ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

برای جلوگیری از پولشویی، تراکنش‌های غیر معمول کسب‌وکارهای اینترنتی بررسی می‌شود

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، از همکاری با بانک مرکزی به منظور جلوگیری از پولشویی در کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اعلام هشدار برای «تراکنش‌های مالی غیر طبیعی» خبر می‌دهد. «فردوس حاتمی»، مدیر اجرایی ای‌نماد مرکز ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۰

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، از همکاری با بانک مرکزی به منظور جلوگیری از پولشویی در کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اعلام هشدار برای «تراکنش‌های مالی غیر طبیعی» خبر می‌دهد.

«فردوس حاتمی»، مدیر اجرایی ای‌نماد مرکز تجارت توسعه الکترونیکی در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که آنها به منظور شفاف‌سازی هرچه بیشتر و پیشگیری از بروز برخی اتفاقات، با نهادهای گوناگونی همکاری می‌کنند که این همکاری نیز از جمله همین همکاری‌ها است. او توضیح می‌دهد که برای پایش تراکنش‌های غیر معمول، این مرکز دسترسی خاصی ندارد و تمام فعالیت‌ها در بانک مرکزی انجام خواهد شد. او در همین زمینه توضیح داد:

«نه API دریافت شده و نه این خدمات توسط ما صورت می‌گیرد؛ چرا که اساسا ما در این زمینه تخصصی نداریم و نمی‌خواهیم وارد این مقوله شویم. بانک مرکزی در این همکاری با تحلیل تراکنش‌های مالی یک کسب‌وکار، اگر با حجم تراکنش غیر معقولی نسبت به فعالیت‌های سابق مجموعه روبرو شد، به ما هشدار می‌دهد تا موضوع را پیگیری کنیم.»

حاتمی با تاکید بر این موضوع که آنها به این بررسی‌ها و لیست تراکنش‌ها دسترسی ندارند و از خدمات بانک مرکزی در این زمینه بهره می‌برند به دیجیاتو می‌گوید که این موضوع می‌تواند یک پیشگیری مناسب برای وقوع برخی فعالیت‌های سودجویانه نظیر ماجرایی که برای «سکه ثامن» اتفاق افتاد باشد: «ما در آن زمان هم نمی‌دانستیم که این سایت مشغول فروش هنگفتی شده و نتوانستیم احتمال دهیم که در پشت جریان اتفاقاتی در حال رخ دادن است.»

به گفته حاتمی، هر کسب و کار با توجه به اندازه و فعالیتی که دارد، حد متوسط تراکنش‌هایش برای بانک مرکزی مشخص است و سیستم هوشمند می‌تواند یک تراکنش غیر معمول را گزارش دهد. او می‌گوید پس از دریافت این گزارش، مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت وارد عمل خواهد شد:

«ما در ابتدای امر، سایت و یا اپلیکیشن مذکور را چک می‌کنیم تا ببینیم این تراکنش غیر معمول چرا رخ داده است. گاهی ممکن است سایت مذکور یک حراج ترتیب داده باشد و یا محصولی را پیش فروش کرده باشد و یا هر اتفاق دیگری که ممکن است روی تراکنش‌های این مجموعه تاثیر محسوسی بگذارد. با کشف این مساله، گزارش حل و فصل می‌شود و ممکن است در این بین مورد معدود و انگشت‌شماری هم باشد که مشغول به تخلف و پولشویی باشند که از این طریق قابل کشف هستند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • jim kabir
    jim kabir | ۱۲ بهمن ۱۳۹۸

    واسه مالیات یا پول شویی

مطالب پیشنهادی