رهگیری مخفیانه موقعیت مکانی کاربر توسط آیفون ۱۱ پرو

رهگیری مخفیانه موقعیت مکانی کاربر توسط آیفون ۱۱ پرو

پرچمدار جدید اپل حتی زمانی که کاربر مکان یابی را غیرفعال می کند، به جمع آوری و مخابره این اطلاعات ادامه می دهد. مشکلی که به صورت بالقوه خطرت امنیتی را برای کاربران آیفون به همراه دارد.

یک متخصص امنیت به نام «برایان کربس»، با انتشار فایلی ویدیویی مدعی شده آیفون ۱۱ پرو برای جمع آوری داده های مکانی به صورت منظم ماژول GPS را پینگ می کند. اینکار حتی در صورتی که کاربر گزینه Location Services را برای برخی اپ ها و سرویس ها غیرفعال کند، توسط آنها ادامه پیدا می کند.

اپل هرگز پنهان نکرده که آیفون اطلاعات مکانی هات اسپات ها یا برج های مخابراتی مجاور کاربر را به صورت رمزنگاری شده به این شرکت ارسال می کند؛ با این وجود به کاربر اجازه داده در بخش تنظیمات این ویژگی را غیر فعال کند. در واقع کاربران iOS می توانند مکانی یابی را در بخش Privacy و گزینه Location Services آیفون غیرفعال کنند اما آنطور که کربس می گوید iOS به صورت پنهانی برخی سرویس های خاص را از این محدودیت مستثنی کرده است:

ظاهرا در آیفون ۱۱ پرو امکان غیر فعال سازی برخی سرویس های سیستم که خواستار داده های مکانی هستند وجود ندارد مگر اینکه به صورت کامل Location Services را خاموش کرد.

همانطور که در ویدیو مشخص است، فلش کوچکی که نشانگر استفاده از GPS است در کنار اپ ها و سیستم هایی ظاهر می شود که کاربر آنها را در تنظیمات غیرفعال کرده. در این ویدیو آیفون ۱۱ پرو از سیستم عامل iOS 13.2.3 بهره می برد اما کربس پس از اجرای همین آزمایش روی آیفون ۸ متوجه شده که این مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، بنابرین بعید نیست علت این مساله به وای فای ۶ برگردد.

احتمال وجود این مشکل در آیفون ۱۱ هم وجود دارد. اپل در واکنش به انتشار ویدیوی مذکور آنرا مساله ای عادی خوانده که به خاطر فعال بودن سرویس های مکانی رخ می دهد. در حال حاضر تنها راه برای جلوگیری از دسترسی این سرویس ها به مکان، غیرفعال سازی کامل گزینه Location Services آیفون است اما اینکار برخی قابلیت های گوشی را بلااستفاده می کند.

 

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.