ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بازداشت محقق دانشگاه هاروارد به اتهام رابطه پنهانی با چین

چارلز لیبر (Charles Lieber) رئیس دپارتمان شیمی دانشگاه هاروارد به خاطر رابطه پنهانی با دولت چین دستگیر شد. لیبر تحت برنامه هزار استعداد (Thousand Talents) دولت چین و در بازه زمانی بیش از سه سال، ...

چارلز لیبر (Charles Lieber) رئیس دپارتمان شیمی دانشگاه هاروارد به خاطر رابطه پنهانی با دولت چین دستگیر شد.

لیبر تحت برنامه هزار استعداد (Thousand Talents) دولت چین و در بازه زمانی بیش از سه سال، ماهانه 50 هزار دلار حقوق و سالانه 150 هزار دلار برای خرج و مخارج زندگی دریافت کرده است. وی همچنین بیش از 1.5 میلیون دلار از دولت چین و دانشگاه فناوری ووهان (Wuhan University of Technology) دریافت کرده تا با راه اندازی آزمایشگاه، تحقیقات مدنظر چینی ها را انجام دهد.

چارلز لیبر

لیبر یکی از برجسته ترین اساتید هاروارد و یکی از محققان پیشرو در زمینه علوم اعصاب و فناوری نانو است. وی به نیابت از دانشگاه هاروارد با دانشگاه فناوری ووهان چین قرارداد امضا کرده تا در مورد نحوه ساخت باتری های لیتیوم-یون نانوسیم برای خودروهای برقی تحقیق کند. بر اساس استشهادیه، وی مجوز امضای چنین قراردادی را نداشته است.

آقای لیبر همچنین متهم است که در مورد همکاری خود با دانشگاه فناوری ووهان از طریق برنامه هزار استعداد به وزارت دفاع آمریکا و مؤسسه ملی سلامت این کشور که تحقیقات او را از لحاظ مالی پشتیبانی می کنند، دروغ گفته است. وی برای پشتیبانی مالی توسط این سازمان ها باید همکاری با کشورهای خارجی یا پشتیبانی توسط آنها را به طور شفاف آشکار کند.

چارلز لیبر یکی از معتبرترین اساتید دانشگاه هاروارد است که توسط FBI متهم به سرقت تحقیقات آمریکا به نفع کشورهای دیگر به ویژه چین می شود. به گزارش نیویورک تایمز، دست کم 180 پرونده در مورد سرقت مالکیت معنوی در 71 مؤسسه آموزشی در سطح آمریکا در جریان هستند.

دانشگاه هاروارد با انتشار بیانیه ای گفت که اتهامات دولت آمریکا علیه آقای لیبر بسیار جدی بوده و این دانشگاه در همکاری با مقامات فدرال از جمله مؤسسه ملی سلامت در حال بررسی موضوع است.

لیبر به طور موقت از دانشگاه هاروارد اخراج شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • molavy
  molavy | ۱۱ بهمن ۱۳۹۸

  اینها هم استادهای دانشگاه رو دستگیر میکنن، فقط برای ایران جیزه

 • jim kabir
  jim kabir | ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

  دانشمند خیانت کار

  • آریا
   آریا | ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

   اونم برای چین.
   این چقدر بدبخت بوده

مطالب پیشنهادی