برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۹: تا ۳۰ سال دیگر فرازمینی ها را پیدا می کنیم

کیهان شناسی که روز سه شنبه این هفته جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد، اظهار داشته که باور دارد فرازمینی ها وجود دارند و بشر تا ۳۰ سال دیگر می تواند شواهد حیات را بیابد.

دیدیر کوئلوز، محقق سوئیسی ۵۲ ساله که در رویدادی در لندن حضور یافته بود گفت که احتمال پیدا کردن حیات فرازمینی بسیار به نفع انسان است. او در ادامه اظهار داشت:

من نمی توانم باور کنم که ما تنها موجودات زنده این عالم هستیم. سیارات و ستاره های بیشماری در این عالم هستند و البته شیمی امری فراگیر است. این شیمی به ما نشان می دهد که زندگی باید در جای دیگری هم باشد.

او اضافه کرد که ظرف ۳۰ سال آینده بشر می تواند تکنولوژی های پیشرفته تری بسازد تا بهتر از گذشته به شناسایی نشانه های فعالیت بیولوژیکی در جهان های دور دست و در نهایت فرازمینی ها بپردازد.

کوئلوز ۲۵ سال پیش نخستین سیاره فراخورشیدی را کشف کرد

کوئلوز که هم اکنون در دانشگاه کمبریج انگلستان کار می کند امسال به خاطر کشف نخستین سیاره فراخورشیدی در ۲۵ سال پیش توانست نوبل فیزیک را دریافت کند.

وی در سال ۱۹۹۵ میلادی با همراهی مایکل میر سوپروایزر خود در دانشگاه پرینستون (که جایزه نوبل امسال را مشترکا با وی دریافت کرد) اگزوپلنت یا سیاره فراخورشیدی 51 Pegasi b را کشف که با فاصله ۵۰ سال نوری از زمین به دور ستاره خود می چرخید. آنها با استفاده از روشی به نام طیف سنجی داپلر این کشف را انجام دادند؛ در این روش محققان به دنبال جنبش های کوچکی می گردند که همزمان با چرخیدن یک سیاره به دور ستاره، در ستاره رخ می دهد.

فرازمینی ها

برندگان نوبل فیزیکی ۲۰۱۹

از زمان کشف 51 Pegasi b، وجود بالغ بر ۴ هزار اگزوپلنت تایید شده است که این مساله ضمن بهبود درک بشر از عالم هستی امیدهای تازه ای نیز برای پیدا کردن حیات در آنسوی منظومه خورشیدی را ایجاد نموده. به پاس تلاش ها و مجاهدت های علمی کوئلوز در رشته کیهان شناسی تاکنون صد جرم آسمانی از روی اسم او نامگذاری شده اند.

او در این باره گفت:

ما پنچره جدیدی را به روی اخترفیزیک گشودیم و نشان دادیم که سیارات دیگری نظیر آنچه هم اکنون به دور خورشید می گردند هم اکنون در جای دیگری از این عالم وجود دارد.

همانطور که قبلا در خبرها خواندید جایزه نوبل فیزیک امسال مشترکا به مایکل میر، کوئلوز و جیمز پیبل دانشمند کانادایی دانشگاه پرینستون به خاطر تلاش های علمی اش در پیدا کردن منشا حیات اهدا شد.

منبع:
newsweek

مطالب مرتبط

چرا مهندسان برای توسعه فناوری های جدید به حیوانات چشم دوخته اند؟

ما انسان ها به عنوان یکی از انواع موجودات زنده ساکن زمین، ضعف های زیادی داریم. ما به طور میانگین خیلی سریع نیستیم، آنچنان قدرتمند هم نبوده و با وجود توسعه فناوری های مختلف برای زندگی در محیط، چندان با این تکنولوژی ها همگام نشده ایم. در سوی مقابل حیوانات زمان زیادی است که در... ادامه مطلب

محققان با استفاده از زهر زنبور ماده ای را برای انتقال دارو به مغز تولید کردند

رساندن کمک های دارویی به مغز می تواند عملیاتی بسیار مشکل باشد زیرا سد خونی مغزی که محدودهٔ جدا کننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است شبیه به یک دیوار نیمه تراوا عمل می کند. اما با این وجود زهر برخی حیوانات می تواند از سد مذکور عبور... ادامه مطلب

پای ویرجین گلکتیک هم به فضا باز شد؛ نخستین پرواز تجاری بشر به مرز فضا

پس از سال ها تحقیق و توسعه، آماده سازی، آزمایش و شکست، کمپانی ویرجین گلکتیک بالاخره به مرز فضا رسید. شرکت مذکور ساعاتی پیش فضاپیمای VSS Unity خود را بر فراز صحرای موهاوی به پرواز درآورد که این وسیله به کمک موتور راکتی هیبرید خود، به مدت یک دقیقه در مرز فضا حرکت کرد.VSS Unity... ادامه مطلب

بشر تلاش ۵۰ میلیون ساله طبیعت برای بقا را در دو قرن بی اثر کرد

بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده توس پژوهشگران، مشخص شده که زمین طی پنجاه میلیون سال گذشته به تدریج در حال سرد شدن بوده اما بشر با حضورش روی زمین توانسته این تغییرات اقلیمی ۵۰ میلیون ساله را تنها در دو قرن، ۱۸۰ درجه تغییر دهد.به گزارش پژوهشگران، روند تولید گاز‌های گلخانه ای و ورود آنها... ادامه مطلب

تکنیک ویرایش ژن CRISPR چیست و چرا اهمیت دارد؟

تصور کنید که یک جهش ژنتیکی نادری را به ارث برده اید و این جهش در سن 50 سالگی قطعا سبب ابتلای شما به سرطانی لاعلاج می شود (به دور از جان تان البته).و احتمالا در اثر ابتلا به همین سرطان هم بدن شما به قدری ضعیف می شود که دیگر توان مقاومت نداشته و... ادامه مطلب

برای اولین بار از سال 1988، حفره لایه ازن قطب جنوب به کوچکترین اندازه رسید

به تازگی محققان ناسا اعلام کرده اند در شهریور تا مهر ماه سال جاری، اندازه حفره لایه اُزُن در قطب جنوب به کوچکترین حد خود از سال 1988 تا کنون رسیده. در کنار این اتفاق خوشایند، دلیل آن کمی عجیب به نظر می رسد. در ادامه با دیجیاتو باشید تا این موضوع را تشریح کنیم.بر... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟