تست اینترنت ماهواره ای استارلینک از ۳ ماه دیگر آغاز می شود

حالا که اغلب مردم دنیا به خاطر شیوع کرونا ویروس در قرنطینه خانگی به سر می برند تقاضا برای ارتباطات پهن باند نیز به بیشترین میزان خود رسیده است و همین انگیزه ای شده برای ایلان ماسک تا به برنامه هایش برای ارائه اینترنت پرسرعت ماهواره ای به نقاط دور افتاده دنیا سرعت بیشتری بدهد.

روز گذشته این شرکت اعلام کرد که با موفقیت ۶۰ ماهواره را در مدار قرار داده تا شمار ماهواره های شبکه استارلینک به رقم ۴۰۰ برسد. البته ماسک قصد دارد که طی سال های آتی مجموعا ۱۲ هزار ماهواره را به فضا پرتاب کند و او در همین رابطه خبر داد که تست «بتای خصوصی» سرویس اینترنتی استارلینک ظرف سه ماه آینده آغاز می شود و سه ماه بعد تست بتای عمومی در عرض های جغرافیایی شمالی آغاز می شود.

ماسک در پاسخ به یکی از کاربران توییتر اظهار داشت که آلمان در عرض جغرافیایی شمالی قرار میگیرد و این یعنی بخش اعظمی از اروپای شمالی، کانادا و نواحی شمالی آمریکا میتوانند این سرویس را امتحان کنند.

اسناد بین المللی نشان می دهد که اسپیس اکس احتمالا شمار ماهواره های موجود در شبکه استارلینک را به بیش از ۴۰ هزار عدد خواهد رساند؛ طبق اعلام این شرکت هدف نهایی از ایجاد این شبکه ارائه اینترنت پهن باند مقرون به صرفه و البته با لتنسی پایین است که در هر نقطه ای از سیاره زمین قابل دسترسی باشد.

اما طرح جاه طلبانه ماسک خالی از ایراد هم نیست؛ برای مثال جمعی از دانشمندان نسبت به تاثیر وجود این تعداد ماهواره روی مشاهدات آسمانی و عملکرد تلسکوپ ها ابراز نگرانی کرده اند.

ماسک اما در پاسخ وعده داده که این نگرانی ها را برطرف می کند و پروژه استارلینک فعلا طبق برنامه پیش می رود. قرار است که ۶۰ ماهواره دیگر نیز در ماه آینده میلادی در مدار قرار بگیرند.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟