پیش بینی کوالکام از راه اندازی شبکه 5G موبایل در سرتاسر جهان منتشر شد

کریستیانو آمون، رئیس کوالکام به تازگی نقشه راه کاملی از رشد جهانی شبکه ۵G را اعلام کرده است. به عقیده او نسل بعدی شبکه موبایل در سال آینده میلادی در اکثر مناطق شهری اصلی دنیا راه اندازی شده و سپس در سال ۲۰۲۱ به کشورهای در حال توسعه راه خواهد یافت.

طبق نقشه ای که توسط آمون نشان داده شده، باند میانی شبکه ۵G (زیر ۶ گیگاهرتز) در سال ۲۰۲۰ بسیار فراگیر خواهد شد. از جمله مناطقی که تا سال آینده از این فناوری استفاده می کنند می توان به کانادا، مکزیک، برزیل، شیلی، اتریش، فرانسه، ترکیه، هند، ویتنام، هنگ کنگ، سنگاپور و آفریقای جنوبی اشاره کرد. علاوه بر این باند سریع و کوتاه برد میلیمتری شبکه ۵G هم در ژاپن، کره جنوبی و روسیه راه اندازی خواهد شد.

اپراتورهای آمریکایی در حال پیاده سازی شبکه ۵G موبایل در هر دو باند میلیمتری و زیر ۶ گیگاهرتز هستند. ورایزن، AT&T و تی-موبایل همگی شبکه ها و تجهیزات موج میلیمتری را راه اندازی کرده اند. اپراتور اسپرینت به شکل انحصاری از طیف زیر ۶ گیگاهرتزی استفاده می کند. سه اپراتور اول قصد دارند در آینده از هر دو فرکانس استفاده کنند.

کوالکام انتظار دارد از آغاز سال ۲۰۲۱ باند میانی شبکه ۵G در پرو، نیجریه، ۲۲ کشور کوچک اروپا و کشورهای در حال توسعه آسیایی نظیر کامبوج و سریلانکا نیز راه اندازی شود. در همین زمان، شبکه موج میلیمتری به مکزیک، برزیل، شیلی، آلمان، ایتالیا، هنگ کنگ و سنگاپور راه خواهد یافت.

نقشه راه کوالکام برای شبکه ۵G موبایل اهمیت قابل توجهی دارد، چون این شرکت نقش پررنگی در فراهم سازی چیپ های ۵G و فناوری های مرتبط با آن ایفا می کند. با این حال نمی توان کاملاً به آن اطمینان کرد، به خصوص اینکه قوانین مربوط به این حوزه دائماً در حال تغییر است.

گفتنیست چندی پیش رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ورود شبکه ۵G به کشورمان در سال آینده خبر داد.

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟