلامت در آمریکا، قوانین را هم زیر سؤال ببرند، یعنی مشکلات تکنولوژی می توانند تصمیمات دولتی را تحت تأثیر قرار دهند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، گارتنر چند راهکار را ارائه کرده است.

استفاده از فناوری برای افزایش مشارکت شهروندان

یکی از راهکارهای اصلی، مدرن سازی روش های ارتباط متقابل دولت و مردم است. تقریباً نیمی از ترافیک وب سایت های دولتی از گوشی های هوشمند سرچشمه می گیرد. بنابراین مراکز خدمات عمومی باید کانال های ارتباطی با شهروندان را هم از نظر کمی و هم از لحاظ کیفی بهبود دهند.

ایجاد شناسه دیجیتال متمرکز و ایمن برای شهروندان می تواند دسترسی آنها را به خدمات عمومی تسهیل کند. مردم با این شناسه دیجیتال توانایی مدیریت مالیات، خدمات بهداشتی، شرکت در انتخابات و دیگر موارد را فقط از طریق یک پورتال متمرکز به دست می آورند. همین موضوع به افزایش مشارکت آنها نیز ختم می شود.

به روز رسانی ساختارهای مدیریتی برای عصر دیجیتال

سازمان های دولتی باید ساختار مدرن داشته باشند. اولین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از رویکردهای مدیریت پروژه آبشاری و مدیریت محصول دیجیتال (DPM) است.

در این رویکرد، مدیران ارشد به کل چرخه عمر محصول یا خدمت اشراف دارند و تمام ابعاد آن را در نظر می گیرند؛ از فرایند توسعه گرفته تا کسب بازخورد مشتری. به گفته گارتنر، مدیران باید روی خدمات اشتراکی کارآمد در حوزه های امنیت و آنالیتیکس نیز تمرکز داشته باشند. سرمایه گذاری روی بستر XaaS (همه چیز در قالب خدمت) یکی از بهترین راهکارها در این زمینه است.

اولویت بندی محصولات، ابزارها و فناوری ها برای ارائه بر بستر XaaS روی شبکه، گام بعدی خواهد بود. این کار باعث کاهش قابل توجه هزینه های زیرساختی می شود. تحقیقات گارتنر نشان می دهند بیش از 39 درصد مدیران ارشد فناوری اطلاعات دولتی، سرمایه گذاری هنگفتی روی خدمات کلاود انجام داده اند.

تمامی ابزارهای جدید باید از طریق تجزیه و تحلیل هدفمند داده ها (آنالیتیکس) تحت نظارت قرار گیرند تا کارآمدی آنها به اثبات برسد. به عقیده گارتنر دولت ها هنوز از نظر کارآیی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.

انعطاف پذیری در عصر جدید

دولت ها باید انعطاف پذیر باشند. به گفته گارتنر، دولت ها از فناوری برای تسریع کارها و پاسخ دهی بهتر به نیازهای دنیای جدید استفاده نمی کنند. چابکی، یکی از ملزومات اصلی دولت هاست تا بتوانند به سرعت با راهکارهای جدید، به خصوص در حوزه امنیت سازگار شوند. تغییر مداوم تهدیدات امنیت سایبری، ضرورت این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

هدایت کارمندان در فرایند تغییر

راهکارهای فناورانه جدید نباید کارمندان را بترسانند. هاوارد می گوید مردم در برابر بعضی کلمات و عبارات مثل «هوش مصنوعی» مقاومت می کند. باید به آنها اطمینان دهیم که هوش مصنوعی جایگزین انسان نمی شود، بلکه کارهای اضافه را از دوش آنها بر می دارد و بخش زیادی از فعالیت های دولت، همین کارهای اضافه هستند.

گارتنر معتقد است به جای واژه «هوش مصنوعی» باید از «هوش افزوده» اضافه کنیم تا اعتماد کارمندان به فناوری ها و ابزارهای جدید را افزایش دهیم.

منبع:
ZDNet
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

شبکه های اجتماعی داخلی تشویق می شوند؛ افتتاح فاز نخست دولت الکترونیک تا پایان بهمن

وزیر ارتباطات امروز در مراسم بهره برداری از مرکز داده و شبکه TD-LTE مبین نت، به جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت در این نشست، بندهایی برای حمایت از شبکه های اجتماعی بومی به تصویب رسیده، اما باقی موارد به جلسه بعد موکول شده است.محمود واعظی اعلام کرد: «در راستای... ادامه مطلب

بهره برداری موفقیت آمیز از پروژه جراحی زنده در راستای توسعه زیرساخت های دولت الکترونیک

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعاتٰٰ، در کنگره ی بین المللی اندرولوژی و ارولوژی امسال که از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت برگزار شد، برای اولین بار در کشور پروژه ی جراحی زنده از راه دور در مرکز همایش های بیمارستان شهید لبافی نژاد با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت.گفتنی... ادامه مطلب

مهلت ۴۸ ساعته ثبت اطلاعات مشترکان برق برای حذف قبض‌های کاغذی

قرار است از ۱۵ شهریور ماه امسال قبض‌های کاغذی برق حذف شوند تا در هزینه اضافی صدور تمام قبوض که سالانه به حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان می‌رسد، صرفه‌جویی شود. به همین دلیل کلیه مشترکان باید اطلاعات کاربری خود را در سامانه‌های برق و مخابرات تکمیل کنند.به گزارش دیجیاتو شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، امروز در... ادامه مطلب

جایگاه ایران از نظر توسعه دولت الکترونیک در جهان تنزل یافت

سازمان ملل متحد به تازگی گزارش آماری شاخص توسعه دولت الکترونیک (EGDI) در سال 2016 را منتشر ساخته که بر اساس آن، ایران در جایگاه 106 در بین 193 کشور جهان قرار گرفته است. این درحالیست که کشورمان از نظر شاخص EGDI در سال 2012 در مقام یکصدم جهان قرار داشت.طبق گزارش فوق، ایران در... ادامه مطلب

جهرمی بزرگترین غایبان دولت الکترونیک را معرفی کرد

صبح امروز وزیر ارتباطات در برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرد و چنانچه پیش ازین گفته بود در مورد دولت الکترونیک که راهکاری برای جلوگیری از فساد است، صحبت کرد.جهرمی در صحبت‌های خود شفاف سازی را یک فرایند دانست که برای محقق شدن به زمان طولانی و عزم ملی نیاز دارد. وزیر ارتباطات مثال‌ها محسوسی در... ادامه مطلب

۳ دستور رییس جمهور به وزیر ارتباطات در ملاقات نوروزی

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات، در پستی اینستاگرامی «دستورات رئیس جمهور در اولین ملاقات سال ۹۸» را منتشر کرد.جهرمی در اینستاگرام خود سه دستوری را که ريیس جمهور در ابتدای سال به او ابلاغ کرده بود عنوان کرد:«۱۲ ماه، ۱۲ خدمت فراگیر دولت الکترونیک، کمک به توسعه بیشتر استارت آپ ها و رونق تولید از... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟