اولین سوپر اتومبیل الکتریکی جنوب آسیا از سریلانکا آمد؛ صفر تا صد در 3.1 ثانیه با EVX

اولین سوپر اتومبیل الکتریکی جنوب آسیا از سریلانکا آمد؛ صفر تا صد در 3.1 ثانیه با EVX

این روزها انقلاب خودروهای الکتریکی ضمن همراه کردن شرکت های بزرگ با خود، سبب شکل گیری استارتاپ هایی متعدد در گوشه و کنار جهان شده است. شرکت نوپای Vega Innovations یکی از این موارد به شمار می رود که اخیرا از سریلانکا اعلام وجود کرده است. این استارتاپ قصد دارد در نمایشگاه خودروی ژنو نه با یک خودروی معمولی، بلکه با سوپر اتومبیلی برقی حاضر شود.

سوپر اتومبیل الکتریکی

سوپر اتومبیل سریلانکایی ها EVX نامگذاری شده و ظرفیت حمل دو سرنشین را دارد. این خودروی کوپه از بدنه ای فیبر کربنی سود برده و به گفته کمپانی با دست ساخته می شود.

سوپر اتومبیل الکتریکی

به احتمال بسیار شما هم با دیدن تصاویر Vega Innovations EVX متوجه شباهت زیاد آن با فراری 458 ایتالیا شده اید. مثل این مدل اسپرت ایتالیایی، آورده استارتاپ گمنام سریلانکایی هم طراحی خشن و جذابی در نمای روبرو دارد. در نمای جانبی برآمدگی گلگیرها، تو رفتگی حجیم در و شکاف های اطراف آن، اجزای فیبرکربنی و فاصله کم چرخ ها با گوشه های اتاق جلب توجه می کنند؛ ضمن اینکه ستون A دارای قوس زیبایی بوده و تا انتهای خودرو امتداد یافته است.

سوپر اتومبیل الکتریکی

همانند اکثر خودروهای جدید، چراغ های LED عقب Vega Innovations EVX هم به شکل نواری طراحی شده و کل عرض آن را فرا گرفته اند. در زیر این چراغ ها فضایی مشبک دیده می شود که احتمالا برای تهویه بهتر اجزای پیشرانه کاربرد دارد. دیفیوزر بزرگ و چراغ سوم ترمز که ظاهرا از خودروهای فرمول یک الگوبرداری شده از دیگر ویژگی های شاخص EVX در نمای عقب هستند.

سوپر اتومبیل الکتریکی

در حال حاضر تنها یک تصویر از کابین اولین سوپر اتومبیل الکتریکی جنوب آسیا منتشر شده است. این تصویر نه چندان با کیفیت کنسول میانی پوشیده از چرم و شارژ بی سیم یک تلفن همراه را نشان می دهد.

سوپر اتومبیل الکتریکی

و اما پیشرانه؛ گفته می شود EVX از دو موتور الکتریکی بهره می برد. این دو موتور هر چهار چرخ را به حرکت وادار نموده و در مجموع توانایی تولید 804 اسب بخار قدرت و 760 نیوتن متر گشتاور را دارند. با تکیه بر این پیشرانه قدرتمند، سوپر اتومبیل 2090 کیلوگرمی EVX قادر است در عرض 3.1 ثانیه سرعت خود را به صد کیلومتر در ساعت برساند. این رقم اگر چه با آخرین ابر خودروهای برقی قابل مقایسه نیست، اما برای محصولی از سریلانکا جای تحسین زیادی دارد.

سوپر اتومبیل الکتریکی

در حالت استاندارد وظیفه تامین انرژی پیشرانه EVX را باتری لیتیوم یونی با ظرفیت 55 کیلووات ساعت بر عهده دارد. در صورت شارژ کامل، این باتری تا 300 کیلومتر مسافت دوام می آورد. شرکت Vega Innovations برای کسانی که به دنبال برد حرکتی بیشتر هستند، امکان سفارش باتری 130 کیلووات ساعتی را نیز فراهم کرده است. این باتری از سال 2021 قابل انتخاب بوده و مسافت قابل پیمایش را به 750 کیلومتر افزایش می دهد.

سوپر اتومبیل الکتریکی

درباره قیمت و زمان عرضه EVX فعلا حرفی به میان نیامده و برای اطلاع از آنها باید تا نمایشگاه خودروی ژنو که اسفند ماه برگزار می شود، منتظر بمانیم. ناگفته نماند استارتاپ سریلانکایی افزوده با شرکای بین المللی خود در حال کار روی سایر وسایل نقلیه تولید انبوه است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.