پشیمانی دو سوم فارغ‌التحصیلان از رفتن به دانشگاه

راه‌‌های زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وجود دارد. تحصیل به صورت مجازی، دوره‌های کوتاه مدت یا دوره‌های فشرده همگی راه را برای علاقه‌مندان باز نگه داشته تا بتوانند به تحصیل ادامه دهند. اما بررسی‌های انجام شده در این زمینه نشان می دهد که تمام افراد، از تحصیل خود راضی نیستند و حتی بسیاری از این کار پشیمانند. بیاید با هم نگاهی به این آمار و ارقام بیاندازیم.

وزارت کار آمریکا در سال ۲۰۱۸ میزان درآمد میانگین هفتگی برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را اعلام کرده است. بر اساس این آمار، دانشجویان کارشناسی که شغل تمام وقت دارند، هفته ای ۱۱۷۳ دلار درآمد دارند. این رقم برای دانشجویان کارشناسی ارشد با شغل تمام وقت ۱۴۰۱ دلار و افرادی که مدرک دکتری دارند، از محل کار خود هفتگی ۱۸۳۶ دلار دریافت می‌کنند.

در نظر داشته باشید که رقم‌های فوق به شرایط جغرافیایی، میزان مدت اشتغال و تجربه بستگی دارد و همچنین فاکتورهای دیگری نیز در محاسبه این اعداد دخیل بوده‌اند. با این حال پس از بررسی‌های شرکت PayScale، تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که دو سوم افرادی که مدارک بالای تحصیلی دارند، نسبت به تحصیل در دانشگاه احساس پشیمانی می‌کنند و صرفا درآمد برای آن‌ها مسئله مهمی نیست.

ادامه تحصیل

اکثر این پشیمانی‌ها به دلیل وام‌های دانشجویی کلان است. ۲۴.۶ درصد افرادی که مدرک کارشناسی دارند، نسبت به دریافت وام‌های دانشجویی احساس پشیمانی دارند. در مقابل ۳۱.۵ درصد دارندگان مدرک کارشناسی ارشد، از ادامه تحصیل خود پشیمانند. به صورت کلی، ۳۳ درصد تمامی افرادی که مدرک کارشناسی ارشد غیر از MBA دارند، دید مثبتی به ادامه تحصیل خود نداشته‌اند.

سودراشان سمپات (Sudarshan Sampath) رئیس این تحقیقات در PayScale می‌گوید:

بر اساس چیزی که ما متوجه شدیم، هزینه بالای تحصیلات و هزینه‌های سرسام‌آور دریافت مدرک تحصیلی مقاطع بالاتر، فشار زیادی بر دوش دانشجو می‌گذارد.

اما نکته جالی که وجود دارد، این است که دانشجویانی که مدرک دکتری گرفته بودند، اصلا از ادامه تحصیل حود پشیمان نبودند. با این حال ۱۰ درصد آن‌ها عقیده دارند که مدت تحصیل آن‌ها طولانی بود و تنها ۵ درصد از تعداد زیاد مدارک دانشگاهی خود ناراضی بودند.

ادامه تحصیل

سمپات در ادامه می گوید تنها دانشجویانی که از ادامه تحصیل خود احساس پشیمانی نمی‌کنند، دانشجویان MBA هستند. اما یکی از تحلیلگران پاسخی ساده برای این کار ارائه داده است. او می‌گوید که تمامی دانشجویان باید از خود بپرسند «چرا»؟ هرگاه هر کسی با خود فکر کند که می خواهد به بالاترین رتبه در رشته خود برسد، می‌تواند با خود کنار بیاید که باید در یکی از دانشگاه‌های معتبر و عالی رتبه تحصیل کند. در غیر این صورت، ادامه تحصیل چندان خوشایند نخواهد بود.

همچنین سارا سندر (Sara Sander) که خود مدرک دکتری دارد، می گوید باید از دانشجویان پرسید که آیا به کسب درآمدهای بالا فکر می‌کنند؟ در این صورت این افراد باید در نظر بگیرند که تحصیل در مقاطع بالاتر، آن افزایش حقوق که پیش بینی می کنند را برآورده می کند یا خیر. با این حال تنها نباید از دید مالی به این قضیه نگاه کرد. دلایل بسیاری وجود دارد که شخصی بخواهد در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهد.

اما اگر شغل شما یا کلا سبک زندگیتان به گونه‌ای است که می‌دانید نیازی به مدارج بالای تحصیلی ندارید، بهتر است وقت و هزینه خود را جای دیگری صرف کنید. زیرا بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بیشتر افراد نیازی به ادامه تحصیل ندارند.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

۶ مزیت به اشتراک گذاری تجربه و دانش در شرکت‌ها

به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعات کاری در هر شرکت و سازمانی می‌تواند تبعات بسیار خوبی برای آن مجموعه به دنبال داشته باشد. اگر در مجموعه کاری، تجربه، دانش و اطلاعات به شکل درستی به اشتراک گذاشته نشود، مشکلات جدی در روند کار پیش خواهد آمد.در هر شرکتی، افراد مختلفی مشغول به فعالیت هستند که... ادامه مطلب

چهار سوال سرنوشت‌ساز برای شکار مستعدترین نیروها در مصاحبه استخدامی

شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، پیشرفت خود را مدیون پرسنل توانمند و متخصصی هستند که از هر نظر برای جایگاه شغلی به درستی انتخاب شده‌‌اند. یکی از رمز و رازهای موفقیت شرکت‌ها، استخدام نیروی متخصص و توانمند است. اما چگونه و به چه روشی می‌توان استعدادهای شاخص و برتر را شناسایی کرد؟ چطور می‌توان به روند... ادامه مطلب

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند.اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

اریکسون شرکت مخابراتی Cradlepoint را با پرداخت ۱.۱ میلیارد دلار تصاحب کرد

«اریکسون»، شرکت سوئدی تولید کننده تجهیزات اپراتورهای مخابراتی «Cradlepoint» را به ارزش 1.1 میلیارد دلار تصاحب کرد. باتوجه به اقتدار شرکت سوئدی در حوزه تجهیزات 5G، تصاحب این شرکت به بهبود جایگاه اریکسون در زمینه 5G نسبت به رقبای قدری مثل نوکیا کمک بسیاری می‌کند.اریکسون رسما این موضوع را تایید کرده است. به گفته Cradlepoint،... ادامه مطلب

افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

شرایط اقتصادی کشور در حالتی بحرانی است و کرونا هم تبدیل به یک مشکل مضاعف شده. کشورمان در وضعیتی دچار کرونا شد که شرایط اقتصادی پیش از آن نیز ثبات نداشت. افتادن سایه کرونا روی ایران در شرایط کنونی، بیشتر از هر چیز مردم را با خود درگیر کرد؛ از هزینه‌های ابتدایی تا هزینه حمل و... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟