کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

«کاترین جانسون» (Katherine Johnson)، ریاضیدان آمریکایی-آفریقایی تحسین شده ناسا روز گذشته در سن ۱۰۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

خانم جانسون به خاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف بود و به مدت چندین دهه، کارهای فنی در ناسا انجام داد. وی مسیرهای پرتابی، زمان پرتاب ها و مسیرهای اضطراری بازگشت تعداد زیادی از پروازها از جمله اولین مأموریت های ناسا در طرح مریخ با حضور جان گلن و آلن شپرد و همچنین پرواز به ماه با آپولو ۱۱ را محاسبه کرد.

کاترین جانسون ریاضیدان ناسا در سن 101 سالگی درگذشت

کاترین جانسون در مدت بیش از سه دهه فعالیتش خدمت زیادی به بسیاری از مأموریت های فضایی ناسا از جمله مأموریت معروف «جهشی بزرگ برای بشریت» نیل آرمسترانگ کرد. اما فعالیت های وی تا چندین دهه نادیده گرفته شدند.

خانم جانسون سال ۱۹۵۳ در کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (NACA) که بعدها ناسا جانشین آن شد، در کنار دیگر زنان ریاضیدان سیاه پوست فعالیت می کرد. وی آنقدر در محاسبات دقیق بود که جان گلن از وی درخواست کرد تا محاسبات کامپیوتری مأموریتش را برای اطمینان از درست بودن چک کند. جان گلن اولین فضانورد آمریکایی بود که سال ۱۹۶۲ به دور زمین گردش کرد.

خدمات چشمگیر خانم جانسون سال ۲۰۱۵ مورد توجه قرار گرفتند. باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا مدال افتخار آزادی رئیس جمهوری، که بالاترین جایزه مدنی در این کشور محسوب می شود را به وی اعطا کرد.

کتاب «ارقام پنهان» (Hidden Figures) که بعدها فیلمی به همین نام از روی آن ساخت شد، به خدمات خانم جانسون پرداخت. ناسا سال ۲۰۱۷ یکی از ساختمان های خود را به پاس خدمات خانم جانسون به اسم وی نامگذاری کرد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل