ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پایان دهه ۲۰۱۰
علمی

دو نظریه متفاوت در مورد پایان دهه میلادی؛ آیا فردا دهه ۲۰۱۰ به پایان می رسد؟

یکی از بحث های داغ در آستانه ۲۰۲۰ این است که آیا شروع این سال به معنی پایان دهه ۲۰۱۰ است یا یک سال دیگر از آن باقی مانده است؟ بحث ها پیرامون این مساله ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

یکی از بحث های داغ در آستانه ۲۰۲۰ این است که آیا شروع این سال به معنی پایان دهه ۲۰۱۰ است یا یک سال دیگر از آن باقی مانده است؟

بحث ها پیرامون این مساله آنقدر بالا گرفته و گیج کننده به نظر می رسد که نیویورک تایمز برای روشن شدن ماجرا به گفتگو با رصد خانه نیروی دریایی، نشریه با سابقه Farmers’ Almanac و اخترشناسان پرداخته است. این بحث آنقدر تکرار شده که به گفته «جف چستر»، مدیر روابط عمومی رصدخانه نیروی دریایی بحث در این باره راه خوبی برای شروع یک دعوای فیزیکی است.

جنجال بر سر چیست؟

در سال ۱۹۹۹ مردم بر سر اینکه هزاره جدید کی شروع می شود با هم اختلاف پیدا کردند. در کانون این بحث رصدخانه نیروی دریایی قرار داشت که ساعت ماهواره های دولت، گوشی های هوشمند و غیره بر اساس محاسبات زمانی آنها تنظیم می شود. این آژانس به خاطر استفاده از مدل اصلاح شده تقویم «ژولین» معتقد بود که هزاره جدید از اول سال ۲۰۱۱ شروع می شود، ولی مردم عادی باور دیگری داشتند.

مشکل از کجا شروع شد؟

پانزده قرن پیش یک راهب مسیحی به نام «دیونیسیوس اکسیگوس» با انتخاب سال تولد حضرت عیسی به عنوان مبدا تاریخ، تقویم میلادی را ابداع کرد. وی سال شروع تقویم را به جای صفر، یک انتخاب کرد و به همین خاطر بسیاری از افراد معتقد بودند که هزاره جدید مصادف با اولین روز سال ۲۰۰۰ است.

بحث ها به مشخص شدن زمان شروع دهه جدید کمکی هم کرد؟

بله و خیر. در مورد زمان شروع دهه جدید بر خلاف عقب و جلو کشیدن ساعت، دستورالعمل قانونی وجود ندارد و همین مساله باعث شده مردم درباره آن فکر کرده و با هم بحث کنند. «مارک مک لو»، از متصدیان دپارتمان اختر فیزیک موزه تاریخ طبیعی آمریکا به دو روش مختلف برای تعیین یک دهه اشاره می کند.

به گفته مک لو می توان به تاریخ ژولین اصلاح شده استناد کرد اما مردم به حروف بیشتر از اعداد علاقه دارند و به همین خاطر به ظاهر ماجرا کفایت می کنند، برای مثال اکثر افراد دهه ۱۹۵۰ را از ۱۹۵۰ تا ۵۹ می دانند:

مردم پاسخ ساده می خواهند اما جواب همیشه ساده یا مطلق نیست.

جواب چیست؟

پایان دهه ۲۰۱۰

آنطور که مک لو می گوید بر اساس نسخه اصلاح شده تقویم ژولین دهه ۲۰۲۰ از اول ژانویه ۲۰۲۱ شروع می شود. اما این حساب و کتاب با دیدگاه های عامه تطابق ندارد. به گفته «امیلی بروستر»، دبیر ارشد «مریام وبستر» در فرهنگ عامه یک دهه با قراردادهای علمی همخوانی ندارد و به همین خاطر از نظر آنها دهه جدید از اول سال ۲۰۲۰ شروع شده و آخر ۲۰۲۹ تمام می شود. همین مساله باعث شده مردم بی توجه به ضرب و تقسیم های علمی از همین حالا جشن های پایان دهه ۲۰۱۰ را برپا کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Hossein.Azad
    Hossein.Azad | ۹ دی ۱۳۹۸

    اینها مدیر و نظره پردازن، یا کارگر بی سواد؟!

مطالب پیشنهادی