بارسلونا به روایت فناوری؛ در قطب نوآوری باشگاه چه می‌گذرد؟

تا پیش از این بازیکنان فوتبال به این عادت کرده بودند که اطلاعات آن‌ها در لحظه به لحظه تمرینات خود، توسط دستگاه‌ها و لباس‌های مختلف پایش شوند. باشگاه بارسلونا علاوه بر پایش بازیکنان خود درون زمین‌های تمرینی، خواب آن‌ها را نیز پایش می‌کند. با ما همراه باشید تا از بخش نوآوری‌های بزرگترین باشگاه ایالت کاتالونیا دیدن کنیم.

بخش نوآوری‌های باشگاه بارسلونا بیش از ۷۰ پروژه علمی و تحقیقاتی دارد.

مارتا پلانا (Marta Plana) مدیر بخش نوآوری‌های باشگاه بارسلونا (Braca Innovation Hub) در رابطه با پیشرفت‌های این بخش در ورزش توضیح می‌دهد و می‌گوید که این باشگاه بر خواب بازیکنان نیز نظارت دارد. او در رابطه با این بخش توضیح می‌دهد:

بخش نوآوری‌های باشگاه بارسلونا در اصل آزمایشگاهی است که در آن دانش خود را پیشرفت می‌دهیم، تکنولوژی‌ها جدید را خلق می‌کنم و همچنین نوآوری‌های را ارائه می‌دهیم تا کارایی ۲۱۰۰ ورزشکار باشگاه را بهبود ببخشیم.

باشگاه بارسلونا

بخش نوآوری‌های باشگاه بارسلونا بیش از ۷۰ پروژه علمی و تحقیقاتی دارد که یکی از آن‌ها پایش ۶ ماهه ۶۴۴ ورزشکار در رده‌های سنی و حرفه‌ای مختلف صورت گرفته است. ۳۵ نفر از این افراد رنج سنی بین ۱۸ تا ۲۲ سال دارند و از تیم حرفه‌ای فوتبال این باشگاه انتخاب شده‌اند. این تحقیقات البته بیش از همه روی ۵۰ ورزشکار زن و مرد تمرکز دارد.

باشگاه بارسلونا به این دسته از افراد، تیشرت‌های هوشمندی داده است که در هنگام خواب بر تن کنند تا به کمک سنسورهای تعبیه شده در آن، کیفیت خواب، ضربان قلب و همچنین ریتم تنفس آن‌ها را پایش کند. هدف اصلی این تحقیق این بوده که باشگاه به این نتیجه برسد چه زمانی بهترین موقع برای استراحت بازیکنان است، زیرا بسیاری از آن‌ها به دلیل جابجایی از شهری به شهر دیگر، در زمان‌های غیر معقول می‌خوابند. در آخر باشگاه بارسلونا از نتایج داده‌های به دست آمده راهنمای خوابی به عنوان پیشنهاد به این دسته از بازیکنان ارائه می‌کند.

باشگاه بارسلونا

این باشگاه امیدوار است بتواند به کمک این کشفیات، عارضه‌های قلبی نامعلومی را پیدا کند که علائم آن بیشتر در حین خواب نمایان می‌شود و نه در زمان تمرین. پلانا می‌گوید:

دستاوردهای بخش نوآوری باشگاه باید اجتماعی هم باشد تا به خوبی با شعار «فراتر از یک باشگاه» در یک راستا قرار گیرد.

او می‌گوید عمومی شدن اطلاعات به دست آمده از این بخش به نوعی در خود باشگاه تجلی می‌یابد، زیرا برنامه‌های باشگاه بارسلونا این گونه است که به کمک ۷ دوره حرفه‌ای به بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز در ۱۰۰ کشور مختلف کمک کند تا دانش بیشتر در این زمینه کسب کنند. او در این رابطه می‌گوید:

کلاس‌های آنلاین ما به دانش‌آموزان، این دسترسی را می‌دهد با افرادی که مستقیما در بخش نوآوری باشگاه کار می‌کنند، در تماس باشند. ما می‌خواهیم اطلاعات خود را از طریق همفکری، با دیگران به اشتراک بگذاریم.

باشگاه بارسلونا

هدف نهایی باشگاه بارسلونا این است که ورزش‌های مجازی، طراحی، تست و ایده‌های جدید را توسعه دهند. این کار زمانی ساده می‌شود که یک پروژه دو ساله به بلوغ کافی برسد و در پی آن، نتایج نیز ملموس‌تر باشند. زمینه‌هایی که این باشگاه به دنبال آن است، از راهی برای بهبود آنالیز بازیکنان در حین بازی‌های رسمی و تمرین تا توسعه استادیوم با سقف‌های متحرک و حساس به آب و هوا را شامل می‌شود.

این باشگاه همچنین با یک استارت آپی همکاری می‌کند که راهی دقیق‌تر و بهتر را برای جایگزینی با جلیقه‌های GPS توسعه می‌دهد. این تکنولوژی باعث می‌شود مربی‌ها درک بهتری از متراژ دویده شده و همچنین مسافت پوشش داده شده توسط بازیکنان را داشته باشند و در نهایت بهترین زمان برای تعویض بازیکنان را محاسبه کرده و از مصدومیت آن‌ها جلوگیری کنند.

باشگاه بارسلونا

یکی از مثال‌های بارز دستاوردهای بخش نوآوری‌های باشگاه آبی و اناری پوشان، ربات پل (Robot pol) نام دارد.

دستگاهی که این باشگاه توسعه داده است، WIMU نام دارد و تکنولوژی بهتر و دقیق‌تری از GPS بوده و آنالیز و تحلیل داده‌های بازیکنان را ساده تر می‌کند. این تکنولوژی شتاب‌گیری‌ها، بالاترین سرعت، متراژ پوشش داده شده و مسافت طی شده توسط هر بازیکن را در اختیار مربیان قرار می‌دهد تا بهترین بازی را از بازیکنان خود بگیرند.

با این حال یکی از مثال‌های بارز دستاوردهای بخش نوآوری‌های باشگاه آبی و اناری پوشان، ربات پل (Robot pol) نام دارد و نشان دهنده این است که این بخش تنها تمرکز خود را به افزایش کارایی بازیکنان درون زمین و مسائل درون‌باشگاهی اختصاص نداده است. ربات پل طوری طراحی شده که کودکان بیماری که قادر نیستند از بیمارستان خارج شوند و بازی‌های این باشگاه را از نزدیک ببیند، آن را به صورت مجازی تجربه کنند.

این ربات نام خود را از یکی از هوادارن کودک این باشگاه که با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرده، وام گرفته است. خبر خوب اینجاست که پیش از فوت پل، او توانست ربات پل را از نزدیک ببیند و حتی ویدیویی نیز از او به همراه ربات ساخته شد. پلانا در رابطه با این ربات می‌گوید:

ابن ربات به کودکانی که نمی‌توانند از ورزشگاه خارج شوند و به ورزشگاه بروند، اجازه می‌دهد تا بازی را به صورت مجازی تجربه کنند. ربات پل نشان می‌دهد که پیشرفت‌های فنی چگونه می‌توانند راهی برای تجربه بازی‌های باشگاه به صورت مجازی در اختیار کودکان بیمار قرار دهد.

باشگاه بارسلونا

ربات پل طوری طراحی شده که کودکان بیمار به صورت مجازی بازی‌های را تجربه کنند.

بخش نوآوری‌های بارسلونا همچنین در بازسازی ۶۰۰ میلیون یورویی ورزشگاه کمپ نو و زمین‌های تمرینی اطراف آن نیز نظارت دارد. ورزشگاه جدید که از آن به عنوان «ورزشگاه هوشمند» نیز یاد می‌شود، دوقلویی دیجیتالی خواهد داشت که می‌تواند نحوه تحرکات تماشاچیان داخل استادیوم را پیش‌بینی کند تا در مواقع اضطراری، بهترین راه خروج را به تماشاچیان پیشنهاد دهد یا این که به دست اندرکاران باشگاه ایده‌ای بدهد که بهترین مراکز رفاهی ورزشگاه کجا باید برپا شود.

پلانا در نهایت می‌گوید:

این تلاش ادامه خواهد داشت تا مطمئن شویم نوآوری و تکنولوژی بخش لاینفکی از این باشگاه خواهد ماند.

مطالب مرتبط

گزارش «ملک‌رادار» از فصل پاییز: در بازار مسکن چه می‌گذرد؟

پلتفرم «ملک‌رادار» که یک موتور جستجوی املاک است دومین گزارش فصلی خود را منتشر کرد. این گزارش که مربوط به فصل پاییز است، وضعیت آگهی‌های مسکن در سایت‌هایی مانند دیوار، شیپور، آلونک، آی‌هوم و حتی روزنامه‌ها را بررسی می‌کند.ملک‌رادار در گزارش خود بازار مسکن در استان‌های تهران، البرز و منطقه خراسان را بررسی کرده است... ادامه مطلب

گلکسی S20 به نخستین گوشی دارای تاییدیه شارژ سریع USB تبدیل شد

خانواده سامسونگ گلکسی S20 تنها دو هفته است که از معرفیشان می‌گذرد، ولی در همین مدت کم شاهد اضافه شدن ویژگی‌های جدید در آن‌ها هستیم. این خانواده گران‌قیمت برای اولین بار در بین گوشی‌های هوشمند، موفق به دریافت گواهی USB برای تکنولوژی شارژ سریع شده‌اند.گواهی USB که برای اولین بار به یک گوشی هوشمند اهدا... ادامه مطلب

آیفون XR پرفروش ترین گوشی سال 2019 لقب گرفت

بر اساس گزارش جدید شرکت تحقیقاتی Omdia، آیفون XR پرفروش ترین گوشی سال 2019 بوده و رقیب اصلی خود یعنی آیفون 11 را با 9 میلیون واحد صادرات بیشتر پشت سر گذاشته است.طبق گزارش شرکت یاد شده، اپل سال گذشته میلادی 46.3 میلیون آیفون XR صادر کرده که افزایش دو برابری را نسبت به سال... ادامه مطلب

دوربین میرورلس فوجی فیلم X-T4 معرفی شد؛ لرزشگیر داخل بدنه و منظره‌یاب ۱۰۰ هرتزی

فوجی فیلم یکی از مطرح‌ترین سازندگان دوربین‌های حرفه‌ای در دنیاست. این کمپانی اخیرا از جدیدترین دوربین میرورلس خود رونمایی کرده و با بروزرسانی‌هایی که در این دوربین شاهد هستیم، آن را به یک دوربین همه‌کاره تبدیل می‌کند. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به فوجی فیلم X-T4.فوجی فیلم X-T4 بدنه‌ای نه چندان بزرگ‌تر از نسل قبلی... ادامه مطلب

حفره امنیتی تکنولوژی 4G به هکرها اجازه می‌دهد به حساب شما خرید کنند

محققین دانشگاه روهر در بوخوم آلمان، متوجه حفره امنیتی در تکنولوژی 4G یا LTE شده‌اند که به هکر‌ها اجازه می‌دهد خود را جای شخص دیگری جا بزنند و به حساب آن‌ها، پرداخت‌های اینترنتی انجام دهند.این حفره امنیتی که IMP4GT نام دارد، در تکنولوژی 4G وجود داشته و بدین معنا خواهد بود که تمامی گوشی‌های موجود در... ادامه مطلب

گزارش ویدیویی دیجیاتو: معرفی محصولات آنر در بارسلون

آنر در بارسلون با برگزاری یک نشست خبری، از محصولات خود رونمایی کرد؛ رویدادی که با ایده شکل‌دهی به «اکوسیستم دیجیتال» در زندگی کاربران، تبدیل به یک قدرت‌نمایی برای رقبای آنر شد.آنر که خود یک برند جوان اما با رشد سریع است، در این رویداد اعلام کرد که می‌خواهد یک اکوسیستم دیجیتالی کامل را برای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟