راکت لانگ مارچ 5 پرتاب شد؛ نگاه چین به مریخ و فراتر از آن

چین با موفقیت راکت لانگ مارچ ۵ را پرتاب کرد. این راکت با طراحی داخلی، قصد دارد فضانوردان را به ماه، مریخ و دیگر مقاصد فضایی برساند. دولت چین با این راکت می خواهد برنامه های جاه طلبانه ای را برای اکتشاف فضا به اجرا درآورد.

راکت لانگ مارچ ۵ که به LM5 و چانگ ژنگ ۵ نیز معروف است، برای ارسال محموله ۵۵۰۰۰ پوندی (۲۵ تنی) به مدار لئو طراحی شده و به راکت آمریکایی دلتا VI شباهت دارد. چهار بوستر این راکت با استفاده از سوخت مایع غیر هایپرگالیک، می تواند ۲,۲۰۰,۰۰۰ پوند نیروی رانش تولید کند.

تولید این راکت در سال ۲۰۰۷ آغاز شد اما پرواز آن به خاطر مشکلات مختلف تا سال ۲۰۱۶ به تعویق افتاد. در پرتاب سال ۲۰۱۶ راکت لانگ مارچ ۵ توانست محموله خود را به مدار تعیین شده برساند. دومین پرتاب این راکت در سال ۲۰۱۷ به خاطر نقص در یکی از موتورهای مرحله اول شکست خورد.

با این حال چین برنامه خودش را ادامه داد. این کشور قصد دارد اولین مأموریت بدون سرنشین خود به مقصد ماه را در سال ۲۰۲۰ به اجرا درآورد. این پروژه با هدف جمع آوری نمونه از سطح ماه و انتقال آنها به زمین انجام می شود. مأموریت سرنشین دار به کره ماه هم برای دهه ۲۰۳۰ میلادی برنامه ریزی شده است.

قبل از اجرای این پروژه، چین می خواهد ایستگاه فضایی خودش را در مدار زمین قرار دهد. ایستگاه فضایی ماژولار چین حدود یک پنجم ایستگاه فضایی بین المللی وزن دارد و در مدار پایینی زمین قرار می گیرد. ارسال این سازه برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

راکت لانگ مارچ ۵ دیروز از پایگاه فضایی ونچانگ در جنوب چین به پرواز درآمد و ماهواره شی ژیان ۲۰ را به فضا فرستاد. این ماهواره حدود ۳۸ دقیقه بعد به مدار مقصد رسید. چهارمین پرواز لانگ مارچ ۵ برای اوایل ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است. هدف بعدی چین، مدار مریخ خواهد بود.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟