ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ویروس کرونا احتمالا تا ۹ روز روی سطوح مختلف زنده می‌ماند

تحقیقات انجام گرفته روی انواع ویروس کرونا نشان می دهد بسیاری از آنها می توانند تا 9 روز روی سطوح شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی زنده بمانند. پژوهشگران با بررسی 22 تحقیق که در گذشته ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۰

تحقیقات انجام گرفته روی انواع ویروس کرونا نشان می دهد بسیاری از آنها می توانند تا 9 روز روی سطوح شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی زنده بمانند.

پژوهشگران با بررسی 22 تحقیق که در گذشته در مورد انواع مختلف ویروس کرونا از جمله نشانگان حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) صورت پذیرفته، نتایج تحقیقات خود را در ژورنال The Journal of Hospital Infection منتشر کردند.

ویروس کرونا جدید (nCoV2019) یا «ویروس ووهان» که هم اکنون جهان را درگیر کرده، نوعی ویروس واگیردار مبتنی بر قطرات بوده و از طریق تماس مستقیم یا دست زدن به سطوح آلوده منتقل می شود.

به گفته نویسندگان تحقیق مورد بحث، ویروس کرونا می تواند در بیمارستان ها از طریق تماس با دستگیره درب، تخت بیمارستان، دکمه ها، میزهای اتاق بیمار، لبه تخت و دست زدن به سطوح پلاستیکی و فلزی دیگری که در تماس مستقیم با فرد بیمار هستند، منتقل شود.

مطالعات نشان می دهند کروناویروس ها می توانند روی سطح مختلف به طور میانگین بین چهار تا پنج روز زنده بمانند. برخی از آنها نیز می توانند تا نه روز خارج از بدن و در دمای اتاق دوام بیاورند.

«Günter Kampf» پروفسور بیمارستان Greifswald University Hospital آلمان می گوید:

«دمای پایین و رطوبت بالای هوا طول عمر آنها [انواع کروناویروس] را افزایش می دهد.»

لازم به ذکر است که به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد کرونا ویروس جدید، یافته های تحقیق مورد بحث بر اساس داده های کروناویروس های سارس و مرس به دست آمده است.

محققان با اشاره به اینکه تحلیل انواع کروناویروس ها نتایج یکسانی را به دنبال داشته، می گویند ویروس ووهان از لحاظ توانایی زنده ماندن بیرون از بدن و آسیب پذیری در برابر مواد ضدعفونی کننده به کروناویروس های قبلی شباهت دارد.

خوشبختانه کرونای جدید به کروناویروس های سارس و مرس شباهت داشته و احتمالاً در برابر مواد ضدعفونی کننده الکل دار و همچنین سدیم هیدروکسید (NaOH) و سدیم هیپوکلریت (NaClO) که در سفید کننده های خانگی یافت می شوند، آسیب پذیر است. تجربیات نشان می دهند در صورتی که این مواد با غلظت صحیح به کار برده شوند، در برابر کروناویروس های قبلی اثربخش هستند.

بر اساس گزارشات مختلف مقامات چینی با پاشیدن مواد سفید کننده در شهر ووهان به دنبال کنترل ویروس کرونا هستند. مقامات شهر هوانگشی (Huangshi) نیز که در نزدیکی شهر ووهان قرار دارد با این استراتژی به نبرد با کرونا رفته اند. البته تا کنون از اثربخشی این راهکار اطلاعاتی در دست نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی