حذف صدها مقاله دانشگاهی از ژورنال‌های روسی به خاطر سرقت علمی

حذف صدها مقاله دانشگاهی از ژورنال‌های روسی به خاطر سرقت علمی

یک شرکت خصوصی مبارزه با سرقت ادبی به نام Antiplagiat، مقالات دانشگاهی روسیه را به سرقت علمی و محتواربایی متهم کرده است. این موضوع سبب شد تا آکادمی علوم روسیه (RAS) کمیسیونی را برای بررسی این اتهام تشکیل دهد.

بررسی های آکادمی علوم روسیه سرقت علمی توسط مقالات دانشگاهی روسی را تأیید کرد و علاوه بر شناسایی چندین مقاله کپی، مقالاتی را پیدا کرد که با اسامی مختلف در چندین ژورنال منتشر شده اند.

کمیته مذکور دستور جمع آوری ۲۵۲۸ مقاله از ۵۴۱ ژورنال را داد که تاکنون تنها چند ژورنال مقالات را جمع آوری کرده اند. بسیاری از ژورنال ها از حذف برخی مقالات سرباز زده و بعضی از آنها نیز به هیچ عنوان حاضر به همکاری نشده اند.

جمع آوری مقالات علمی در روسیه به خاطر دزدی علمی

در بسیاری از کشورها اولویت انتشار مقالات با ژورنال های بین المللی است؛ ولی در روسیه بیشتر مقاله ها در ژورنال های بومی منتشر می شوند. حال انتشار این خبر شوک بزرگی به جامعه علمی روسیه وارد کرده است.

روسیه به طور تقریبی ۶۰۰۰ ژورنال دانشگاهی دارد که مقالات در بیشتر آنها به زبان روسی منتشر شده و اهمیت بالایی در جامعه آکادمیک این کشور دارند. تحقیقی که سال گذشته میلادی انجام شده نشان می دهد نویسندگان روس تعداد بیشتری مقاله در ژورنال های بومی نسبت به همتایان لهستانی، آلمانی یا اندونزیایی خود منتشر کرده اند.

سال ۲۰۱۸ سایتی به نام Dissernet که در زمینه ادبیات روسی فعالیت می کند، از شناسایی بیش از ۴۰۰۰ مورد سرقت علمی و وجود ابهام در نویسندگان ۱۵۰ هزار مقاله از حدود ۱۵۰۰ ژورنال خبر داد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه Antiplagiat، نویسندگان روسی چندین مرتبه مقالات خود را منتشر می کنند. این مؤسسه سپتامبر سال گذشته میلادی پس از بررسی ۴.۳ میلیون مقاله دانشگاهی روسی متوجه شد بیش از ۷۰ هزار مقاله دست کم دو مرتبه منتشر شده اند. برخی مقالات نیز حداکثر ۱۷ بار منتشر شده بودند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato