اسناد محرمانه دولت چین فاش شد؛ جزئیات سرکوب مسلمانان اویغور

اسناد جدیدی از دولت چین لو رفته که در آنها نحوه سرکوب مسلمانان اویغور و اقلیت های دیگر در این کشور به طور مفصل شرح داده می شود. دو گزارش بر اساس این اسناد منتشر شده و در آنها آمده که دولت چین با ابزارهای نظارتی گسترده، زندگی روزمره مردم چین را در ابعادی بی سابقه تحت نظر گرفته است.

گزارش اول در نشریه نیویورک تایمز منتشر شده و در آن با بررسی 400 صفحه از اسناد لو رفته، جزییات سیاست های خصمانه علیه مسلمانان اویغور توسط مقامات دولتی چین از جمله رییس جمهور این کشور با جزییات توصیف می شود.

گزارش دوم نیز توسط کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران (ICIJ) تهیه شده و در آن با بررسی 24 صفحه از اسناد لو رفته، نحوه سوء استفاده دولت چین از تکنولوژی برای نظارت بر مردم، شناسایی افراد و بازداشت آنها در کمپ های این کشور شرح داده شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، در کمپ های بازداشتی این کشور بیش از یک میلیون مسلمان اویغور، قزاق و دیگر اقلیت ها (از جمله افراد دو تابعیتی) زندانی شده اند.

این گزارشات جالب توجه هستند چون درز اطلاعات با چنین وسعتی به ندرت از حزب کمونیست چین اتفاق می افتد و با گزارشاتی که قبلاً از زندانیان سابق، محققان و خبرنگاران منتشر شده، مطابقت دارند.

یکی از خبرنگاران ICIJ به نام «بتانی الن-ابراهیمیان» (Bethany Allen-Ebrahimian) با اشاره به اینکه صحت اسناد طبقه بندی شده توسط متخصصین مستقل و زبان شناسی بررسی شده، می گوید این اسناد تاثیر تکنولوژی در سوء استفاده از حقوق بشر را نشان داده و اقلیت های چین را وادار می کنند تا همیشه در ترس و واهمه زندگی کنند.

در ادامه گزارش ICIJ آورده شده که پلیس چین و مقامات رسمی این کشور به کمک پلتفرمی به نام IJOP، داده های شخصی کاربران و همچنین داده های دوربین های تشخیص چهره و دیگر ابزارهای نظارتی را جمع آوری کرده و به کمک هوش مصنوعی شهروندان منطقه خودمختار شین‌جیانگ را برای دستگیری دسته بندی می کنند.

دیده بان حقوق بشر، سال 2018 پس از مهندسی معکوس اپ IJOP متوجه شد پلیس چین اطلاعات گسترده ای از افراد دستگیر شده از جمله قد، گروه خونی، پلاک ماشین، سطح تحصیلات، شغل، سابقه سفرها و حتی میزان مصرف برق منزل را در آن وارد کرده و سپس به کمک الگوریتمی ناشناس، افراد «مشکوک» را شناسایی می کند.

اسناد فاش شده نشان می دهند دولت چین به مقامات منطقه شین‌جیانگ دستور داده تا کاربران اپ Zapya (با 1.8 میلیون نفر عضو) را نیز رصد کنند تا از احتمال دست داشتن آنها در کارهای تروریستی باخبر شوند. دست کم از ژوئیه 2016، مقامات چینی این اپ را در تلفن هوشمند تعدادی از مسلمانان اویغور رصد کرده اند تا اهداف مورد نظر را برای بازجویی شناسایی کنند.

گزارشات مورد بحث از این نظر مهم هستند که با ادعاهای دولت «شی جین پینگ»، مبنی بر تحصیلی و کاری بودن کمپ های بازداشتی در تضادند. با وجود انتشار اسناد محرمانه اما دولت چین همچنان بر مواضع قبلی خود پافشاری کرده و سفارت این کشور در انگلستان مدعی شده اسناد فاش شده کاملا جعلی بوده و گزارشات منتشر شده کذب هستند.

منبع:
Tech Crunch
برچسب ها

مطالب مرتبط

برای اولین بار در جهان: رمزارز ملی چین به طور آزمایشی عرضه می شود

برای اولین بار در جهان، دولت چین قصد دارد رمزارز بانک مرکزی خود را به شکل آزمایشی راه اندازی کند.خبرگزاری محلی کایجینگ (Caijing) از طرح آزمایشی دولت چین و بانک مرکزی این کشور برای عرضه محدود رمزارز ملی در شهر شنژن تا پایان سال 2019 خبر داده است. احتمال دارد شهر سوژو هم در این... ادامه مطلب

اجاره دوست مجازی توسط زنان مجرد چینی

طبق جدیدترین گزارشات منتشر شده زنان چینی با پرداخت هزینه، دوست مجازی اجاره می کنند. البته این ارتباطات آنلاین بیشتر برای مصاحبت و توجه عاطفی انجام می شوند.زنان چینی می توانند از دوست مجازی خود بخواهند تا صبح ها پیام های دلگرم کننده ای مثل «از خواب بیدار شو» را برای آنها ارسال کنند. آنها... ادامه مطلب

بازسازی تصویر چهره مجرمان در چین با کمک نمونه DNA

طبق گزارش جدیدی که نیویورک تایمز منتشر کرده دانشمندان چینی تلاش دارند با استفاده از نمونه خون افراد تصویر چهره آنها را بازسازی کنند. این تکنولوژی تجربی که DNA phenotyping خوانده شده هم اکنون مراحل اولیه توسعه خود را میگذراند اما می تواند تصاویری نزدیک به چهره واقعی افراد بسازد و در بازرسی های قضایی برای... ادامه مطلب

دولت چین استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره را برای خرید گوشی الزامی کرد

شهروندان چینی از این پس ملزم هستند هنگام خرید گوشی هوشمند یا دریافت شماره جدید، علاوه بر نشان دادن کارت شناسایی، صورتشان را نیز اسکن کنند تا هویت آن‌ها توسط دولت تایید شود. استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره از دیروز اجباری شده و شامل تمام شهروندان هم می‌شود.اقدام دولت چین در ظاهر برای جلوگیری از... ادامه مطلب

طرح ارتش آمریکا برای خلق سربازهای سایبورگی تا سال ۲۰۵۰

ارتش آمریکا باور دارد که می تواند تا سال ۲۰۵۰ میلادی با توسعه طیف وسیعی از تکنولوژی های پیشرفته زیست پزشکی، سربازان خود را به ابرسربازان «سایبورگی» تبدیل نماید. در پژوهش جدیدی که پیرامون این موضوع انجام گرفته از خصوصیات سربازان آینده از جمله توانایی فوق العاده بالای آنها برای شنیدن و مهارت های تله... ادامه مطلب

گیمر چینی شخصیت 1.4 میلیون دلاری بازی را تصادفا 552 دلار فروخت

یک گیمر چینی که بیش از یک میلیون دلار خرج شخصیت بازی ویدیویی خود کرده بود، از دوستش به خاطر فروش آن با قیمت 552 دلار شکایت کرد.بر اساس گزارش سایت چینی Abacus، «لو مو» (Lu Mou)، به طور تقریبی 1.4 میلیون دلار پول خرج شخصی سازی کاراکتر خود در بازی Justice Online کرده ولی... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟