معاون وزیر ارتباطات از دلایل عدم انتشار آزاد اطلاعات نهادهای دولتی می‌گوید

در پنل شهروند الکترونیک و دولت الکترونیک که در حاشیه همایش ملی زیست بوم برگزار شد، معاون وزیر ارتباطات دلایل عدم انتشار اطلاعات توسط شرکت‌های نیمه دولتی و دولتی را تشریح و تاکید کرد که این موضوع برای آنها چالش‌های سختی به همراه دارد.

«امیر ناظمی» در این جلسه‌ی هم‌اندیشی، پنج مرحله از مراحل تفسیر دولت الکترونیک را برشمرد و آنها را به این ترتیب معرفی کرد: «قرار گرفتن اطلاعات روی وب توسط یک نهاد و سپس مرحله تعاملی که بین کاربران و اطلاعات رخ می‌دهد. در مرحله سوم نیز وارد مرحله تراکنشی می‌شویم که ارتباط را دو سویه می‌کند و در مرحله بعدی به یکپارچه سازی می‌رسیم که بین دستگاه‌های مختلف به وجود می‌آید. در نهایت نیز مرحله مشارکتی را خواهیم داشت که در آن شهروند شریک این سامانه‌ها می‌شود و بخشی از فرایندها را در سازمان تکمیل می‌کند و در آنها شرکت می‌کند.»

malltina

او باور دارد این مراحل چشم‌اندازی دقیق برای تحقق دولت الکترونیکی و در نهایت رسیدن به دموکراسی الکترونیکی است که در مواردی مانند انتخابات کاربرد خواهد داشت. به گفته ناظمی تمایل بیش از حد به محرمانه سازی هر نوع داده و اطلاعات در نظام بوروکراسی ایران تبدیل به واقعیتی مورد پذیرش عموم شده است.

او ضمن تاکید بر اینکه این ۵ مرحله لزوما با این ترتیب و با این شکل برای همه سازمان‌ها و نهادها رخ نمی‌دهد به موضوعی پرداخت که به زعم او بزرگترین مانع برای رسیدن به دولت الکترونیک است. ناظمی این مانع را با طرح پرسش «چرا نهادها این اطلاعات را با دولت به اشتراک نمی‌گذارند؟» مطرح کرد و سعی کرد برای آن پاسخ‌های متعددی بر اساس حدس‌ها و گمانه‌زنی‌های خود بیاورد:

«ما تاریخی پر از تهدید داشتیم و بازیگران دولتی و خصوصی که امروزه مدیران ایرانی هستند پیش‌تر در این تاریخ بزرگ شدند و این مسائل را دیده‌اند. آنها فکر می‌کنند با انجام این آزادسازی اطلاعات بیشترین تهدید را برای خود به ارمغان می‌آورند. تصور بر اینست که به علت نقص قانون، نهادهای امنیتی بنا به دلایل مختلف می‌توانند بر این دیتاها غلبه کنند. در واقع عینک و زاویه نگاه نهادهای امنیتی ناخودآگاه به بوروکراسی کشور انتقال داده شده است.»

ناظمی با تاکید بر این مساله که عبارت امنیت الزاما بار منفی به همراه ندارد اعلام کرد که متاسفانه این برداشت در کشور و بین نهادهای خصوصی کاملا یک امر منفی تلقی می‌شود. او همچنین مساله‌ای چون ترس سیاسی را نیز یکی دیگر از دلایل عدم اشتراک‌گذاری اطلاعات نهادها با دولت دانست و در اینباره بیشتر توضیح داد: «دو گروه ممکن است که مخالف یکدیگر باشند و آنها فکر کنند که این اطلاعات اگر افشا شود، برایشان در برابر گروه مخالف بد خواهد شد.»

ناظمی همچنین اعلام کرد که داده‌های آزاد شده و نشر اطلاعات می‌تواند به واسطه پیچیدگی‌های قانونی مورد سو استفاده قرار بگیرند:

«مثلا فرض کنید عموم مردم با فرایند فروش نفت آشنا نیستند و با افشای اطلاعات قراردادهای فروش نفتی، ارقامی منتشر شده باشد که الزاما به معنی رانت و فساد نیست و جزو مراحل فروش نفتی است. اما رسانه‌ها بدون آنکه این موضوع را بدانند، این اطلاعات را تحلیل کنند و نهادها این فرصت برابر را نداشته باشند که درباره تک تک اطلاعات افشا شده توضیحات بدهند و اوضاع به ضررشان تمام شود.»

وی در پایان خاطرنشان کرد که نیروهای متعددی تمایل به محرمانه سازی دارند، به همین دلیل نمی توان در آینده ای کوتاه مدت شفافیت را رویه ای طبیعی یا پر رشد دانست.

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟