هراس گوگل از افزایش کاربران مرورگر اج کرومیوم

تمایل کاربران به استفاده از مرورگر اج کرومیوم باعث شده گوگل از نفوذ خود برای اغوای آنها به استفاده از کروم روی بیاورد.

مایکروسافت تا چند سال پیش با IE حرف اول را دنیای مرورگرها می زد اما قافیه را به کروم باخت. این کمپانی پس از مدت ها کش و سوق سرانجام به استفاده از کرومیوم روی آورد که حاصل آن مرورگر اج کرومیوم است. در حالی که تنها حدود یک ماه از انتشار نسخه پایدار این اپ می گذرد و حتی به صورت خودکار روی سیستم های ویندوزی نصب نشده، به نظر تمایل کاربران به استفاده از آن گوگل را نگران از دست دادن سهمش در بازار کرده است.

این نگرانی باعث شده گوگل در محبوبترین سرویس های خود با نمایش هشدارها و پیام های مکرر کاربران را به سوی کروم بکشاند. برای مثال از چند روز قبل زمانی که کاربران اج کرومیوم برای نصب افزونه به فروشگاه کروم وب استور سر می زنند، این پیام به نمایش در می آید: «برای استفاده ایمن از افزونه ها گوگل نصب کروم را به شما پیشنهاد می کند.»

این شرکت حالا تلاش های خود را گسترده تر هم کرده و در صورت باز کردن سرویس های پرکاربردی نظیر موتور جستجو، جیمیل، داکس، ترانزلیت و درایو با استفاده از اج کرومیوم پیام های متعددی را برای ترغیب کاربر به استفاده از کروم نمایش می دهد.

مرورگر اح کرومیوم

محتوای این پیام ها به مزایای مرورگر گوگل نسبت به رقیب اشاره داشته و روی امنیت و سرعت بالای کروم تاکید می کند. از دیگر پیام های اغواگرانه گوگل می توان به امکان مخفی کردن تبلیغات آزار دهنده، وجود مترجم داخلی و استفاده از سرویس داکس به صورت آفلاین اشاره کرد.

جالب اینجاست در صورت استفاده از مرورگر اپرا که مثل اج مبتنی بر کرومیوم است، چنین هشدارهایی نمایش داده نمی شوند. دلیل این مساله احتمالا به تعداد اندک کاربران اپرا بر می گردد که از نظر گوگل شانسی برای به چالش کشیدن کروم ندارند.

مایکروسافت طی هفته های آینده و از طریق یک برزورسانی اج را با نسخه کرومیوم جایگزین خواهد کرد.باید منتظر ماند و دید در آن زمان گوگل چه راهکاری را در پیش خواهد گرفت.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟