راهکارهای گارتنر برای افزایش کارآیی دولت ها در عصر دیجیتال

شرکت پژوهشی گارتنر با بررسی مسائل و مشکلات کنونی همچون بی ثباتی اجتماعی، ریاضت اقتصادی، پوپولیسم (عوام گرایی) و شکاف بین نسل ها، می گوید دولت ها در سرتاسر جهان باید بیشتر روی راهکارهای فناورانه تمرکز کنند.

گارتنر با توجه به اهداف اصلی سازمان ها و نهادهای عمومی، چندین ترند کلی تکنولوژی-محور را شناسایی کرده که سیاست های کارآمدتری را به همراه خواهند داشت. ریک هاوارد، معاون تحقیقات این شرکت می گوید تکنولوژی در حال حاضر بستر ارائه خدمات عمومی در مقیاس بزرگ است:

می دانیم که موفقیت پروژه های تجاری به خاطر پیاده سازی و اجرای ضعیف فناوری به خطر می افتد. اهداف سیاسی نیز چنین وضعیتی را دارند.

malltina

هاوارد به عنوان مثال به سایت بیمه درمانی آمریکا اشاره می کند که در سال 2013 راه اندازی شد اما به خاطر مشکلات فنی از کار افتاد. همین موضوع باعث شد تا مخالفان نظام جدید سلامت در آمریکا، قوانین را هم زیر سؤال ببرند، یعنی مشکلات تکنولوژی می توانند تصمیمات دولتی را تحت تأثیر قرار دهند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، گارتنر چند راهکار را ارائه کرده است.

استفاده از فناوری برای افزایش مشارکت شهروندان

یکی از راهکارهای اصلی، مدرن سازی روش های ارتباط متقابل دولت و مردم است. تقریباً نیمی از ترافیک وب سایت های دولتی از گوشی های هوشمند سرچشمه می گیرد. بنابراین مراکز خدمات عمومی باید کانال های ارتباطی با شهروندان را هم از نظر کمی و هم از لحاظ کیفی بهبود دهند.

ایجاد شناسه دیجیتال متمرکز و ایمن برای شهروندان می تواند دسترسی آنها را به خدمات عمومی تسهیل کند. مردم با این شناسه دیجیتال توانایی مدیریت مالیات، خدمات بهداشتی، شرکت در انتخابات و دیگر موارد را فقط از طریق یک پورتال متمرکز به دست می آورند. همین موضوع به افزایش مشارکت آنها نیز ختم می شود.

به روز رسانی ساختارهای مدیریتی برای عصر دیجیتال

سازمان های دولتی باید ساختار مدرن داشته باشند. اولین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از رویکردهای مدیریت پروژه آبشاری و مدیریت محصول دیجیتال (DPM) است.

در این رویکرد، مدیران ارشد به کل چرخه عمر محصول یا خدمت اشراف دارند و تمام ابعاد آن را در نظر می گیرند؛ از فرایند توسعه گرفته تا کسب بازخورد مشتری. به گفته گارتنر، مدیران باید روی خدمات اشتراکی کارآمد در حوزه های امنیت و آنالیتیکس نیز تمرکز داشته باشند. سرمایه گذاری روی بستر XaaS (همه چیز در قالب خدمت) یکی از بهترین راهکارها در این زمینه است.

اولویت بندی محصولات، ابزارها و فناوری ها برای ارائه بر بستر XaaS روی شبکه، گام بعدی خواهد بود. این کار باعث کاهش قابل توجه هزینه های زیرساختی می شود. تحقیقات گارتنر نشان می دهند بیش از 39 درصد مدیران ارشد فناوری اطلاعات دولتی، سرمایه گذاری هنگفتی روی خدمات کلاود انجام داده اند.

تمامی ابزارهای جدید باید از طریق تجزیه و تحلیل هدفمند داده ها (آنالیتیکس) تحت نظارت قرار گیرند تا کارآمدی آنها به اثبات برسد. به عقیده گارتنر دولت ها هنوز از نظر کارآیی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.

انعطاف پذیری در عصر جدید

دولت ها باید انعطاف پذیر باشند. به گفته گارتنر، دولت ها از فناوری برای تسریع کارها و پاسخ دهی بهتر به نیازهای دنیای جدید استفاده نمی کنند. چابکی، یکی از ملزومات اصلی دولت هاست تا بتوانند به سرعت با راهکارهای جدید، به خصوص در حوزه امنیت سازگار شوند. تغییر مداوم تهدیدات امنیت سایبری، ضرورت این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

هدایت کارمندان در فرایند تغییر

راهکارهای فناورانه جدید نباید کارمندان را بترسانند. هاوارد می گوید مردم در برابر بعضی کلمات و عبارات مثل «هوش مصنوعی» مقاومت می کند. باید به آنها اطمینان دهیم که هوش مصنوعی جایگزین انسان نمی شود، بلکه کارهای اضافه را از دوش آنها بر می دارد و بخش زیادی از فعالیت های دولت، همین کارهای اضافه هستند.

گارتنر معتقد است به جای واژه «هوش مصنوعی» باید از «هوش افزوده» اضافه کنیم تا اعتماد کارمندان به فناوری ها و ابزارهای جدید را افزایش دهیم.

مطالب مرتبط

ناظمی: تحقق دولت الکترونیکی بدون همکاری با بخش خصوصی ممکن نیست

«رویداد ملی زمینه‌سازی مشارکت غیر دولتی در پروژه های دولت الکترونیکی» امروز (۱۴ بهمن) با تاکید بر لزوم همکاری دولت با بخش خصوصی برای محقق شدن دولت الکترونیکی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد. «امیر ناظمی»، رئیس سازمان فناوری و معاون وزیر ارتباطات، در این رویداد چرایی کاهش همکاری بخش خصوصی و دولتی... ادامه مطلب

صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی می‌شود

«علی فیروزی»، رییس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی، خبر از تحویل وب‌سرویس «گواهی عدم سوء پیشینه» به درگاه ملی مجوزهای کشور می‌دهد. بر همین اساس افرادی که از این درگاه، درخواست مجوزهای صنفی می‌کنند، نیازی به تهیه و ارائه مدرک سوء پیشینه نخواهند داشت.به... ادامه مطلب

انتظار روحانی از دولت الکترونیکی: یک کارت برای همه کارها

رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تاکید کرد که مشکلات دولت الکترونیکی باید ظرف «شش هفت ماه آینده» حل شود و این موضوع تحقق یابد؛ به گفته روحانی مردم باید تمام کارهای اداری خودشان را با یک کارت هوشمند انجام دهند و به چیز دیگری نیاز نداشته باشند.«حسن روحانی» در سیزدهمین جلسه شورای... ادامه مطلب

شهرداری قبض‌های کاغذی عوارض شهری را حذف می‌کند

«محمد فرجود» مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران از حذف قبوض کاغذی عوارض شهری خبر داد و گفت این امر با کمک معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران عملیاتی می‌شود.در ادامه روند حذف قبض‌های کاغذی، این بار شهرداری تهران خبر از حذف قبوض عوارض شهری داد؛ فرجود در صفحه توییتر خود به این موضوع اشاره کرد و... ادامه مطلب

حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت از مهرماه؛ صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد تومانی مخابرات

قبض‌های کاغذی تلفن ثابت از اول مهر ماه حذف خواهند شد و از ماه آینده قبوض کارکرد تلفن ثابت، چاپ و توزیع نخواهد شد.«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف همه قبوض کاغذی خبر داده بود. اکنون طبق گفته «مجید صدری» مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، این... ادامه مطلب

مهلت ۴۸ ساعته ثبت اطلاعات مشترکان برق برای حذف قبض‌های کاغذی

قرار است از ۱۵ شهریور ماه امسال قبض‌های کاغذی برق حذف شوند تا در هزینه اضافی صدور تمام قبوض که سالانه به حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان می‌رسد، صرفه‌جویی شود. به همین دلیل کلیه مشترکان باید اطلاعات کاربری خود را در سامانه‌های برق و مخابرات تکمیل کنند.به گزارش دیجیاتو شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، امروز در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟