قرارداد همکاری اسنپ و شهرداری تهران امضا شد

قرارداد همکاری اسنپ و شهرداری تهران امروز (۲۶ آبان) در معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران امضا شد. همچنین هم‌زمان، قرارداد مشابهی به ۱۵۰ شهرداری در سطح کشور ارسال شد تا شهرداری‌ها و اسنپ قرارداد خود را در این شهرها نیز منعقد کنند.

به گزارش دیجیاتو، «ژوبین علاقبند» مدیرعامل اسنپ اعلام کرد که تاکسی‌های اینترنتی از ۲ سال گذشته تاکنون جلساتی مختلفی را با وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و نهایتاً معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری برگزار کرده‌اند تا دستورالعمل نظارتی به نتیجه‌ای برسد که هم برای تاکسی‌های اینترنتی و هم برای شهرداری مطلوب باشد.

با این حال علاقبند اعلام کرد که اسنپ و کارگروه تاکسی‌های اینترنتی در اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی درخواست داشته‌اند تا پیش از ابلاغ دستورالعمل، نسخه نهایی آن را ببینند و همین مسئله باعث تاخیر در امضای قرارداد و البته برگزاری ۱۷ جلسه در خصوص رفع ابهام‌های این دستورالعمل از زمان ابلاغش شده است.

به گفته مدیرعامل اسنپ، اصلی‌ترین ابهام‌ها در دستورالعمل ابلاغی، مربوط به پرداخت هم‌زمان «عوارض شهری» و «مالیات بر ارزش افزوده» و سپس بحث «حریم خصوصی کاربران» بوده است. او گفت که اکنون اطمینان وجود دارد که حریم خصوصی کاربران راننده و مسافر امن است و صرفاً با حکم قضایی و در صورت نیاز این اطلاعات در اختیار مراجع قرار می‌گیرد. او در رابطه با امضای این قرارداد نیز گفت: «بعد از ۱۷ جلسات و رفع ابهامات، به امروز رسیده‌ایم که بتوانیم قرارداد را امضا کنیم تا آغاز همکاری‌های مشترک ما با شهرداری باشد. اصل مسئله برای ما راحتی مردم و اطمینان خاطر رانندگان است.»

در ادامه این جلسه «محسن پورسیدآقایی»، رئیس سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران با توضیح اینکه قرارداد امضا شده بین تاکسی‌های اینترنتی و شهرداری، حاصل تعامل ۲ ساله است، از سرمایه‌گذاری خارجی در اسنپ دفاع کرد و گفت:  «از اینکه اسنپ سرمایه‌گذار خارجی دارد، خیلی خوشحالیم و از هر گونه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور استقبال می‌کنیم. این سیاست رسمی کشور است و ما هم همه‌ی مساعدت و کمک در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را انجام می‌دهیم.»

پورسیدآقایی اعلام کرد که اسنپ با پذیرش مقررات و دستورالعمل‌ها، تبعیت خود را از قوانین نشان داده و شهرداری مشکلی در همکاری و توسعه فعالیت‌های اسنپ نخواهد داشت. او همچنین درباره درآمدی که شهرداری از محل همکاری با اسنپ و سایر تاکسی‌های اینترنتی خواهد داشت، اعلام کرد که بحث عوارض یا بهای خدماتی که در این قرارداد تعیین شده، «یک بحث فرعی» است:

«قانون‌مندی و ایجاد یک مسیر مشخص در همکاری با این شرکت‌ها، بسیار مهم‌تر از تعیین بهای خدمات بود. این رقم بسیار ناچیز در مقابل هزینه‌هایی است که شهرداری‌ها در کار حمل‌ونقل عمومی انجام می‌دهند و به هیچ وجه رقم قابل توجهی برای آن‌ها نیست. اما برای داشتن یک اصل مشخص برای همکاری که نشان دهد سیاست شهرداری، توسعه حمل و نقل عمومی است، بهایی در این قرارداد مشخص شد تا درآمد حاصل شده از این بخش صرف توسعه حمل و نقل شود.»

پورسیدآقایی همچنین گفت که «قانون‌مند شدن» تاکسی‌های اینترنتی به معنای ایجاد محدودیت برای آن‌ها نیست و اساساً نباید این شرکت‌ها رقیبی برای تاکسی‌های رسمی دیده شوند: «تاکسی‌های رسمی و تاکسی‌های اینترنتی جایگزین یا رقیب هم نیستند بلکه حالت‌های مختلفی از حمل‌ونقل هستند که می‌توانند مکمل هم باشند. از زمانی هم که این شرکت‌ها فعالیت خودشان را آغاز کرده‌اند، استفاده از خودروی شخصی کمتر شده است. البته ممکن است در بعضی مواقع، سفرهای جدید تولید شده باشد که این مطلوب ما نیست اما اگر قرار است سفر جدیدی تولید شود، استفاده از این سرویس‌ها بهتر از خودروهای شخصی است.»

معاون شهردار تهران توضیح داد که آنچه «باعث ایجاد فاصله بین شهرداری و خدمات جدید اینترنتی» شده بود، عدم وجود ضوابط بود که به قوانین قدیمی مرتبط می‌شد. او همچنین خبر داد که در فرآیند ایجاد این تفاهم، ۶ نهاد و وزارت‌خانه با هم تعامل داشته‌اند که باعث رسیدن به نقطه کنونی شده است:

«در این بین البته شاید تمام خواسته‌های همه ذی‌نفعان پوشش داده نشده باشد اما مذاکره و تعامل همین است. یعنی همه، هم جهت شوند تا کاری جدی انجام شود. این دستورالعمل می‌تواند یک مسیر خوب را به تمام بخش‌های کشور نشان دهد که چطور می‌توان اختلاف نظرها را بین دستگاه‌های اجرایی حل کرد. بیشتر از ۶ نهاد مختلف و وزارت‌خانه با رضایت به توافق رسیدند و تعامل با بخش خصوصی هم وجود داشت.»

پورسیدآقایی در گفتگو با دیجیاتو نیز تاکید کرد آنچه اسنپ و سایر تاکسی‌های اینترنتی پرداخت می‌کنند عوارض نیست بلکه «بهای استفاده از زیرساخت‌های شهری» است: «این رقم بسیار ناچیز است، شرکت‌ها آن را به شهرداری پرداخت می‌کنند و طبیعتاً براساس قوانین و مقررات می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی استفاده کنند که تشخیص آن با سازمان امور مالیاتی است نه شهرداری.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که برآورد شهرداری از مبلغ این درآمدها چقدر است و کجا هزینه خواهد شد، گفت:

«هنوز هیچ آمار مشخص و پیش‌بینی دقیقی نداریم. آنچه به ما منتقل شده هم شفاهی بوده. اما حالا و بعد از امضای قرارداد، اطلاعات کافی در اختیار ما قرار خواهد گرفت. ولی پیش‌بینی ما در شهرداری تهران این است که در کل سال، این رقم برای تهران کمتر از ۴۰ میلیارد تومان باشد. صرفاً در بحث حمل‌ونقل عمومی اتوبوس و مترو، شهرداری تهران سالانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان یارانه بلیت پرداخت می‌کند و ۴۰ میلیارد تومان در مقایسه با این رقم، هیچ است.»

پورسیدآقایی در پاسخ به این سوال که تاکسی‌های اینترنتی در ازای امضای این قرارداد از چه مزایایی بهره‌مند می‌شوند، به دیجیاتو گفت که طرح ترافیک در اختیار تعدادی از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی قرار خواهد گرفت.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟