بیل گیتس اولین کشتی لوکس هیدروژنی دنیا را خرید

بیل گیتس اولین کشتی لوکس هیدروژنی دنیا را خرید

بیل گیتس که در دو دهه گذشته نامش با ثروت هنگفت گره خورده، به لطف همین دارایی عظیم به اولین خریدار کشتی لوکس با سوخت هیدروژن تبدیل شد.

این کشتی که Aqua دارد توسط کمپانی Sinot تولید شده  و نخستین مدلی است که با پیل سوختی هیدروژنی کار می کند. Aqua با ۱۱۳ متر طول ۵ عرشه، امکانات رفاهی متعدد از جمله باشگاه و فضای کافی برای ۱۴ مهمان و ۳۱ خدمه را در خود جای داده است. تمام انرژی این غول دریایی توسط مخازنی از هیدروژن فوق سرد تامین می شود که دو موتور یک مگاواتی را به حرکت در می آورند.

کشتی لوکس

مزیت اصلی Aqua حفاظت از محیط زیست است و طبیعتا افراد بسیار دیگری حاضرند کشتی خود را کنار گذاشته و از یک مدل دوستدار محیط زیست استفاده کنند اما چند نفر در دنیا توانایی پرداخت ۶۴۴ میلیون دلار را برای خرید این کشتی لوکس دارند؟ برای درک بهتر این عدد کافی است بدانید میزان صادرات سالیانه محصولات لبنی ایران ۷۰۰ میلیون دلار است.

Sinot برای سیستم های گرمایش هم به جای سوزاندن چوب یا زغال سنگ از ژل آتش زا استفاده می کند. شاید Aqua با سرعت ۱۷ گره دریایی (۳۱.۱ کیلومتر در ساعت) چندان سریع نباشد اما با یکبار سوخت گیری ۶ هزار کیلومتر را می پیماید که به معنی طی کردن مسافت های بین قاره ای است.

کشتی لوکس

Aqua البته کاملا غیر آلاینده نیست و یک موتور پشتیبانی دیزل هم دارد. از آنجا که در اغلب بنادر ایستگاه های تامین هیدروژن به ندرت یافت می شود، کشتی در صورت لزوم با موتور دیزل خود را به بنادر دارای این ایستگاه ها می رساند.

کشتی لوکسی که گیتس پیش خرید کرده تا ۳ سال دیگر به وی تحویل داده نخواهد شد اما منتقدان از همین حالا پرداخت چنین هزینه هنگفتی را به بهانه حفاظت از محیط زیست نکوهش کرده اند و از نظر آنها بهتر بود این سرمایه صرف کمک به پروژه های تولید خودرو برقی و هیدروژنی می شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato