جف بزوس از وابستگی شدید ارتش آمریکا به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی می‌گوید

جف بزوس از وابستگی شدید ارتش آمریکا به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی می‌گوید

اگر تاکنون تصور می‌کردید که آمازون هم دنباله روی گوگل از قراردادهای نظامی صرف نظر می کند، سخت در اشتباهید. جف بزوس گفته است در صورتی که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی با دولت آمریکا قراردادهای نظامی امضا نکنند، آمریکا با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم خواهند کرد.

او تاکید می‌کند که آمریکا به دلیل همکاری با شرکت‌های تکنولوژی است که تاکنون برتری‌های خود در صنایع هوایی را حفظ کرده و اگر این اتفاق در آینده نیز نیافتد، دولت‌های دیگر مانند چین، به سرعت خود را به ما می رسانند. او همچنین خاطر نشان کرده که با وجود شکست در قرارداد JEDI که پنتاگون مایکروسافت را به آمازون ترجیح داد، همچنان به دنبال بستن قرادادهای نظامی بیشتری است. او در این باره می‌گوید:

ما همچنان به پشتیبانی از وزارت دفاع ادامه می‌دهیم، زیرا این کشور برای ما بسیار مهم است.

جف بزوس

البته این پیشگام تکنولوژی چندان هم با تصمیمات وزارت دفاع موافق نیست. این کمپانی عقیده دارد وزارت دفاع به دلیل طرفداری بی دلیل ترامپ از مایکروسافت و علاقه نداشتن به آمازون باعث شده تا قراداد JEDI را به این کمپانی واگذار نکنند. با این حال بزوس وارد عرصه تجارت عمومی شده و پروژه‌هایی دارد که شامل تکنولوژی تشخیص چهره هم می‌شود. همچنین قرار است بلو اوریجین (Blue Origin) پرتاب‌های موشکی نظامی آمریکا را بر عهده داشته باشد.

لحن جف بزوس اما تفاوت چندانی با مایکروسافت ندارد. دیگر کمپانی سیاتلی نیز چندی پیش گفته بود که نسبت به قراردادهای نظامی خود تعهد کامل دارد. البته کارمندان این شرکت از استفاده از تکنولوژی خود در رابطه با استفاده‌های نظامی مشکل داشتند، اما این کمپانی همچنان بر سر تصمیم خود ایستاده است.

این پدیده نشان می‌دهد که ابراز هم‌دردی نسبت به انتقادات در شرکت‌های بزرگ وجود ندارد. زیرا مدیران این شرکت‌ها برنامه‌هایی دارند که باید فارغ از نگرانی‌ها، حتما به آن‌ها عمل کنند. آمازون هم از این قاعده مستثنی نیست.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato