ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کبد چرب غیر الکلی
علمی

بروکلی و گل کلم به درمان کبد چرب کمک می‌کنند

محققان یک ترکیب طبیعی را در گیاهان خانواده کلم شناسایی کرده اند که به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب و حتی درمان آن کمک می کند. کبد چرب غیر الکلی یکی از شایع ترین بیماری های کبدی ...

محققان یک ترکیب طبیعی را در گیاهان خانواده کلم شناسایی کرده اند که به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب و حتی درمان آن کمک می کند.

کبد چرب غیر الکلی یکی از شایع ترین بیماری های کبدی است که در آن مصرف بیش از حد چربی اشباع، دیابت نوع ۲ و غیره باعث اشباع چربی بیش از حد در این اندام می شود. هنوز درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و پزشکان برای بهبود شرایط بیماران را به تغییر رژیم غذایی تشویق می کنند. حالا اما محققان موسسه A&M AgriLife تگزاس به وجود ترکیبات «ایندول» در سبزیجات خانواده کلم پی برده اند که از ابتلای به کبد چرب غیر الکلی پیشگیری کرده و به درمان آن کمک می کند.

کبد چرب غیر الکلی

کارایی ایندول در درمان بیماری ها پیش از این ثابت شده بود و در ترکیبات دارویی مهمی نظیر سوماتریپتان و اندانسترون از آن استفاده شده است. در آزمایشی که این تیم روی ۱۳۷ داوطلب انجام داده مشخص شده افراد با شخص توده بدنی یا BMI بالا نسبت به داوطلبان لاغرتر در خون خود ایندول کمتری دارند. این در حالی است که هرچه سطح ایندول بیشتر باشد، فرد در برابر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی ایمن تر خواهد بود.

محققان در مرحله بعد به آزمایش ترکیب مذکور روی موش ها روی آوردند که در نهایت نشان داد دریافت ایندول به کاهش التهاب و سطح چربی کبد در این جانوران هم کمک می کند. همین نتایج حین آزمایش این ترکیب روی سلول های واحد نیز به دست آمده است.

هرچند این آزمایشات هنوز در مراحل اولیه قرار داشته و به مطالعات بیشتری نیاز است اما به نظر می رسد مصرف روزانه سبزیجات حاوی ایندول از جمله گل کلم و کلم بروکلی در پیشگیری از ابتلای به کبد چرب غیر الکلی نقش دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی