مصائب ۱۰۰ گیگابایت اینترنت هدیه؛ بسته‌های اینترنت رایگان چطور فعال خواهند شد؟

روز هفدهم اسفند بود که وزیر ارتباطات با انتشار یک توییت نوید این موضوع را به کاربران داد که ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان برای سرویس‌های اینترنت ثابت هدیه داده می‌شود تا کاربران در این روزهای قرنطینه بتوانند از آن استفاده کنند. از زمان وعده وزیر جوان تا عملی شدن آن، در همه اپراتورها اما حواشی مختلفی پیش آمد و هنوز هم تمامی ارائه دهندگان اینترنت این بسته را برای کاربران خود فعال نکرده‌اند.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حکایت از این دارد که وعده جهرمی در هر اپراتور با سیاست‌های متفاوتی پیاده‌سازی می‌شود و به نوعی هر یک از ارائه دهندگان اینترنت خطوط ثابت مانند یک حکومت مستقل، قوانین خاص خود را در این رابطه دارند. یکی از آنها بسته را به صورت اتوماتیک فعال می‌کند و دیگری این قابلیت را در پنل کاربری مشترک قرار می‌دهد تا خود کاربر برود آن را فعال کند و بعضی هم که فعلا بسته را فعال نکرده‌اند. پیگیری‌های دیجیاتو از چند اپراتور بزرگ ارائه دهنده اینترنت ثابت نتایجی به همراه داشت که آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

malltina

اگر با بخش پشتیبانی سرویس‌دهنده اینترنت خود تماس بگیرید، در ۹۰ درصد مواقع پیغام ضبط شده‌ای مبنی بر شرح چگونگی دریافت ۱۰۰ گیگابایت بسته هدیه را خواهید شنید؛ بسته‌ای که به زعم اکثر این سرویس‌دهنده‌ها برای «همراهی با مردم» داده شده است. اما جدا از مساله فعال شدن یا نشدن این بسته، مورد دیگری که در این بین وجود دارد به اولویت مصرف بسته‌های اینترنتی برمی‌گردد چرا که به گفته کاربران بسیاری، در برخی سرویس‌ها اولویت مصرف با بسته قبلی بوده و به عنوان مثال اگر شما ۵۰ گیگابایت حجم باقی مانده دارید، تا زمان پایان یافتن این مقدار نمی‌توانید از هدیه خود (که تنها تا ۲۹ اسفند اعتبار دارد) استفاده نمایید.

اینترنت مخابرات جزو اولین اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت بود که در همان روز نخست توییت وزیر ارتباطات بسته صد گیگابایتی مذکور را برای کاربران خود به صورت اتوماتیک فعال کرد و اولویت مصرف را نیز به این بسته اختصاص داد بلکه کاربران بتوانند تا ۲۹ اسفند از این حجم اینترنتی هدیه استفاده نمایند.

اپراتور شاتل اما در اعطای این بسته کمی متفاوت عمل کرد و بعد از اعطای بسته صد گیگابایتی، اعلام کرد که بر قوانین این شرکت اولویت بسته با صد گیگابایت هدیه نخواهد بود و کاربران باید حجم باقی‌مانده فعلی‌شان تمام شود تا بتوانند از این بسته استفاده کنند. پیگیری‌های دیجیاتو نشان می‌دهد این موضوع که تا همین دیروز ادامه داشت، اما اکنون حل شده و گروه شاتل با شنیدن صدای انتقاد مشترکین رویه را تغییر داده و حالا اولویت مصرف با بسته‌های هدیه است.

شرکت آسیا‌تک نیز این بسته صد گیگابایتی را با عنوان «شکست کرونا» برای کاربران خود فعال کرده و نحوه فعالسازی آن را به صورت تلفنی و آنلاین در وبسایت رسمی این شرکت برای کاربران خود شرح داده است. اولویت مصرف حجم اینترنت در این اپراتور نیز با بسته هدیه است.

شرکت پارس آنلاین نیز با اعلام اینکه ۱۰۰ گیگابایت اینترنت بین‌الملل تا پایان امشب، ۲۰ اسفند به حجم همه کاربران اضافه خواهد شد تاکید کرده که این بسته برای مشترکین فعال این سرویس پیاده سازی خواهد شد.

شرکت مبین‌نت هم این بسته ۱۰۰ گیگابایتی را در بخش هدایای خود فعال کرده و کاربران می‌توانند آن را به صورت دستی فعال کنند و اطمینان خاطر داشته باشند که اولویت مصرف با این بسته است و نکته مهم اینکه برای دریافت این بسته باید اشتراک اینترنت کاربران با این ارائه دهنده تا بعد از ۲۹ اسفند فعال باشد.

شرکت پیشگامان نیز این بسته را به صورت خودکار برای تمامی کاربران خود فعال کرده و اولویت مصرف را با این حجم گذاشته است.

شرکت فن‌آوا اما تا به امروز این بسته را برای کاربران خود فعال نکرده و نوید این موضوع را می‌دهد که صد گیگابایت هدیه در تاریخ امروز و یا نهایتا فردا به پنل کاربران اضافه خواهد شد و اولویت مصرف نیز با آن خواهد بود.

اما نکته مهم‌تر اینجاست که کاربران بعد از اعطای این بسته‌ها از کاهش کیفیت سرعت اینترنت انتقاد دارند و به نظر می‌رسد این موضوع به ازدیاد کاربران در شبکه اینترنتی کشور به خاطر خانه‌نشینی برمی‌گردد؛ موضوعی که سازمان رگولاتوری کشور با افزایش ۵۰ درصدی مصرف اینترنت در کشور آن را تایید و اعلام کرده که برای حل آن با اپراتورهای ارائه دهنده تعامل دارد.

همچنین یکی از موارد دیگری که برای کاربران و مشترکان اینترنت دغدغه ایجاد کرده، استفاده حداکثری از اینترنت موبایل است، در حالی که طرح اینترنت 100 گیگابایتی تنها برای اینترنت ثابت فعال شده است.  البته رئیس رگولاتوری کشور درباره این موضوع اظهار کرده:

«بسیاری از کاربران تقاضای اینترنت رایگان موبایل را داشتند اما از آن جایی که در اپراتورها ظرفیت نزدیک اشباع است، اکنون این اقدام امکان‌پذیر نیست و ظرفیت شبکه موبایل، اجازه عرضه اینترنت رایگان را نمی‌دهد. با تمام ظرفیت‌هایی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در این مدت به اپراتورها اختصاص پیدا کرده تا بتوانند خدمات بهتری ارائه کنند. ترافیک اپراتورهای موبایل بسیار بالاست و هنوز ظرفیت به این حد نرسیده که بتوان برای مشترکان تلفن همراه اینترنت رایگان اختصاص داد اما در حال صحبت با اپراتورها هستیم و اگر اتفاق خاصی رخ داد به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. بحث اصلی این روزها مربوط به داخل خانه ماندن مردم است و چون در این شرایط بیشتر از اینترنت ثابت استفاده می‌شود، سعی کردیم ظرفیت اینترنت رایگان را از این طریق برایشان فعال کنیم.»

malltina

مطالب مرتبط

قیمت گوشی هوشمند در کشورهای مختلف چند درصد حقوق ماهانه است؟

در سال ۲۰۲۰ به سر می بریم و حالا تلفن های هوشمند به جای آنکه کالای لوکس باشند نوعی ضرورت به حساب می آیند؛ در این برهه نداشتن گوشی هوشمند به معنای محروم شدن از بسیاری مزایای اینترنت است با این حال میلیاردها نفر از مردم دنیا از این گجت کاربردی محرومند چرا که خرید... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟