همه چیز درباره آیفون 13
افزایش ۵ برابری قربانیان ویروس مرموز در چین؛ مسری بودن بیماری تایید شد

افزایش ۵ برابری قربانیان ویروس مرموز در چین؛ مسری بودن بیماری تایید شد

شمار بیماران آلوده به ویروسی مرموز در چین طی یک هفته ۵ برابر شده و تا کنون ۶ نفر را به کام مرگ کشانده است. تایید مسری بودن این عفونت و شباهت به بیماری سارس باعث شده مقامات پکن مقابله با آن را در صدر اولویت های خود قرار دهند.

اواسط ماه گذشته شیوع یک کروناویروس ناشناخته در شهر «ووهان» چین باعث بستری شدن چندین نفر شد. کروناویروس ها شامل خانواده بزرگی می شود که در عارضه های متعددی از آنفولانزا گرفته تا بیماری سارس و مرس نقش دارند. چینی ها علی رغم قرنطینه بیماران و اخذ تدابیر بهداشتی شدید، در جلوگیری از شیوع بیماری ناکام مانده تا حدی که شمار افراد مبتلا به این عفونت تنفسی از ۵۹ نفر در هفته گذشته حالا به ۲۹۱ نفر رسیده و حدود هزار نفر هم مظنون به ابتلا هستند. گسترش غیرقابل مهار بیماری باعث شده سازمان بهداشت جهانی برای ارزیابی شرایط نشست اضطراری برگزار کند.

بیماری سارس

نکته نگران کننده این است که شتاب ابتلای افراد به ویروس هم بیشتر شده و تنها در شنبه همین هفته ۱۳۶ نفر به شمار بیماران اضافه شده. از جمعه گذشته تا کنون هم سه نفر دیگر به شمار قربانیان اضافه شده. شرایط زمانی وخیم تر می شود که با آغاز تعطیلات سال نو میلادی میلیون ها نفر از طریق قطار، اتوبوس و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی مسافرت های خود را شروع کنند.

تا هفته گذشته نشانه های امیدوار کننده ای مبنی بر مدیریت سریع بیماری وجود داشت چرا که هیچ یک از پرسنل بیمارستان یا نزدیکان بیماران به این ویروس مبتلا نشده بودند اما حالا همه چیز تغییر کرده و ۱۴ نفر از پرسنل یک بیمارستان و ۳ شهروند در نقاط مختلف چین از طریق افراد دیگر آلوده شده اند که نشانه مسری بودن عفونت است.

دامنه بیماری به چین محدود نشده و افراد دیگری هم در تایلند، کره جنوبی و ژاپن به آن مبتلا شده اند. شباهت این کروناویروس به عامل بیماری سارس نگرانی بسیاری را بین شهروندان ایجاد کرده چرا که سارس دو دهه قبل هزاران نفر را در شرق آسیا مبتلا کرده و بیش از ۷۵۰ نفر را به کام مرگ فرستاد.

نخستین نشانه های این ویروس در یک بازار غذاهای دریایی مشاهده شده بود و به همین خاطر گمان می رود مثل عامل بیماری سارس از حیوانات به انسان منتقل شده باشد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato