مصائب ۱۰۰ گیگابایت اینترنت هدیه؛ بسته‌های اینترنت رایگان چطور فعال خواهند شد؟

روز هفدهم اسفند بود که وزیر ارتباطات با انتشار یک توییت نوید این موضوع را به کاربران داد که ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان برای سرویس‌های اینترنت ثابت هدیه داده می‌شود تا کاربران در این روزهای قرنطینه بتوانند از آن استفاده کنند. از زمان وعده وزیر جوان تا عملی شدن آن، در همه اپراتورها اما حواشی مختلفی پیش آمد و هنوز هم تمامی ارائه دهندگان اینترنت این بسته را برای کاربران خود فعال نکرده‌اند.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حکایت از این دارد که وعده جهرمی در هر اپراتور با سیاست‌های متفاوتی پیاده‌سازی می‌شود و به نوعی هر یک از ارائه دهندگان اینترنت خطوط ثابت مانند یک حکومت مستقل، قوانین خاص خود را در این رابطه دارند. یکی از آنها بسته را به صورت اتوماتیک فعال می‌کند و دیگری این قابلیت را در پنل کاربری مشترک قرار می‌دهد تا خود کاربر برود آن را فعال کند و بعضی هم که فعلا بسته را فعال نکرده‌اند. پیگیری‌های دیجیاتو از چند اپراتور بزرگ ارائه دهنده اینترنت ثابت نتایجی به همراه داشت که آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

اگر با بخش پشتیبانی سرویس‌دهنده اینترنت خود تماس بگیرید، در ۹۰ درصد مواقع پیغام ضبط شده‌ای مبنی بر شرح چگونگی دریافت ۱۰۰ گیگابایت بسته هدیه را خواهید شنید؛ بسته‌ای که به زعم اکثر این سرویس‌دهنده‌ها برای «همراهی با مردم» داده شده است. اما جدا از مساله فعال شدن یا نشدن این بسته، مورد دیگری که در این بین وجود دارد به اولویت مصرف بسته‌های اینترنتی برمی‌گردد چرا که به گفته کاربران بسیاری، در برخی سرویس‌ها اولویت مصرف با بسته قبلی بوده و به عنوان مثال اگر شما ۵۰ گیگابایت حجم باقی مانده دارید، تا زمان پایان یافتن این مقدار نمی‌توانید از هدیه خود (که تنها تا ۲۹ اسفند اعتبار دارد) استفاده نمایید.

اینترنت مخابرات جزو اولین اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت بود که در همان روز نخست توییت وزیر ارتباطات بسته صد گیگابایتی مذکور را برای کاربران خود به صورت اتوماتیک فعال کرد و اولویت مصرف را نیز به این بسته اختصاص داد بلکه کاربران بتوانند تا ۲۹ اسفند از این حجم اینترنتی هدیه استفاده نمایند.

اپراتور شاتل اما در اعطای این بسته کمی متفاوت عمل کرد و بعد از اعطای بسته صد گیگابایتی، اعلام کرد که بر قوانین این شرکت اولویت بسته با صد گیگابایت هدیه نخواهد بود و کاربران باید حجم باقی‌مانده فعلی‌شان تمام شود تا بتوانند از این بسته استفاده کنند. پیگیری‌های دیجیاتو نشان می‌دهد این موضوع که تا همین دیروز ادامه داشت، اما اکنون حل شده و گروه شاتل با شنیدن صدای انتقاد مشترکین رویه را تغییر داده و حالا اولویت مصرف با بسته‌های هدیه است.

شرکت آسیا‌تک نیز این بسته صد گیگابایتی را با عنوان «شکست کرونا» برای کاربران خود فعال کرده و نحوه فعالسازی آن را به صورت تلفنی و آنلاین در وبسایت رسمی این شرکت برای کاربران خود شرح داده است. اولویت مصرف حجم اینترنت در این اپراتور نیز با بسته هدیه است.

شرکت پارس آنلاین نیز با اعلام اینکه ۱۰۰ گیگابایت اینترنت بین‌الملل تا پایان امشب، ۲۰ اسفند به حجم همه کاربران اضافه خواهد شد تاکید کرده که این بسته برای مشترکین فعال این سرویس پیاده سازی خواهد شد.

شرکت مبین‌نت هم این بسته ۱۰۰ گیگابایتی را در بخش هدایای خود فعال کرده و کاربران می‌توانند آن را به صورت دستی فعال کنند و اطمینان خاطر داشته باشند که اولویت مصرف با این بسته است و نکته مهم اینکه برای دریافت این بسته باید اشتراک اینترنت کاربران با این ارائه دهنده تا بعد از ۲۹ اسفند فعال باشد.

شرکت پیشگامان نیز این بسته را به صورت خودکار برای تمامی کاربران خود فعال کرده و اولویت مصرف را با این حجم گذاشته است.

شرکت فن‌آوا اما تا به امروز این بسته را برای کاربران خود فعال نکرده و نوید این موضوع را می‌دهد که صد گیگابایت هدیه در تاریخ امروز و یا نهایتا فردا به پنل کاربران اضافه خواهد شد و اولویت مصرف نیز با آن خواهد بود.

اما نکته مهم‌تر اینجاست که کاربران بعد از اعطای این بسته‌ها از کاهش کیفیت سرعت اینترنت انتقاد دارند و به نظر می‌رسد این موضوع به ازدیاد کاربران در شبکه اینترنتی کشور به خاطر خانه‌نشینی برمی‌گردد؛ موضوعی که سازمان رگولاتوری کشور با افزایش ۵۰ درصدی مصرف اینترنت در کشور آن را تایید و اعلام کرده که برای حل آن با اپراتورهای ارائه دهنده تعامل دارد.

همچنین یکی از موارد دیگری که برای کاربران و مشترکان اینترنت دغدغه ایجاد کرده، استفاده حداکثری از اینترنت موبایل است، در حالی که طرح اینترنت 100 گیگابایتی تنها برای اینترنت ثابت فعال شده است.  البته رئیس رگولاتوری کشور درباره این موضوع اظهار کرده:

«بسیاری از کاربران تقاضای اینترنت رایگان موبایل را داشتند اما از آن جایی که در اپراتورها ظرفیت نزدیک اشباع است، اکنون این اقدام امکان‌پذیر نیست و ظرفیت شبکه موبایل، اجازه عرضه اینترنت رایگان را نمی‌دهد. با تمام ظرفیت‌هایی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در این مدت به اپراتورها اختصاص پیدا کرده تا بتوانند خدمات بهتری ارائه کنند. ترافیک اپراتورهای موبایل بسیار بالاست و هنوز ظرفیت به این حد نرسیده که بتوان برای مشترکان تلفن همراه اینترنت رایگان اختصاص داد اما در حال صحبت با اپراتورها هستیم و اگر اتفاق خاصی رخ داد به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. بحث اصلی این روزها مربوط به داخل خانه ماندن مردم است و چون در این شرایط بیشتر از اینترنت ثابت استفاده می‌شود، سعی کردیم ظرفیت اینترنت رایگان را از این طریق برایشان فعال کنیم.»

مطالب مرتبط

استفاده از فرکانس خالی صدا و سیما برای بهبود کیفیت اینترنت بررسی می‌شود

«علی ربیعی»، سخنگوی دولت در یک نشست خبری آنلاین اعلام کرد که استفاده از فرکانس خالی صداوسیما در جلسه آتی ستاد مبارزه کرونا مطرح و بررسی خواهد شد.وزارت ارتباطات در روزهای گذشته اعلام کرده که رفع مشکل سرعت و کیفیت اینترنت موبایل منوط به آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ است که در حال حاضر در... ادامه مطلب

جهرمی: آزادسازی فرکانس‌های دست صدا و سیما سخت‌تر از آزادی خرمشهر نیست

«محمد جواد آذری جهرمی» امروز (۱۸ فروردین) در لایو اینستاگرام با مردم درباره کیفیت و سرعت اینترنت خانگی، موبایل و همچنین موضوعاتی چون فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که فعلا در اختیار صدا و سیما است و فیلترینگ تلگرام و همچنین شرایط پهپاد پستی «سجاد» صحبت کرد.جهرمی ضمن اشاره به اعطای ۱۰۰ گیگابایت اینترنت خانگی به... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: افزایش رایگان سرعت اینترنت خانگی به ۱۶ مگابیت بر ثانیه

«محمدجواد آذری جهرمی» بامداد دوشنبه در توییتر خود خبر از افزایش رایگان سرعت اینترنت خانگی کاربران به ۱۶ مگابیت بر ثانیه داد. به گفته جهرمی ‏با آغاز مجدد کلاس‌های مجازی مدارس و دانشگاه‌ها، به شرکت‌های اینترنت خانگی ابلاغ شده که تا پایان اردیبهشت سرعت تمام مشترکین خود را رایگان به ۱۶مگابیت ارتقا دهند.پیش‌تر در خبرها خواندید که به... ادامه مطلب

ربوده شدن ترافیک اینترنتی گوگل، آمازون و چند شرکت دیگر توسط اپراتور روسی

اوایل هفته جاری ترافیک بیش از 200 شبکه تحویل محتوای بزرگ دنیا (CDN) و ارائه دهندگان میزبانی ابری، به طرز مشکوکی به شرکت مخابراتی «روس تلکام» (Rostelecom) هدایت شد. این اپراتور که به دولت روسیه وابسته است، در گذشته ترافیک اینترنت برخی شرکت ها را ربوده و متخصصین آنرا مشکوک قلمداد کرده اند.این حادثه بالغ... ادامه مطلب

لیست برترین گوشی‌های ماه مارس به انتخاب انتوتو منتشر شد؛ اوپو در صدر

اپ بنچمارک انتوتو به عنوان یک معیار برای سنجش قدرت پردازشی گوشی‌های هوشمند شناخته می‌شود. این اپلیکیشن هر ماه دو لیست مختلف از قدرتمندترین گوشی‌‌های پرچمدار و میان‌رده را منتشر می‌کند تا کاربران توانمندترین گوشی موجود در بازار را بشناسند. بر اساس لیست ماه مارس سال ۲۰۲۰، گوشی اوپو فایند X2 پرو توانسته بر جایگاه... ادامه مطلب

خبر صدا و سیما اشتباه است؛ وزارت ارتباطات اینترنت هدیه نمی‌دهد

در حالی که اخیرا خبر بسته‌های اینترنت رایگان توسط صدا و سیما پخش شده، «سید جمال هادیان»، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییت خود صدا و سیما را به شایعه پراکنی متهم کرده است.شبکه خبر به تازگی در گزارشی به نقل از «اسماعیل رادکانی»، مشاور وزیر ارتباطات و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟