اسناد محرمانه دولت چین فاش شد؛ جزئیات سرکوب مسلمانان اویغور

اسناد محرمانه دولت چین فاش شد؛ جزئیات سرکوب مسلمانان اویغور

اسناد جدیدی از دولت چین لو رفته که در آنها نحوه سرکوب مسلمانان اویغور و اقلیت های دیگر در این کشور به طور مفصل شرح داده می شود. دو گزارش بر اساس این اسناد منتشر شده و در آنها آمده که دولت چین با ابزارهای نظارتی گسترده، زندگی روزمره مردم چین را در ابعادی بی سابقه تحت نظر گرفته است.

گزارش اول در نشریه نیویورک تایمز منتشر شده و در آن با بررسی ۴۰۰ صفحه از اسناد لو رفته، جزییات سیاست های خصمانه علیه مسلمانان اویغور توسط مقامات دولتی چین از جمله رییس جمهور این کشور با جزییات توصیف می شود.

گزارش دوم نیز توسط کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران (ICIJ) تهیه شده و در آن با بررسی ۲۴ صفحه از اسناد لو رفته، نحوه سوء استفاده دولت چین از تکنولوژی برای نظارت بر مردم، شناسایی افراد و بازداشت آنها در کمپ های این کشور شرح داده شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، در کمپ های بازداشتی این کشور بیش از یک میلیون مسلمان اویغور، قزاق و دیگر اقلیت ها (از جمله افراد دو تابعیتی) زندانی شده اند.

این گزارشات جالب توجه هستند چون درز اطلاعات با چنین وسعتی به ندرت از حزب کمونیست چین اتفاق می افتد و با گزارشاتی که قبلاً از زندانیان سابق، محققان و خبرنگاران منتشر شده، مطابقت دارند.

یکی از خبرنگاران ICIJ به نام «بتانی الن-ابراهیمیان» (Bethany Allen-Ebrahimian) با اشاره به اینکه صحت اسناد طبقه بندی شده توسط متخصصین مستقل و زبان شناسی بررسی شده، می گوید این اسناد تاثیر تکنولوژی در سوء استفاده از حقوق بشر را نشان داده و اقلیت های چین را وادار می کنند تا همیشه در ترس و واهمه زندگی کنند.

در ادامه گزارش ICIJ آورده شده که پلیس چین و مقامات رسمی این کشور به کمک پلتفرمی به نام IJOP، داده های شخصی کاربران و همچنین داده های دوربین های تشخیص چهره و دیگر ابزارهای نظارتی را جمع آوری کرده و به کمک هوش مصنوعی شهروندان منطقه خودمختار شین‌جیانگ را برای دستگیری دسته بندی می کنند.

دیده بان حقوق بشر، سال ۲۰۱۸ پس از مهندسی معکوس اپ IJOP متوجه شد پلیس چین اطلاعات گسترده ای از افراد دستگیر شده از جمله قد، گروه خونی، پلاک ماشین، سطح تحصیلات، شغل، سابقه سفرها و حتی میزان مصرف برق منزل را در آن وارد کرده و سپس به کمک الگوریتمی ناشناس، افراد «مشکوک» را شناسایی می کند.

اسناد فاش شده نشان می دهند دولت چین به مقامات منطقه شین‌جیانگ دستور داده تا کاربران اپ Zapya (با ۱.۸ میلیون نفر عضو) را نیز رصد کنند تا از احتمال دست داشتن آنها در کارهای تروریستی باخبر شوند. دست کم از ژوئیه ۲۰۱۶، مقامات چینی این اپ را در تلفن هوشمند تعدادی از مسلمانان اویغور رصد کرده اند تا اهداف مورد نظر را برای بازجویی شناسایی کنند.

گزارشات مورد بحث از این نظر مهم هستند که با ادعاهای دولت «شی جین پینگ»، مبنی بر تحصیلی و کاری بودن کمپ های بازداشتی در تضادند. با وجود انتشار اسناد محرمانه اما دولت چین همچنان بر مواضع قبلی خود پافشاری کرده و سفارت این کشور در انگلستان مدعی شده اسناد فاش شده کاملا جعلی بوده و گزارشات منتشر شده کذب هستند.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato