آیا پوتین برای نگه داشتن مردم در خانه شیرهای وحشی را به خیابان آورده است؟

آیا پوتین برای نگه داشتن مردم در خانه شیرهای وحشی را به خیابان آورده است؟

چند روز قبل خبری مبنی بر رها شدن نزدیک به ۸۰۰ قلاده شیر و ببر در خیابان های روسیه به دستور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور منتشر شد. این خبر بسیاری را شوکه کرد و به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

اما این خبر که بسیاری از کاربران آن را باور کردند، جعلی است. در این خبر نوشته شده بود که رییس جمهور روسیه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، حیوانات وحشی را در خیابان های روسیه رها کرده تا مردم در خانه هایشان بمانند. این گزارش مدعی شد که پوتین به شهروندان روسیه دستور داده تا به مدت دو هفته از خانه خارج نشوند در غیر این صورت با حکم ۵ سال زندان روبرو خواهند شد. بسیاری از کاربران توییتر این خبر را باور کردند.

عده ای از کاربران متوجه شدند خبر جعلی است و با طعنه و جک به آن پاسخ دادند و عده دیگری نیز پوتین را به خاطر چنین تصمیمی تحسین کردند. عده کمی از کاربران تیزبین توییتر به سرعت متوجه جعلی بودن ویدیو شده و تصویر گزارش اصلی که مربوط به سال ۲۰۱۶ است را منتشر کردند:

خبر رها شدن شیر در روسیه به دستور ولادیمیر پوتین جعلی است

برخی از تاجران و مقامات بلندپایه بریتانیا مثل «آلن شوگر» (Alan Sugar) تاجر معروف انگلیسی فکر کردند این خبر صحت دارد که موجب تعجب بسیاری از کاربران توییتر شد. یکی از پروفایل های جعلی دونالد ترامپ نیز به این خبر واکنش نشان داد و ضمن پافشاری بر صحت داشتن آن، پوتین را به خاطر رها کردن شیر در خیابان ها ستود.

فایل ویدیویی این گزارش که در آن شیر را در حال جولان دادن در خیابان نشان می دهد، سال ۲۰۱۶ و در آفریقای جنوبی گرفته شده است. کلیپ دیگری هم که قدم زدن شیر در شب را به تصویر می کشد، در حقیقت در هند ضبط شده و نه در روسیه. با اینکه جعلی بودن این خبر ثابت شده، اما هنوز هم ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی دست به دست شده و موجب سردرگمی کاربران می‌شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato