کشف فسیل ۵۵۰ میلیون ساله ایکاریا واریوتیا؛ جد احتمالی تمام جانوران

کشف فسیل ۵۵۰ میلیون ساله ایکاریا واریوتیا؛ جد احتمالی تمام جانوران

بر اساس تحقیقاتی که آکادمی ملی علوم منتشر کرده، به نظر می‌رسد قدیمی‌ترین نمونه از دوسوئیان روی زمین را پیدا شده است. این فسیل، ایکاریا واریوتیا نام داشته که قدمتی برابر با ۵۵۰ میلیون سال دارد و بر اساس گفته‌های محققین، می‌تواند به عنوان جد انسان نیز در نظر گرفته شود.

دوسوئیان به موجوداتی گفته می‌شود که یک دهان و یک مقعد داشته که در این بین نیز سیستم روده قرار دارد. از آن‌جایی که عملا انسان نیز جزو همین دوسوئیان قرار می‌گیرد، می‌توان ایکاریا واریوتیا (Ikaria Wariootia) را به عنوان سرآغازی بر پیدایش بشر دانست. کشف این موجود کوچک از لحاظ تاریخ‌شناسی زمین نیز به محققین کمک می‌کند. در زمان‌های بسیار قدیم کره زمین، که با دوره ادیاکاران (Ediacaran) شناخته می‌شود، عموم حیات بسیار بدوی و شبیه یک لوله وجود داشت.

ایکاریا واریوتیا

این ساختار بدین شکل است که هر جانوری از یک ورودی (دهان) سیستم گوارشی (روده‌ها) و یک خروجی (مقعد) تشکیل شده و در همین دوره که حدود ۵۳۹ میلیون سال پیش بود، جانورانی تحت نام دوسوئیان روی زمین پدید آمدند. ایکاریا واریوتیا، به عنوان قدیمی‌ترین دوسوئیان کشف شده در کره زمین است که اخیرا در جنوب استرالیا پیدا شده است.

المان‌هایی که در این جانور وجود دارد، با نمونه‌های ساده‌تر کشف شده در همین منطقه یکسان است و از لحاظ سنی نیز با نمونه‌های جدیدتر و قدیمی‌تر نیز در یک بازه قرار دارد. بر اساس توضیحاتی که در این مقاله آمده، می‌بینیم:

ایکاریا واریوتیا معرف یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های دوسوئیان کشف شده در جنوب استرالیاست که تفاوت کمی با خصوصیات جانوران پیشین خود دارد. علاوه بر این، فسیل‌های پیدا شده در این منطقه، در دوران فانروزوئیک نیز موجود است که می‌توان از این موجود به عنوان رابط حیاتی میان دو دوره ادیاکاران و کامبرین یاد کرد.

ایکاریا واریوتیا

با این حال تصور این که جانوری مشابه یک کرم، نقشی اساسی در شکل‌گیری تکامل انسان داشته باشد، بسیار جالب است. دکتر اسکات اوانز (Scott Evans) نویسنده ارشد این مقاله به وب سایت گاردین گفته:

اصل مطلب این است که ما قدیمی‌ترین گونه دوسوئیان را کشف کرده‌ایم. از آنجایی که انسان‌ها نیز جزو دوسوئیان هستند، احتمالا می‌توانیم بگوییم ایکاریا واریوتیا در صدر درخت خانواده‌ای قرار دارد که انسان‌ها را هم در بر می‌گیرد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato