ماهواره ظفر تبدیل به یک تجربه دیگر برای صنعت فضایی ایران شد

ماهواره ظفر تبدیل به یک تجربه دیگر برای صنعت فضایی ایران شد

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اعلام کرد که ماهواره‌بر سیمرغ، ماهواره ظفر را با موفقیت به فضا پرتاب کرد اما ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید و بهینه سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.

قرار بود ماهواره ظفر، توسط ماهواره بر سیمرغ، در مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین قرار بگیرد. ۲۰۰ فرایند اصلی توسط ۳۰ تیم و ارتباطات مورد نیاز با ۶ استان جهت انجام این عملیات برقرار شده بود.

ساخت ماهواره ظفر به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط محققان دانشگاه علم و صنعت از چهار سال گذشته آغاز شد و در روز ۲۹ دی ماه سال جاری از سوی این دانشگاه به سازمان فضایی تحویل داده شد تا سپس راهی مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین شود. رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرده بود که ماهواره ظفر برای بیش از ۱۸ ماه فعال خواهد بود.

به گفته مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، ماموریت اصلی این ماهواره تصویربرداری بود تا برای مطالعه زمین لرزه، جلوگیری از فاجعه‌های طبیعی و توسعه کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد. سازمان فضایی ایران ابراز امیداواری کرده که تا چند سال دیگر پنج ماهواره دیگر را نیز به فضا بفرستد و زمان پرتاب ماهواره بعدی را خردادماه سال ۱۳۹۹ اعلام کرده است.

«محمدجواد آذری جهرمی»، چند روز پیش تاکید کرد صنعت فضایی ایران قصد دارد به مدار ۳۶ هزار کیلومتری دست یابد، او در توییتی اعلام کرده بود که «پس از چند بار عدم موفقیت، موتور آرش که قادر است ماهواره‌ها را از مدار ۵۰۰ کیلومتری تا مدار ۲۱۰۰۰ کیلومتری انتقال دهد، آزمایش موفق خود در شرایط خلا را در پژوهشگاه فضایی ایران پشت سر گذاشت.»

نظرات ۲۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.