گرتا تونبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ شد

گرتا تونبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ شد

گرتا تونبرگ فعال نوجوان محیط زیست برای دومین سال متوالی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.

به گزارش Associated Press، دو قانونگذار سوئدی به نام های Jens Holm و Hakan Svenneling و از اعضای حزب سوسیالیست و فمینیست سوئد (حزب چپ)، تونبرگ هفده ساله را نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کردند. قانونگذاران یاد شده در نامه ای به کمیته نوبل نروژ می گویند:

«گرتا تونبرگ یک فعال اقلیمی است و مهم ترین دلیلی که باعث می شود تا با وجود سن کمش استحقاق دریافت جایزه صلح نوبل را داشته باشد، تلاش بی وقفه برای آگاه کردن سیاستمداران از تغییرات اقلیمی بوده است. او برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تلاش کرده و پیروی‌ وی از توافق پاریس نیز نوعی اقدام صلح جویانه محسوب می شود.»

گرتا تونبرگ سال ۲۰۱۸ پس از تعطیل کردن مدرسه و برپایی اعتراضات هفتگی به منظور آگاه کردن رهبران کشورهای دنیا برای اقدام جدی در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی، سر زبان ها افتاد.

گرتا تونبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل 2020

تونبرگ سپتامبر گذشته در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و از سال ۲۰۱۸ تاکنون دانش آموزان را به تعطیلی مدرسه و ملحق شدن به جنبش «جمعه ها برای آینده» (Fridays For Future) تشویق کرده است.

تونبرگ سال ۲۰۱۹ جایزه زیست صحیح (Right Livelihood Award) را که اغلب از آن به عنوان جایزه نوبل آلترناتیو یاد می شود، از آن خود کرد و شخصیت سال مجله تایم شد.

این دومین باری است که تونبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل می شود. سال گذشته میلادی سه نفر از اعضای پارلمان نروژ تونبرگ را نامزد دریافت این جایزه کرده بودند.

تونبرگ سال گذشته میلادی حین سخنرانی در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد خطاب به رهبران دنیا اعلام کرد که بزرگسالان در حال دزدیدن رویاهای کودکی او هستند. این سخنرانی واکنش تند جرمی کلارکسون مجری سابق برنامه تاپ گیر را در پی داشت.

برنده جایزه صلح نوبل اواخر سال جاری میلادی اعلام خواهد شد. «آبی احمد» نخست وزیر اتیوپی برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۹ شد.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato