همه چیز درباره آیفون 13
جریمه 1 میلیارد دلاری اریکسون به خاطر پرداخت رشوه

جریمه 1 میلیارد دلاری اریکسون به خاطر پرداخت رشوه

کمپانی اریکسون با پرداخت ۱.۱ میلیارد دلار جریمه به رگولاتورهای آمریکایی موافقت کرد. این شرکت سوئدی در بازه زمانی ۱۷ ساله به دولت چندین کشور رشوه داده است.

شرکت اریکسون متهم است با سرپیچی از قانون اعمال فساد خارجی قاره آمریکا (FCPA)، بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ به مقامات رسمی چندین کشور از جمله چین، عربستان سعودی و ویتنام رشوه داده و به شکل غیرقانونی برای خود مشتری دست و پا کرده است.

این شرکت همچنین متهم به جعل سوابق و عدم رعایت حسابداری صحیح است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نیز اریکسون را به رشوه دهی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ متهم کرده است.

کمپانی اریکسون با توافق با آمریکا از اتهامات کیفری سنگین که می توانست به تحریم و مجازات های سنگین تری ختم شوند، رهایی یافت. البته شعبه مصری اریکسون به دلیل سرپیچی از قانون FCPA باید ۵۲۰.۶ میلیون دلار به وزارت دادگستری و ۵۳۹.۹ میلیون دلار به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بپردازد.

«Borje Ekholm»، مدیرعامل اریکسون که سکان مدیریت را ژانویه ۲۰۱۷ به دست گرفت، در گفتگویی با سایت رویترز اتهام فساد را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و اشاره کرد که برخی از افرادی که در این پرونده درگیر بوده اند، از مدیران ارشد هستند. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که اقدامات لازم برای بهبود آئین های اخلاقی و نظارتی خود را انجام خواهد داد.

اریکسون

کمپانی اریکسون در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ زیان خالص ۷۲۶ میلیون دلاری را گزارش کرد. حال به این ضرر و زیان باید هزینه های بازسازی و جریمه تقریباً یک میلیارد دلاری را هم اضافه کرد. با وجود ضررها، درآمد این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶ درصدی به حدوداً ۶ میلیارد دلار رسید.

علاوه بر این درآمد این شرکت سوئدی در بازه زمانی نه ماهه تا پایان ماه سپتامبر با افزایش تقریبا ۱.۵ میلیارد دلاری، به حدود ۱۷ میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی افزایش درآمد این کمپانی قراردادهای ۵G و افزایش عرضه شبکه های نسل بعد بوده است.

سال ۲۰۱۰ کمپانی HP نیز به اتهام رشوه به پرداخت ۵۵ میلیون دلار جریمه محکوم شد که در مقایسه با شرکت اریکسون بسیار ناچیز است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato