ازبکستان خرید رمزارز را ممنوع کرد

ازبکستان خرید رمزارز را ممنوع کرد

ازبکستان که تا مدتی پیش از حامیان ارز دیجیتال بود، در تصمیمی غیرمنتظره خرید رمزارز را حتی از صرافی های دارای مجوز ممنوع کرد.

«سازمان ملی مدیریت پروژه» ازبکستان که تحت نظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کند، اصلاحیه های جدیدی را در حوزه قوانین مالی پیاده کرده که شهروندان این کشور را از خرید رمزارز منع می کند. این سازمان به افرادی که قبلا اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده اند، فرصت داده دارایی های خود را از طریق دو صرافی ثبت شده در این کشور به نام های Forklog و Sputnik  به فروش برسانند.

یکی از دلایل این تصمیم نگرانی مقامات ازبکستان از بکارگیری ارزهای مجازی برای پول شویی یا تامین مالی ترور بوده است. این در حالی است که تا lدتی قبل خبرهایی از احتمال عرضه یک ارز دیجیتال اختصاصی توسط این کشور به گوش می رسید.

خرید رمزارز

راه اندازی رمزارز تنها بلندپروازی ازبک ها در حوزه کریپتو نبود. سال گذشته دولت تاشکند با تصویب قوانینی راه را برای داد و ستد ارزهای مجازی باز کرده و حتی برنامه هایی برای گسترش استفاده از این پلتفرم در دست داشت. برای مثال می توان به امضای معاهده ای با «انجمن کسب و کار بلاکچین کره جنوبی» اشاره کرد که در پیاده سازی زیرساخت های فینتک و پیشبرد تکنولوژی بلاکچین به این کشور آسیای میانه کمک می کرد.

دولت ازبکستان تا جایی به این فناوری علاقمند شده بود که قصد راه اندازی پلتفرم داد و ستد رمزارز، آموزشگاه بلاکچین و قانونمند کردن عرضه اولیه سکه را داشت. حالا اما با تصویب قانون جدید تمامی این بلندپروازی ها به بایگانی فرستاده می شوند. این کشور برای مدتی به یکی از مقاصد محبوب ماینر هم تبدیل شده بود اما از سه ماه قبل هزینه استخراج رمزارز را تا حدود سه برابر افزایش داد.

ممنوعیت خرید رمزارز تنها خبر ناخوشایند حوزه ارز دیجیتال نیست و ظاهرا یوتیوب هم حذف ویدیوهای مربوط به آن را کلید زده است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato