سقوط قیمت نفت؛ یک بشکه نفت کانادا ارزانتر از یک باکس نوشابه

سقوط قیمت نفت؛ یک بشکه نفت کانادا ارزانتر از یک باکس نوشابه

قیمت نفت متاثر از شیوع گسترده ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، روز به روز در حال کاهش است. ارزش این ماده در کانادا به حدی افت کرده که اکنون یک بشکه نفت قیمت کمتری نسبت به یک باکس نوشابه دارد!

به گزارش CNBC، بهای نفت وسترن کانادا سلکت دوشنبه گذشته تا 4.18 دلار در هر بشکه کاهش پیدا کرده است. هر چند این نفت با کیفیت محسوب نمی شود، ولی قیمت بسیار پایین آن جای بحث زیادی دارد.

افت قیمت نفت از سوی دیگر با شرایط خاص چین و تعطیلی بازارهای این کشور که جزو بزرگترین خریداران نفت به شمار می رود، مرتبط است. نکته تامل برانگیز اینکه در صورت انتقال نفت از طریق راه آهن یا خط لوله به خلیج مکزیک هم بین 8 الی 10 دلار به هزینه ها افزوده می شود.

با تنزل به 20.09 دلار برای هر بشکه، قیمت نفت در ایالات متحده به کمترین میزان در 18 سال اخیر رسیده است، البته این پایان ماجرا نیست، چرا که دوشنبه قبل قیمت نفت در هر بشکه به 19.27 دلار کاهش پیدا کرد تا به پایین ترین آستانه خود از فوریه 2002 به این طرف رسیده باشد.

هر بشکه معادل 42 گالن یا 158.9 لیتر سوخت می شود

هر چند اقدامات صورت گرفته از طرف دولت ها در راستای فاصله گذاری اجتماعی نیز در کاهش قیمت نفت بی تاثیر نبوده، اما عامل مهم تر را می توان جنگ نفتی عربستان سعودی و روسیه نامید. این دو کشور در حالی که بازار اشباع شده، بی وقفه در حال صادرات هستند. به منظور درک بهتر میزان سقوط باید اشاره کنیم تا همین چندی پیش و در ماه ژانویه قیمت هر بشکه نفت در آمریکا با 63.27 دلار برابر بود.

موسسه IHS Markit پیش بینی می کند در دوران فعلی که ایالات متحده درگیر ویروس کرونا است، تقاضا برای نفت در این کشور تا 4.1 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این اتفاق به معنای آن است که قیمت پایین سوخت کماکان ادامه دار خواهد بود. در نمودار زیر می توانید قیمت هر لیتر بزنین در ایالات متحده در طول ماه های اخیر را مشاهده فرمایید.

این درحالیست که برخلاف سایر کشورهای جهان، قیمت بنزین در ایران ظاهرا تحت تاثیر قیمت نفت نیست و در شرایط فعلی علیرغم کاهش بیش از 50 درصدی قیمت ها، خبری از کاهش قیمت بنزین در کشورمان نیست.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.