بازداشت محقق دانشگاه هاروارد به اتهام رابطه پنهانی با چین

بازداشت محقق دانشگاه هاروارد به اتهام رابطه پنهانی با چین

چارلز لیبر (Charles Lieber) رئیس دپارتمان شیمی دانشگاه هاروارد به خاطر رابطه پنهانی با دولت چین دستگیر شد.

لیبر تحت برنامه هزار استعداد (Thousand Talents) دولت چین و در بازه زمانی بیش از سه سال، ماهانه ۵۰ هزار دلار حقوق و سالانه ۱۵۰ هزار دلار برای خرج و مخارج زندگی دریافت کرده است. وی همچنین بیش از ۱.۵ میلیون دلار از دولت چین و دانشگاه فناوری ووهان (Wuhan University of Technology) دریافت کرده تا با راه اندازی آزمایشگاه، تحقیقات مدنظر چینی ها را انجام دهد.

چارلز لیبر

لیبر یکی از برجسته ترین اساتید هاروارد و یکی از محققان پیشرو در زمینه علوم اعصاب و فناوری نانو است. وی به نیابت از دانشگاه هاروارد با دانشگاه فناوری ووهان چین قرارداد امضا کرده تا در مورد نحوه ساخت باتری های لیتیوم-یون نانوسیم برای خودروهای برقی تحقیق کند. بر اساس استشهادیه، وی مجوز امضای چنین قراردادی را نداشته است.

آقای لیبر همچنین متهم است که در مورد همکاری خود با دانشگاه فناوری ووهان از طریق برنامه هزار استعداد به وزارت دفاع آمریکا و مؤسسه ملی سلامت این کشور که تحقیقات او را از لحاظ مالی پشتیبانی می کنند، دروغ گفته است. وی برای پشتیبانی مالی توسط این سازمان ها باید همکاری با کشورهای خارجی یا پشتیبانی توسط آنها را به طور شفاف آشکار کند.

چارلز لیبر یکی از معتبرترین اساتید دانشگاه هاروارد است که توسط FBI متهم به سرقت تحقیقات آمریکا به نفع کشورهای دیگر به ویژه چین می شود. به گزارش نیویورک تایمز، دست کم ۱۸۰ پرونده در مورد سرقت مالکیت معنوی در ۷۱ مؤسسه آموزشی در سطح آمریکا در جریان هستند.

دانشگاه هاروارد با انتشار بیانیه ای گفت که اتهامات دولت آمریکا علیه آقای لیبر بسیار جدی بوده و این دانشگاه در همکاری با مقامات فدرال از جمله مؤسسه ملی سلامت در حال بررسی موضوع است.

لیبر به طور موقت از دانشگاه هاروارد اخراج شده است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato