دانشمندان عامل دیگری برای بیماری دیابت نوع 2 کشف کردند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، فرآیندی را شناسایی کرده اند که می تواند نحوه پیشرفت بیماری دیابت نوع 2 را نشان دهد.

آزمایشاتی که روی موش های زنده و سلول های انسانی در آزمایشگاه انجام شده نشان می دهد علاوه بر مقاومت به انسولین و گلوکز بالا، مکانیزم دیگری با تحریک سلول های لوزالمعده، سبب تولید بیش از حد انسولین می شود.

دیابت نوع 2، نوعی بیماری است که معمولاً به خاطر رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی گریبان فرد را می گیرد. در این بیماری چرخه ای معیوب از انسولین در بدن شکل گرفته و سلول های بتا (β-cells) موجود در لوزالمعده بیش از حد انسولین تولید می کنند.

تولید بیش از حد انسولین سبب مقاوم شدن بدن در برابر آن شده و باعث می شود تا سلول های بتا برای جبران این مساله، انسولین بیشتری تولید کنند.

تا پیش از این تصور می شد گلوکز بالا سبب تحریک کردن سلول های بتا و تولید انسولین بیشتر می شود. تحقیقاتی که در گذشته انجام شده نشان می دهند که سلول های بتا که به طور جداگانه در آزمایشگاه آزمایش شده اند، بدون دخالت گلوکز نیز بیش از نیاز انسولین تولید کرده اند.

پژوهشگران در آزمایشات خود به بررسی عوامل دیگری که سلول های بتا را به تولید انسولین تحریک می کنند، پرداختند. آنها با آزمایش روی موش های چاق و پیش دیابتی، مسیر مولکولی جداگانه و جدیدی را یافتند که بدون گلوکز، سبب ترشح انسولین می شود. ظاهراً عامل تحریک کننده، اسیدهای چرب هستند.

زمانی که سطح اسیدهای چرب در موش ها بیش از حد افزایش پیدا می کند، پروتئینی به نام «سایکلوفیلین دی» (Cyclophilin D) سبب «نشت» پروتون ها به درون میتوکندری سلول های بتا می شود. این عامل سبب تحریک شدن سلول های بتا و افزایش ترشح انسولین می شود.

دیابت

محققان برای بررسی این مکانیزم، موش ها را بدون ژنی که پروتئین سایکلوفیلین دی را کدنویسی می کند، مهندسی کرده و دریافتند که انسولین بدن آنها در سطح نرمال باقی ماند.

محققان با آزمایش سلول های لوزالمعده انسان در آزمایشگاه، امکان وقوع مکانیزم مشابه در بدن انسان را بررسی کردند. آنها دریافتند زمانی که این سلول ها در معرض مقادیر بالایی از اسیدهای چرب (مشابه افراد چاق) قرار می گیرند، انسولین بیشتری تولید می کنند. در این آزمایش نیز خبر از گلوکز نبود.

با اینکه این تحقیق هنوز در ابتدای راه قرار دارد، ولی این کشف می تواند به روش های جدیدی برای درمان دیابت، از جمله جلوگیری از مقاومت به انسولین در افراد پیش دیابتی، منتهی شود.

محققان نتایج مطالعات خود را در قالب مقاله در ژورنال Diabetes منتشر کرده اند.

منبع:
New Atlas
برچسب ها

مطالب مرتبط

ویروس کرونا در قاب تصویر؛ وضعیت اضطراری در چندین کشور

ویروس کرونا صدها نفر از شهروندان چین و دیگر نقاط دنیا را مبتلا به نوعی بیماری شبیه سینه پهلو کرده است. این ویروس کشنده زنگ خطر را در تمام کشورهای دنیا به صدا در آورده و به تایلند، ژاپن، تایوان، کره جنوبی، ایالات متحده و استرالیا نیز سرایت کرده است.در ادامه تصاویری از شهروندان و... ادامه مطلب

درمان آرتروز با داروی ترکیبی جدید امکان پذیر می‌شود

محققان مؤسسه مطالعات زیست شناسی سالک (Salk Institute) موفق شدند با ترکیب دو داروی آزمایشی، علایم آرتروز را معکوس کنند. آزمایش این دارو در موش ها با موفقیت همراه بوده است.آرتروز یا اُستئوآرتریت (Osteoarthritis) یکی از شایع ترین بیماری های دوره سالمندی است و به غیر از مصرف مسکن یا تعویض مفصل، درمان دیگری برای... ادامه مطلب

کرونا ویروس به آمریکا رسید

ویروس مرموز و کشنده ای که حدوداً یک هفته قبل ده ها نفر را در چین روانه بیمارستان کرده بود، به آمریکا نیز سرایت کرد. این ویروس در حال حاضر با نام 2019-nCoV شناخته شده و عضوی از خانواده کروناویروس هاست.به گزارش رویترز این ویروس توسط مسافر از چین به آمریکا منتقل شده است. حال... ادامه مطلب

تأثیر مثبت چاقی روی بعضی از روش های درمان سرطان

مطالعه جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده، نشان می دهد نرخ زنده ماندن در بیماران سرطانی که شاخص توده بدنی (BMI) بالا دارند نسبت به بیمارانی که وزن معمولی و سالم دارند، بیشتر است. محققان در این تحقیق به طور ویژه روی گروه بزرگی از بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)... ادامه مطلب

بهبود سریع سردردهای حاد با داروی جدید میگرن

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی خوراکی جدیدی را تایید کرده که سردردهای میگرنی را پس از آغاز تسکین می دهد.این دارو که «Ubrelvy» نام دارد، اولین نمونه خوراکی کلاس داروهایی جدید به نام بازدارنده های پپتید وابسته به ژن کلسی‌تونین (CGRP) است که موفق می شود تاییدیه لازم از سازمان FDA برای درمان... ادامه مطلب

لری پیج به دنبال ریشه کن کردن بیماری آنفولانزا

«لری پیج»، هم‌بنیانگذار گوگل پس از کناره گیری از مدیریت آلفابت، مبارزه ای همه جانبه علیه بیماری آنفولانزا آغاز کرده و با سرمایه گذاری در دو شرکت قصد ریشه کن کردن این بیماری را دارد.«پیج» در کنار دیگر بنیانگذار گوگل یعنی «سرگی برین»، اواسط آذر ماه امسال از سمت های خود در کمپانی مادر گوگل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟