ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف طوفانی به وسعت ایالت تگزاس آمریکا در سیاره مشتری

فضاپیمای جونو به تازگی اطلاعات ارزشمندی را در مورد سیاره مشتری مخابره کرده و طوفان بزرگی را کشف نموده که وسعتی به اندازه ایالت تگزاس آمریکا دارد. این طوفان سایکلون در قطب جنوب مشتری واقع ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰

فضاپیمای جونو به تازگی اطلاعات ارزشمندی را در مورد سیاره مشتری مخابره کرده و طوفان بزرگی را کشف نموده که وسعتی به اندازه ایالت تگزاس آمریکا دارد.

این طوفان سایکلون در قطب جنوب مشتری واقع شده و به شش طوفان مشابه دیگر پیوسته که همگی در این منطقه متمرکز شده اند. کشف این طوفان عظیم در تاریخ 3 نوامبر و هنگام بیست و دومین عبور نزدیک جونو از نزدیک مشتری صورت گرفته است.

جونو یک فضاپیمای خورشیدی است، یعنی برای فعالیت به نور خورشید نیاز دارد. مهندسین ناسا چند هفته قبل متوجه شدند مدار گردش جونو به زودی از سایه طولانی مشتری عبور می کند و این عبور طولانی، فضاپیما را به طور کامل از کار خواهد انداخت.

ناسا به سرعت توانست راهکاری را برای زنده نگه داشتن جونو پیدا کند. آژانس فضایی مسیر حرکت فضاپیما را به گونه ای تغییر دادند که کمترین زمان ممکن را در سایه سپری کند و همین موضوع، به کشف این طوفان عظیم انجامید.

سال 2016 میلادی جونو برای اولین بار طوفان های مشتری را کشف کرد. در آن زمان 6 طوفان در قطب جنوب و 9 طوفان در قطب شمال فعالیت داشتند. محققین سؤالات زیادی در مورد این طوفان های عظیم دارند، به خصوص اینکه آیا موقتی هستند یا همواره در سطح این غول گازی حضور دارند.

کشف طوفان عظیم کنونی در بزرگ ترین سیاره منظومه شخصی نشان می دهد این سیاره همیشه درگیر این پدیده است. طوفان کنونی در مشتری به اندازه ایالت تگزاس آمریکا وسعت دارد اما هنوز در مقایسه با نمونه های دیگر، کوچک محسوب می شود. بعضی از این طوفان ها به اندازه کل آمریکا هستند و تصور اندازه آنها برای ساکنین زمین، بسیار دشوار خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی