توصیه کلیدی استیو جابز برای افزایش بهره‌وری و خلاقیت

توصیه کلیدی استیو جابز برای افزایش بهره‌وری و خلاقیت

هم‌بنیانگذار اپل، «استیو جابز» یکی از شناخته شده‌ترین افراد در جهان است که یکی از باارزش‌ترین برندهای جهان را پایه‌گذاری کرده است. او بیشتر از ۲۰ سال پیش در یکی از رویدادهای اپل، برای رسیدن به موفقیت یک توصیه‌ی کلیدی به حاضرین کرد: تمرکز داشتن.

در کنفرانس توسعه دهندگان سال ۱۹۹۷، استیو جابز یک توصیه بسیار با ارزش به حضار کرد:

«مردم فکر می‌کنند تمرکز به معنای بله گفتن به چیزی است که می‌‌خواهند روی آن تمرکز کنند، اما تمرکز اصلا به این معنی نیست. تمرکز یعنی نه گفتن به صدها ایده خوب دیگری که وجود دارند. شما باید با دقت انتخاب کنید. من واقعا به کارهای که انجام نداده‌ایم به اندازه کارهای که انجام داده‌ایم، افتخار می‌کنم.»

تجارت و کسب و کار نباید با مشغله اشتباه گرفته شود. شاید ما به دنبال افزایش بهره‌وری خود و تلاش برای رسیدن به چندین هدف باشیم، اما جابز رویکرد متفاوتی داشت. به گفته جابز، نوآوری یعنی نه گفتن به هزاران چیز. چراکه شما باید با دقت انتخاب کنید.

استیو جابز

بدون تمرکز، توانایی شما برای تفکر، حل مشکل و همچنین تصمیم‌گیری آسیب می‌بیند. اگر بخواهید همزمان چندین هدف را انتخاب کنید، نمی‌توانید به حداکثر بهره‌وری برسید. بجای این کار باید روی یک کار تمرکز کنید. یک مشکل کاری را رفع کنید، یک وظیفه را انجام دهید یا یک مکالمه مهم داشته باشید.

به ۳ چیز نه بگویید

توصیه جابز نه گفتن به هزاران ایده است. اگر بخواهیم آن را ساده‌تر کنیم، می‌توانیم بگوییم به ۳ مورد زیر نه بگویید:

  • تمام کارها را خودتان انجام دهید

انجام بیشترین کار در مدت زمان ۲۴ ساعت به معنای آن است که باید بخشی از آن را به افراد دیگری واگذار کنید. شاید در ابتدا چنین کاری سخت باشد، اما کاملا ضروری است. برای استیو جابز اولین قدم این بود که اطراف خود را با افراد خلاق پر کند. قدم بعدی این بود که به عقب بازگردد و به این افراد اجازه کار کردن بدهد. به گفته جابز، استخدام افراد باهوش و دیکته کردن کار به آن‌ها اقدام مناسبی نیست. ما افراد باهوش را استخدام می‌کنیم، بنابراین آن‌ها می‌توانند به ما بگویند چه کاری انجام دهیم.

  • وقفه و حواس‌ پرتی

فناوری یکی از بزرگترین موهبت‌ها محسوب می‌شود، اما بزرگترین مانع برای تمرکز هم به حساب می‌آید. حواس‌ پرتی ناشی از نوتیفیکیشن‌ها می‌توانند شما را از مسیر دور کند. در گذشته تحقیقی به این موضوع پی برده بود که اگر تمام وقفه‌ها و حواس‌ پرتی‌ها نابود شوند، کارکنان می‌توانند روزانه ۳ تا ۵ ساعت در زمان خود صرفه‌جویی کنند که معادل ۴۰ تا ۶۰ درصد یک روز کاری استاندارد است. بجای اینکه اجازه دهید تکنولوژی شما را کنترل کند، شما باید آن را کنترل کنید. با شروع روز خود به سرعت سراغ ایمیل خود یا شبکه‌های اجتماعی نروید. زمانی که به تمرکز نیاز دارید، گوشی خود را در حالت بی‌صدا قرار دهید یا نوتیفیکیشن‌های آن را خاموش کنید.

  • تعیین اهداف غیر واقعی

شاید به کارهای بی‌شماری برای انجام در هفته فکر کنید، اما از اهدافی که نمی‌توانید به آن‌ها برسید، دوری کنید. درباره خواسته خود و کاری که می‌توانید انجام دهید، واقع بین باشید. برای مثال برای برنامه ریزی روز خود، یک یا دو هدف اصلی را مدنظر قرار دهید. آن‌ها باید اهدافی باشند که شما را به جلو هل می‌دهند نه اینکه شما از مسیر دور کنند. برای تضمین موفقیت، کارهای خود را به وظایف کوچکتری که از اهداف شما حمایت می‌کنند، تقسیم کنید.

در نهایت باید دوباره به اینکه اشاره کنیم که به اعتقاد استیو جابز، تمرکز یعنی نه گفتن. این کار ساده نیست اما می‌توانید به کارهایی که انجام نداده‌اید نیز افتخار کنید.

ویجیاتو
نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato