ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

رگولاتوری صوت و تصویر فراگیر چگونگی فعالیت سایت‌های دانلود فیلم را تشریح کرد

«صادق امامیان» رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) در نشست خبری امروز (۲۰ آبان) درباره موضوع مسدود سایت‌های دانلود فیلم و سریال شفاف‌سازی کرد. او اعلام کرد اینکه یک ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

«صادق امامیان» رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) در نشست خبری امروز (۲۰ آبان) درباره موضوع مسدود سایت‌های دانلود فیلم و سریال شفاف‌سازی کرد. او اعلام کرد اینکه یک سایت خدمات دانلود فیلم را ارائه دهد مسئله‌ و مشکلی ندارد بلکه باید از نظر محتوایی و کپی رایت داخلی، مشکل نداشته باشد و همین مسئله باعث شده بود تا دادستانی کل کشور دستور مسدود شدن آن‌ها را بدهد.

به گزارش دیجیاتو «صادق امامیان» در این نشست اعلام کرد که آنها به هیچ‌وجه از سایت‌های دانلودی شکایتی به عمل نیاورده‌اند چرا که اساساً دانلود محتوای فیلم به هیچ‌وجه یک مساله غیر قانونی نیست:

«اتفاقی که برای سایت‌های دانلود افتاد، به حوزه ما ارتباطی ندارد و ما نه شکایتی از آنها کردیم و نه کاری با آنها داشتیم. ما از دادستانی هم دلیلش را پرسیدیم و به ما گفتند که سایت‌های دنلود فیلم به خاطر مشکلات محتوایی و کپی رایت داخلی مسدود شده‌اند و پیش‌تر از این‌ها باید هاست‌ها و دیتاسنتر هایشان از دسترس خارج می‌شد. این موضوع بر اساس مصوبات و مقررات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه صورت گرفته و کاملا قانونی است.»

به گفته امامیان، آنها با دادستانی کشور جلساتی داشتند و به این نهاد اعلام کردند که اگر مشکل سایت‌ها فقط بحث محتوایی یا کپی‌رایت است، این موضوع قابل حل است: «نتیجه این شد که ما از دادستانی خواستیم که با مسئولیت ما، اجازه مجوز به سایت‌های دانلودی که مجوز می‌گیرند و بر اساس قانون فعالیت می‌کنند، داده شود.»

جلساتی که سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر با سایت‌های دانلودی داشته نیز موفق آمیز بوده و به گفته امامیان تا به امروز بیش از ۵۳ رسانه دانلود فیلم برای درخواست مجوز ثبت نام کرده‌اند: «ما از این سایت‌ها خواستیم که حرفه‌ای رفتار کنند و مانند یک رسانه واقعی باشند. از آنها خواستیم بر اساس الزامات به فعالیت خود ادامه دهند و مسئولیت محتوای خود را بپذیرند و شخصی را نیز به عنوان مدیر محتوا و نماینده معرفی نمایند تا دغدغه محتوا حل شود. در حال حاضر نیز با ۴ رسانه دانلود فیلم به توافق رسیده‌ایم.»

امامیان تاکید دارد که سایت‌های دانلودی باید با حداقل الزامات محتوایی همراه باشند و این موضوع را برای این نهاد شفاف‌سازی کنند تا با ارسال نامه‌ای به دادستانی، مشکل‌شان حل و فصل شود. امامیان باور دارد که سایت‌های دانلودی  در ابتدای امر چندان حرفه‌ای عمل نمی‌کردند و بدون هیچ ساختاری به کار خود ادامه می‌دادند ولی امروزه توانسته‌اند با یک توان فنی بالا، به چارچوب‌های خوبی دست پیدا کنند.

رییس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، در پاسخ به سوالی درباره کپی‌رایت در این سایت‌ها اعلام کرد که این سازمان در مقوله کپی‌رایت تابع قوانین فعلی کشور است: «بر اساس قانون کنونی کشور، کپی‌رایت محصولات تصویری خارجی وجود ندارد ولی محتوای داخلی شامل قوانین سفت و سختی می‌شود که سایت‌های دانلودی نیز باید حق و حقوق محتواهای داخلی را رعایت کنند و هرگونه تخطی اگر اتفاق بیفتد، ما به عنوان رگولاتوری و مجری وارد عمل می‌شویم.»

او در همین رابطه توضیح داد که بارگذاری فایل‌های خارجی در سایت‌های دانلود یا VOD ها را امری خلاف قانون نمی‌داند چرا که قوانین فعلی کشور در حال حاضر برای کپی‌رایت محصولات خارجی قانون خاصی را در نظر گرفته است. امامیان همچنین تاکید دارد که این سازمان به هیچ‌وجه در مواردی مانند نمایش خانگی دخل و تصرف ندارد چرا که محتوای پخش شده در این بازار یک پخش موردی بوده و جزو کارهای این نهاد قرار نمی‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • عزراییل
    عزراییل | ۲۰ آبان ۱۳۹۸

    پایان نزدیکه

مطالب پیشنهادی