ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رایگان شدن شبکه ملی اطلاعات
تکنولوژی

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.

عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم باید در این شبکه به خدمات و پهنای باند با کیفیت، ارزان، امن و سالم دست یابند. به گفته «رضا تقی پور» هم‌اکنون پهنای باند اینترنت بین‌الملل هزینه نسبتا زیادی را به همراه دارد و اجرایی شدن این طرح می‌تواند به کاهش هزینه مردم و کسب‌وکارها منجر شود.

رایگان شدن شبکه ملی اطلاعات

تقی‌پور اما امکان تحقق این موضوع را منوط به بررسی بیشتر دانسته است:

«این پیشنهاد مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است اما با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، انجام آن نیازمند بررسی بیشتر است. از آنجایی که اداره شبکه‌های ارتباطی دارای هزینه است و بخشی از این حوزه نیز مربوط به ارائه دهندگان خدمات غیردولتی است، ارائه یک چنین مشوقی نیازمند بررسی همه جانبه دارد. چرا که برای مثال، بخشی از درآمد ترافیک پهنای باند به دولت تعلق می‌گیرد و در صورتی که ترافیک داخلی رایگان شود، سهم درآمدی دولت کم خواهد شد و نیاز به تصویب و قانون مجلس دارد.»

تقی‌پور تاکید کرده که آنها با این وجود، پیشنهادات خود را در شورای عالی فضای مجازی مطرح کرده‌اند اما باید دید که موضوع در مجلس چگونه مطرح خواهد شد و محدودیت‌های بودجه‌ای در قبال آن چطور خواهند بود. او همچنین خاطرنشان کرده که در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۹، تاکید ویژه‌ای بر موضوع شبکه ملی اطلاعات شده است: «شورای عالی فضای مجازی نیز بر آن تاکید دارد که در صورت تصویب مجلس، می‌تواند تکمیل شبکه ملی اطلاعات را تسریع کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
  • کتیبه سپید
    کتیبه سپید | ۲۱ دی ۱۳۹۸

    رایگان که هیچی؛ اگه یه پول دستی هم بهم بدن و بگن به جای اینترنت بین‌المللی از اینترنت ملی استفاده کن، بازم میگم نه. استارت‌آپ‌ها هم فکر نکنن این طرح به نفعشونه. چون این همون قصه‌ی هانسل و گرتل هست که چند ساله داره برامون تکرار میشه و ظاهراً هم خوب جواب داده: اولش موقتاً حسابی بهت سرویس میدن، بعدش تا ابد ۱۰ برابر دهنت رو سرویس می‌کنن. همون‌طور که امروز گفتن رایگان میشه، فردا میگن دوباره پولی بشه ولی با ۱۰ برابر قیمت الان. اما اون موقع دیگه نمی‌تونی برگردی سراغ ترافیک بین‌الملل؛ چون به لطف حمایت تو، دیگه وجود خارجی نداره. پس یا مجبوری پول زیاد بدی و آشغال تحویل بگیری، یا کلاً بدون اینترنت زندگی کنی. میشه همون حکایت خودروساز وطنی که میگن یا همین رو بخر یا اصلاً نداشته باش.
    حالا باز یه‌عده استارت‌آپ گشنه گدا بیان برای چند ده هزار تومن خرجِ کمتر، حمایت کنن. از ماست که بر ماست. نه... دیگه باید بگم از شماست که بر ماست. ما که دیگه فهمیدیم همیشه وعده باغ سرخ و سبز بهمون میدن اما آخرش باغ وحش تحویلمون میدن.

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی