ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش خودرو

روش تشخیص لاستیک تازه تولید از لاستیک انباری

درست پس از آن که لاستیک خودرو شما فرسوده شود، خرید لاستیک مناسب که تازه تولید باشد به یکی از دغدغه های اصلی شما تبدیل خواهد شد. به طور کلی استفاده از لاستیک انباری یا ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۰

درست پس از آن که لاستیک خودرو شما فرسوده شود، خرید لاستیک مناسب که تازه تولید باشد به یکی از دغدغه های اصلی شما تبدیل خواهد شد. به طور کلی استفاده از لاستیک انباری یا همان لاستیک هایی که از زمان تولیدشان چندین سال می گذرد ، توصیه نمی شود.

دغدغه خرید لاستیک تازه تولید به خصوص در کشور ما پر رنگ تر نیز خواهد بود چرا که بازار تایر پر از تایرهای خارجیست که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آن‌ها گذشته است. البته این مورد برای تایرهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

با توجه به شرایط آب و هوای گرم و جاده‌های پر دست انداز، رعایت نکردن سرعت مطمئنه، خانواده‌های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده، … تایرهای به اصطلاح عمر کرده، می‌تواند باعث به خطر افتادن جان سرنشینان شوند.

دلایل مختلفی می تواند سبب شود که لاستیک انباری سر موعد راهی بازار نشود. توقیف محموله‌های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال تایرها به یک کشور ثالث، مشکل فنی در سری های خاصی از تولیدات یک کارخانه و قاچاق آن ها به کشور های جهان سوم و خریداری از عمده فروش ها و عرضه توسط خرده فروش ها با قیمتی 10 الی 20 هزار تومان کمتر از تایرهای تازه تولید همگی از جمله این دلایل اند.

علاوه بر ثبت تاریخ ساخت که در واقع مشخص کننده زمان تولید لاستیک توسط تولیدکنندگان است و اکثرا نیز توسط مصرف کننده های نهایی تشخیص داده نمی شود، در جداره بیرونی لاستیک ها یک عدد چهار رقمی درج شده که مشخص کننده زمان تولید است. این عدد بر اساس سال و هفته تولید مشخص می‌شود، دو رقم اول از سمت چپ تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می‌دهد.

به عنوان نمونه اگر بر روی لاستیکی عدد 1709 درج شده باشد این لاستیک در 17 امین هفته سال 2009 تولید شده است. اگر این عدد سه رقمی باشد زمان تولید لاستیک به قبل از سال 2000 باز می گردد.

در اصل لاستیک انباری با لاستیک تازه تولید شده هیچگونه تفاوت ظاهری ندارد و تشخیص زمان تولید لاستیک تنها توسط تاریخ مندرج بر روی لاستیک قابل تشخیص است. طبیعتا در صورت درج نشدن این تاریخ بر روی دیواره تایر یا غیر معمول بودن شیوه حک شدن اعداد، باید به تقلبی بودن تایر مذکور شک کرد.

لاستیک انباری

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی