سی‌وهفت سال بعد؛ آیا فیلم بلید رانر آینده را به درستی پیش‌بینی کرد؟

علی‌رغم اکرانی نه‌چندان موفقیت‌آمیز در سال ۱۹۸۲ میلادی، فیلم بلید رانر امروز به عنوان یکی از شاهکارهای سینمای علمی-تخیلی شناخته می‌شود. اما این فیلم تا چه حد در پیش‌بینی آینده موفق بوده است؟

در حالی که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی به سر می‌بریم، یعنی دقیقاً بازه‌ای زمانی که بلید رانر در آن جریان داشت، احتمالاً وقتش رسیده که مروری کنیم بر تکنولوژی‌هایی که این فیلم پیش‌بینی‌شان کرده بود. پیش از اینکه به صورت مفصل به این موضوع بپردازیم باید گفت که بلید رانر در پیش‌بینی برخی موارد شدیداً دقیق عمل کرده و در پیش‌بینی برخی موارد کاملاً به سبک مد نظر خود پایبند بوده است.

موجودات مصنوعی

malltina

در فیلم: بلید رانر جهانی را به تصویر می‌کشد که در آن انسان‌ها و موجودات مصنوعی انسان‌نما به همزیستی مسالمت‌آمیز رسیده‌اند. این موجودات زیست‌مهندسی شده از نظر ظاهری به انسان‌ها شباهت دارند، اما قدرت، سرعت، چابکی و هوشی برتر نسبت به نوع بشر از خود به نمایش می‌گذارند. ناگفته نماند که صرفاً با واکنش‌های عاطفی آن‌هاست که می‌توان از انسان‌ها تمیزشان داد.

در واقعیت: دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم هنوز چنین شکل و شمایلی به خود نگرفته است، اما از سال ۱۹۸۲ میلادی تا به امروز تکنولوژی پیشرفت شگرفی به خود دیده. ربات‌ها در حال تبدیل شدن به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند. البته ربات‌ها هنوز پیشرفته‌تر از انسان‌ها نشده‌اند، اما نمی‌توان این را هم انکار کرد که روز به روز دستاوردهای بیشتری به کمک آنان حاصل می‌شود. حتی یک ربات به نام سوفیا هم‌اکنون شهروند عربستان شده است.

به لطف پیشرفت‌های حاصل شده در طراحی ربات‌ها و همینطور ساختارهای دیگر مانند عضلات و پوست‌های مصنوعی، با گذشت هر روز ربات‌ها شباهت بیشتری به ما پیدا می‌کنند.

سطح دقت: یک‌جورهایی دقیق

اتومبیل‌های پرنده

در فیلم:‌ اتومبیل‌های پرنده به استانداردی تمام عیار تبدیل شده‌اند. اتومبیل‌هایی که قابلیت صعود و فرود به صورت عمودی دارند به شکل گسترده از سوی نیروهای پلیس و شهروندان ثروتمند استفاده می‌شوند و به جایگزینی دم دستی برای جت‌های سبک و بالگردها تبدیل شده‌اند. این مفهوم بعداً به شکلی اندک متفاوت در فیلم‌هایی مانند «عنصر پنجم» نیز به کار گرفته شد.

در واقعیت: درست مانند مورد قبلی، وقوع چنین اتفاقی در سال ۲۰۱۹ را نه می‌توان تایید و نه تکذیب کرد. اتومبیل‌های پرنده مشخصا هنوز آنطور که بلید رانر نشان می‌دهد به فراگیری نرسیده‌اند اما نمی‌توان گفت که اصلا وجود خارجی ندارند.

برخی از کمپانی‌ها برای مدت‌های طولانی در تلاش بوده‌اند که وسائل نقلیه عمودپرواز را به بازار بیاورند و استون مارتین یکی از آن‌هاست. اما برای اینکه پیش‌بینی بلید رانر به صورت تمام و کمال تحقق بیابد احتمالاً باید تا سال ۲۰۲۹ میلادی منتظر بمانیم.

سطح دقت: یک‌جورهایی دقیق

صحبت با کامپیوترها

در فیلم: هریسون فورد در بلید رانر از یک دستگاه ESPER در آپارتمان خود استفاده می‌کند که به او اجازه می‌دهد با فرمان‌های صوتی به تحلیل تصاویر بپردازد. سیستم «تشخیص صدای خانگی» او هم احراز هویت را امکان‌پذیر کرده است.

در واقعیت: توانایی زوم و بهبود تصاویر HD و بیرون کشیدن جزییات بیشتر از آن‌ها، موضوعی است که هنوز آنطور که باید و شاید به تکامل نرسیده و هنوز افرادی که با کار گرافیکی سر و کله می‌زنند را به جنون می‎رساند. (البته اگر منصف باشیم، بلید رانر ظهور دوربین‌هایی با رزولوشن بالاتر و نرم‌افزارهای ادیت تصویر و متادیتای تصاویر را به درستی پیش‌بینی کرده است).

وقتی هم که نوبت به بخش مربوط به صحبت با کامپیوترها می‌رسد،‌ بلید رانر نمی‌توانسته بهتر از این دست به پیش‌بینی بزند. در سال ۲۰۱۹ میلادی، استفاده از فرمان‌های صوتی برای کار با دیوایس‌های هوشمند موضوع چندان عجیبی نیست. بسیاری از ما هر روز از دستیارهای صوتی نظیر سیری و گوگل اسیستنت برای تعامل با ماشین‌ها استفاده می‌کنیم و اسیستنت گوگل حتی قادر به تشخیص هویت افراد و ارائه اطلاعاتی مطابق با سلایق آنهاست.

جالب اینجاست که ظاهرا بسیاری از ما فراموش کرده‌ایم مکالمه با کامپیوترها تا کمتر از سه دهه پیش متعلق به فیلم‌های علمی-تخیلی بود و حالا به اتفاقی کاملا عادی تبدیل شده است.

سطح دقت: کاملا دقیق

تماس تصویری

در فیلم: کاراکتر هریسون فون تماسی ویدیویی با کاراکتری به نام ریچل برقرار و او را به نوشیدنی دعوت می‌کند.

در واقعیت: درست مانند دستیارهای صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی،‌ تماس‌های ویدیویی هم حالا به اتفاقی رایج تبدیل شده‌اند. چه موضوع اسکایپ باشد و چه فیس‌تایم، این ایده که می‌توان شخصی که به صورت از راه دور با او مکالمه می‌کنید را ببینید باعث تعجب هیچکس نمی‌شود. اپل حتی با استفاده از تکنولوژی ARKit خود مشکل خط دید را برطرف کرده تا احساس کنید واقعاً در حال تماشای کسی هستید که با او صحبت می‌کنید.

در این میان شاهد اتفاقی جالب هم بوده‌ایم: اینکه برقراری تماس ویدیویی حالا آنقدر منسوخ به نظر می‌رسد که کمتر کسی از آن استفاده می‌کند. اگر دکارد از یک اپلیکیشن پیام‌رسان برای ارسال یک گیف خنده‌دار و شاید یک اموجی استفاده می‌کرد، پیش‌بینی بلید رانر دقیق‌تر بود.

سطح دقت: کاملاً دقیق

سفر به فضا

در فیلم: بلید رانر جهانی را تصویر می‌کند که در آن کلونی‌های متعددی روی سیارات مختلف برپا شده است.

در واقعیت: دستیابی به سفرهای فضایی مداوم و تاسیس کلونی‌های مختلف روی دیگر سیارات، احتمالاً دوردست‌ترین پیش‌بینی بلید رانر از جهان در سال ۲۰۱۹ باشد. البته که بشر این رویای علمی-تخیلی را فراموش نکرده و افرادی مانند ایلان ماسک به سختی در تلاشند که در گام نخست بشر را به مریخ برده و این سیاره را به محیطی زیست‌پذیر برای ما تبدیل کنند.

سطح دقت: هنوز هم برایمان رویایی بیش نیست

تصاویر پولاروید

در فیلم: بلید رانر از هر نظر ورژنی آینده‌نگرانه از جهان را ارائه می‌کند که از زندگی روزمره ما در سال ۲۰۱۹ به مراتب پیشرفته‌تر است. به جز اینکه در فیلم مردم هنوز به تصاویر پرینت شده پولارویدی خیره می‌شوند.

در واقعیت: حتی نیازی به اشاره نیست که تصاویر پولاروید برای مدت‌های طولانیست که منسوخ شده‌اند. امروز دیگر همه‌چیز درباره فیسبوک،‌ اینستاگرام و امثال‌شان است.

سطح دقت: کاملا اشتباه

malltina

مطالب مرتبط

۲۴ برنده جایزه «تورینگ» بیانیه‌ای در حمایت از جو بایدن منتشر کردند

24 نفر از برندگان جایزه معتبر «تورینگ»، طی بیانیه‌ای بی‌سابقه حمایت خود را از ریاست جمهوری «جو بایدن» به صورت رسمی اعلام کردند. از جایزه تورینگ به عنوان جایزه نوبل در دنیای کامپیوتر یاد می‌شود.این نخستین باری است که نخبگان برنده جایزه علوم کامپیوتر در مسایل سیاسی به این شکل اظهار نظر شفاف می‌کنند. برندگان جایزه تورینگ... ادامه مطلب

هکرهای کره شمالی چطور بیت‌کوین‌های ربوده شده را تبدیل به پول نقد می‌کنند؟

برای سالیان متمادی، خانواده کیم در کره شمالی از طریق راهکارهای مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر و جعل پول، دست به درآمدزایی زده است. در دهه اخیر، دولت پیونگ‌یانگ به شکلی گسترده به جرایم سایبری نیز متوسل شده و ارتش هکرهای کره شمالی به سرقت میلیون‌ها دلار پول از بانک ها و صرافی‌ها ارز دیجیتال... ادامه مطلب

ادعای یک تحلیلگر: روزانه ۱۵۰۰ بیت کوین از دست می‌رود

یکی از تحلیلگران بازار ارز دیجیتال به نام «تیموتی پیترسون» ادعا کرده که روزانه ۱۵۰۰ بیت کوین گم شده و از دست می‌رود و تنها ۱۴ میلیون بیت کوین در گردش خواهد بود.پیترسون که به عنوان مدیر CAIA در کمپانی «Cane Island Alternative Advisors» در این صنعت مشغول به فعالیت است، برای حمایت از این... ادامه مطلب

چگونه گوگل درایو را به طور صحیح سازماندهی کنیم؟

گوگل درایو یک ابزار کاربردی و بی‌نظیر است که با افزایش فایل‌های درون آن، نمی‌توانید به راحتی موارد موردنظر خود را پیدا کنید. ما در این مطلب سازماندهی گوگل درایو را به شما آموزش می‌دهیم.گوگل درایو یک فضای ابری در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید فایل‌های موردنظر خود را در آن ذخیره کرده و... ادامه مطلب

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

بایت دنس و تلاش برای ارزش‌گذاری ۶۰ میلیارد دلاری تیک تاک

کمپانی چینی «بایت دنس» به عنوان مالک تیک تاک به دنبال ارزش‌گذاری ۶۰ میلیارد دلاری این پلتفرم اشتراک ویدیو در پی قرارداد با اوراکل و والمارت است.اخیرا تیک تاک با اوراکل و والمارت به توافق رسیده که شرکت جدیدی در ایالات متحده آمریکا با نام «Global TikTok» راه‌اندازی کنند و رئیس جمهور این کشور، دونالد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟