سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، گزارش سالانه گازهای گلخانه ای را منتشر کرده و همانطور که پیش بینی می شد حاوی خبرهای خوبی نیست.

سال ۲۰۱۸ میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن (CO2) اتمسفر زمین، ۴۰۷.۸ بخش در میلیون (ppm) گزارش شد که در چند میلیون سال گذشته بی سابقه بوده. در قسمت نتیجه گیری این گزارش اشاره شده که زمان برای کاهش اثرات مخرب تغییرات اقلیمی به سرعت در حال تمام شدن است.

گزارش سازمان جهانی هواشناسی از انتشار گاز گلخانه ای در سال 2018
پتری طالس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی

سازمان جهانی هواشناسی برای تهیه این گزارش به جمع آوری داده از ۵۳ کشور دنیا پرداخت و برای به دست آوردن میانگین دی اکسید کربن کل کره زمین، آن را در طول سال تقسیم کرد. سال گذشته میلادی، میانگین گاز دی اکسید کربن ۴۰۷.۸ بخش در میلیون گزارش شد که تقریباً ۵۰ درصد از دوره پیش از انقلاب صنعتی با ۲۸۰ بخش در میلیون بیشتر است.

«پتری طالس» (Petteri Taalas)، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می گوید:

«آخرین باری که زمین چنین غلظت بالایی از گاز دی اکسید کربن را تجربه کرد، به ۳ تا ۵ میلیون سال قبل بر می گردد. در آن زمان دما ۲ تا ۳ درجه سانتی گراد بیشتر و سطح دریا ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از الان بوده است.»

آمارهای سال ۲۰۱۸ افزایش چشمگیر گاز دی اکسید کربن را نسبت به سال قبل نشان می دهند. سال ۲۰۱۷ میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن اتمسفر زمین ۴۰۵.۵ بخش در میلیون گزارش شده بود. در ادامه گزارش آورده شده که نرخ افزایش گاز دی اکسید کربن از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، مشابه سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ بوده و در طول یک دهه گذشته کمی بالاتر از میانگین بوده است.

متاسفانه نرخ رشد گاز دی اکسید کربن در طولانی مدت افزایش خواهد داشت. میانگین رشد این گاز در سه دهه گذشته افزایشی پایدار نشان می دهد. بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، میانگین افزایش گاز مذکور، ۱.۴۲ بخش در میلیون در هر سال بوده و در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ نیز میزان آن سالانه ۲.۰۶ بخش در میلیون افزایش داشته. این آمارها نشان می دهند هنوز کار موثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

طالس می افزاید:

«با وجود تمام تعهدهایی که تحت توافق پاریس صورت گرفته، هیچ نشانه ای مبنی بر کند شدن تغلیظ گازهای گلخانه ای جو دیده نمی شود، چه برسد به کاهش آنها. ما باید به این تعهدها جامه عمل بپوشانیم و جاه طلبی های خود را به خاطر آینده بشریت زیاد کنیم.»

متاسفانه بشر با شتابی زیاد در سراشیبی انتشار گازهای گلخانه ای در حرکت است. سال ۲۰۱۵، مرز ۴۰۰ بخش در میلیون معین شده شکسته شد و داده های به دست آمده نشان می دهند سال ۲۰۱۹ این میزان از ۴۱۰ بخش در میلیون عبور خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از ایستگاه های آب و هوایی تراکم بیش از ۴۱۵ بخش در میلیون را گزارش کرده اند.

گاز کربن دی اکسید به تنهایی عامل مخرب نیست و گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد انتشار متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) نیز در حال افزایش است. سال ۲۰۱۸ سطح متان به رکورد ۱۸۶۹ بخش در میلیارد (ppb) رسید که ۲.۵ برابر بیشتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اکسید نیتروژن نیز که لایه ازون را از بین می برد، در همان سال به ۳۳۱.۱ بخش در میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل و میانگین یک دهه گذشته، افزایش داشته است.

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی موضوع بحث محققان و قانونگذاران در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد خواهد بود که ماه آینده میلادی برگزار می شود.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato