همه چیز درباره آیفون 13
محققان چینی میمون رزوس را در برابر ویروس کرونا واکسینه کردند

محققان چینی میمون رزوس را در برابر ویروس کرونا واکسینه کردند

محققان چینی می‌گویند آن‌ها موفق شده‌اند با تزریق واکسن ویروس کرونا به میمون‌ها، از آن‌ها در برابر بیماری کووید ۱۹ محافظت کنند و برای اولین بار از یک حیوان در برابر این ویروس محافظت کنند.

محققان شرکت زیست دارو «Sinovac Biotech» دو دوز متفاوت از واکسن کووید ۱۹ خود را به هشت میمون رزوس (rhesus macaque) تزریق کردند. آن‌ها سه هفته بعد ویروس کرونا را به ریه میمون‌ها وارد کردند ولی هیچ کدام از آن‌ها به نوع حاد بیماری دچار نشدند. میمون‌هایی که واکسن را دریافت نکرده بودند، نشانه‌های حاد بیماری را در قسمت‌های مختلف بدن بروز دادند و به پنومونی شدید مبتلا شدند.

«Meng Weining»، یکی از رؤسای ارشد شرکت «Sinovac Biotech» می‌گوید با اینکه آن‌ها آزمایش را روی تعداد محدودی میمون انجام داده‌اند اما نتایج به دست آمده «اعتماد به نفس فراوانی» به آن‌ها داده که این نوع از واکسن برای انسان‌ها هم جواب می‌دهد.

«Florian Krammer»، ویروس شناس مدرسه پزشکی آیکان در مانت سینای (ISMMS) با اشاره به «سنتی بودن» فرمولاسیون این واکسن که با نسخه غیرفعال ویروس تولید می‌شود، می‌گوید بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده واکسن، حتی آن‌هایی که در کشورهایی با درآمد متوسط و کم قرار گرفته‌اند، می‌توانند این واکسن را تولید کنند.

میمون‌هایی که بیشترین دوز واکسن را دریافت کرده بودند، بهترین واکنش را به ویروس نشان داده‌اند و محققان هیچ اثری از بیماری کووید ۱۹ در ریه‌ها یا حلق آن‌ها پیدا نکردند. میمون‌هایی که دوز کمتری به آن‌ها تزریق شده بود، نشانه‌های خفیف بیماری را بروز دادند که البته مشکل حادی برای آن‌ها ایجاد نکرد.

محققان سویه‌های ویروس کرونا را از بیماران کشورهای چین، ایتالیا، سوئیس، اسپانیا و بریتانیا جمع آوری کرده و میمون‌ها را با آن‌ها مبتلا کردند. آن‌ها سپس واکسن را به این دسته از میمون‌ها تزریق کرده و متوجه شدند ویروس در بدن میمون‌ها از بین رفته است.

محققان تأیید می‌کنند که میمون‌ها مثل انسان‌ها به شدیدترین نوع کووید ۱۹ دچار نمی‌شوند و می‌گویند در حال حاضر خیلی زود است تا بهترین حیوان را برای مطالعه ویروس SARS-CoV-2 شناسایی کرد. آن‌ها اضافه می‌کنند که میمون‌ها پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا، «علائم شبیه به بیماری کووید ۱۹» را بروز می‌دهد.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال biorxiv منتشر شده است.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato