ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایمونوگلوبین A
علمی

کشف نوعی سلول خاص در سیستم ایمنی افراد بالای صد سال

به لحاظ آماری، بسیاری از ما جشن تولد 110 سالگی خود را نخواهیم دید و تعداد بسیار اندکی به چنین سنی می رسند. به همین دلیل دانشمندان به این جمعیت انگشت شمار علاقه زیادی دارند. ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۲۷ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰

به لحاظ آماری، بسیاری از ما جشن تولد 110 سالگی خود را نخواهیم دید و تعداد بسیار اندکی به چنین سنی می رسند. به همین دلیل دانشمندان به این جمعیت انگشت شمار علاقه زیادی دارند. به تازگی پژوهشی روی سیستم ایمنی افرادی که به 110 سالگی می رسند انجام شده که نوع خاصی از سلول ایمنی را در بدن آنها نشان می دهد.

طبق نتایج این پژوهش، سلول ایمنی خاص موجود در افرادی با طول عمر استثنایی به مراتب بیشتر از دیگر افراد است و این نوع سلول حتی در افراد سالم و جوانان نیز به ندرت دیده می شود.

با وجود پیشرفت های علم پزشکی در عصر حاضر، افراد بسیار کمی از مرز 100 سالگی عبور می کنند. برآوردها نشان می دهد در حال حاضر نزدیک به 1000 نفر در سراسر جهان این ویژگی را دارند. تحقیقات پیشین هم نشان داده بود این افراد در دوران عمر خود، بیماری های شایع را تجربه نکرده اند.

old male driver

حال پژوهشگران مرکز علوم پزشکی RIKEN در دانشگاه Keio سیستم ایمنی این افراد را بررسی کرده و با جوانان مقایسه نموده اند. آنها 40 هزار سلول را از هفت فرد بالای 100 سال و 20 هزار سلول را از 5 فرد عادی 50 تا 80 ساله (گروه کنترل) نمونه گیری کردند.

چند تفاوت اصلی بین این دو گروه وجود داشت. مثلاً در افراد مسن تر، تعداد سلول های B کمتر و تعداد سلول های T بیشتر بود. سلول های B وظیفه تولید پادتن برای مبارزه با عوامل بیماری زا را بر عهده دارند و سلول های T هم پیاده نظام سیستم ایمنی محسوب می شوند.

نکته جالب در مورد این تحقیق، این است که افراد بالای 100 سال در مقایسه با گروه کنترل، تعداد بسیار بیشتری سلول Cytotoxic دارند. این سلول ها به دیگر سلول ها حمله می کنند و فقط 10 تا 20 درصد T-سل ها را در گروه کنترل تشکیل می دادند، ولی این رقم در افراد بالای 100 سال به 80 درصد می رسد.

دانشمندان در مورد منشأ این سلول ها به نتیجه نرسیدند. T-سل های معمولی با مارکر CD4 شناخته شده و T-سل های Cytotoxic با مارکر CD8 شناخته می شوند. با این حال تعداد سلول های CD8 در بدن افراد بالای 100 سال زیاد نبود و به نظر می رسد سلول های CD4 به نحوی قابلیت Cytotoxic پیدا کرده اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman57
    peyman57 | ۲۷ آبان ۱۳۹۸

    باشه ذات کثیف خودتونو نشون دادین حالا هی پست بزارین

مطالب پیشنهادی